W ubiegłą środę, 22 lutego, z inicjatywy Komitetu Obrony Demokracji w restauracji „Trojka” odbyło się spotkanie z Ludwiką i Henrykiem Wujcami – legendami opozycji z lat 1970-80.
Henryk Wujec spotkanie zaczął od wspomnień. Opowiedział, jak to w 1978 roku w Przemyślu prowadził rozmowy z abp. Tokarczukiem o możliwościach kolportażu nielegalnego wówczas pisma Robotnik, a działo się to akurat w tym dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. Wujec podkreślił też zaangażowanie ówczesnej opozycji na tym terenie, co zaowocowało później „Porozumieniami Ustrzyckimi”.– Dzisiaj państwem kieruje partia, zupełnie jak za Gierka – mówił Wujec, nawiązując do czasów współczesnych. – Jest analogia pomiędzy rządami PiS a okresem gomułkowskim czy gierkowskim. Kiedyś o wszystkim decydował pierwszy sekretarz, a dzisiaj suweren, czy – jak kto woli – naczelnik, którego wola jest realizowana przez instytucje. Wtedy marszałka Sejmu Gucwę nazywaliśmy laską marszałkowską. Dzisiaj taką laską jest Kuchciński, bo szesnastego grudnia nie doszłoby do kryzysu, gdyby nie jego pasywność i służalczość. Gołym okiem widać było jego błąd, z którego chciał się wycofać, ale Kaczyński powiedział „nie”. Podobnie jest z prezydentem, który jest zależny, tak jak kiedyś przewodniczący Rady Państwa od pierwszego sekretarza. Różnica jest w mediach, które wtedy były tylko partyjne i realizowały jeden schemat partyjnej propagandy, tak jak dzisiaj państwowe, ale na szczęście mamy media niezależne i możemy zweryfikować informacje.
W dalszej części spotkania Wujec mówił o pogłębiającym się konflikcie. – Kaczyński jest mądrym człowiekiem, skończył prawo na najlepszej uczelni i lansuje teorię Carla Schmitta, który uważał, że istotą polityki jest konflikt. Stąd zawłaszczanie coraz to nowych sfer państwa, stąd podziały na „gorszy sort” i tych „co stoją po stronie ZOMO”[paywall]. Na szczęście jeszcze nie wszystko zostało zawłaszczone. Teraz trwa walka o niezależność sądów, dlatego w mediach państwowych trwa ciągłe opluwanie i nagonka na sędziów. Kolejna będzie batalia o oświatę. Jednak sytuacja nie jest beznadziejna. Wygraliśmy „Czarny protest”. Wygraliśmy, na razie, sprawę metropolii warszawskiej. Protesty są więc zasadne i trzeba walczyć, żeby nie przegrać samorządów, bo rząd pod pozorem kadencyjności chce zastąpić swoimi ludźmi obecnych wójtów i burmistrzów, często bardzo dobrych gospodarzy. Pracy na pewno nam nie zabraknie – podsumował.
Ludwika Wujec, mówiąc o Komitecie Obrony Demokracji, podkreśliła, że nie jest on partią, tylko ruchem społecznym, ale jego działalność jest polityczna.
– Można być bezpartyjnym, ale nie apolitycznym, bo przeciwstawianie się łamaniu prawa i niszczeniu państwa jest działaniem jak najbardziej politycznym. Trzeba o tym mówić, tłumaczyć ludziom, na czym ma polegać to przeciwstawianie się. Tu nie chodzi o szukanie wroga, choć – co znamy z historii – nienawiść tak łatwo łączy i jednoczy, a to jest niebezpieczne. Na przykład umiejętnie podsycana w nas nienawiść do uchodźców sprawiła, że rząd nie zgodził się na przyjęcie tych kilku sierot. Nie mówię, że mamy ich kochać, ale w rozmowach między sobą nie musimy ich obrażać, wyśmiewać, bo stosowanie mowy nienawiści nas samych skaża i psuje. Podobnie jest w innych sferach działania politycznego. Nie dajmy się zwariować, nie pozwólmy zaszczepić sobie nienawiści.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.z całym szacunkiem państwo Wujec a przez ostatnie chociażby osiem lat to polska nie była zawłaszczona ? a tak w ogóle to proszę powiedzieć do kogo należy sieć marketów , banków , stocznie , stacje benzynowe , cukrownie ,telekomunikacja ... itp itd.. a jaką część reprezentował chociażby TK czy sędziwie ? a w służbach mundurowych to czyi ludzie zajmowali najwyższe stołki , nie mówiąc już o MON czy strukturach wszelkiego rodzaju służb wywiadowczych ..... na to niema już słów , kogo wy bronicie i czego?Młodzi nie mają żadnych perspektyw dzieki waszym rządom , przez 27 lat doprowadziliście ten kraj do zera , trzeba zaczynać od początku aby nie "WAM żyło się lepiej" tylko kolejnym pokoleniom i to jak najszybciej . Pa!
Kto więc teraz zasiada w SKOK-ach, spółkach skarbu państwa -dziś pięciu z PKP S.A wyprowadziła ABW, fundacjach, agencjach, stadninach itp.itd.Czy starzy komunistyczni funkcjonariusze jak choćby Piotrowicz, Jasiński, Kryże, Czabański, Targalski itd. złodzieje spirytusu w LWP i ambasador jako kapuś UB dodają uroku i powagi odwłaszczaniu dojnej zmiany od koryta ?Ciemny lud zwany suwerenem za 500 zł to kupi do czasu kiedy wystarczy kasy. Nie chciałbym być w skórze tych "panów" kiedy ona się skończy i zostanie tylko spełniona przedwyborcza zapowiedź o Polsce w ruinie.
to nie ich słowa, to marketing POlszewicki, wykorzystują starszych ludzi do swoich nieuczciwych gierek politycznych, ciekawi mnie jedno ile im zapłacili za zdjęcie do publikacji, czy aby tu nie było nadużycia finansowego, bo alimenciarz nadal nie popłacił swoich długów, takie samo kłamstwo jak z martwą wiewiórką.
ISTOTĄ POLITYKI MA BYĆ DOBRO PAŃSTWA I NARODU. Tych co konfliktują Polaków należałoby powywieszać na latarniach. Od 89 r nic innego tylko konflikt, najpierw z komunistami ,następnie z post komuną, od kilkunastu lat pomiędzy PO a PiS, przy czym jedni są drugich warci. A wszyscy razem doprowadzili do tego że jesteśmy niewolnikami lidli,tesco,itd a 3 mln Polaków uciekło za granicę bo tu się nie da żyć. Polska nie ma swego rodzimego przemysłu, a Polacy ubierają się w szmatexach. Do tego skurwysyny doprowadziliście.
z całym szacunkiem państwo Wujec a przez ostatnie chociażby osiem lat to polska nie była zawłaszczona ? a tak w ogóle to proszę powiedzieć do kogo należy sieć marketów , banków , stocznie , stacje benzynowe , cukrownie ,telekomunikacja ... itp itd.. a jaką część reprezentował chociażby TK czy sędziwie ? a w służbach mundurowych to czyi ludzie zajmowali najwyższe stołki , nie mówiąc już o MON czy strukturach wszelkiego rodzaju służb wywiadowczych ..... na to niema już słów , kogo wy bronicie i czego?Młodzi nie mają żadnych perspektyw dzieki waszym rządom , przez 27 lat doprowadziliście ten kraj do zera , trzeba zaczynać od początku aby nie "WAM żyło się lepiej" tylko kolejnym pokoleniom i to jak najszybciej . Pa!
Kto więc teraz zasiada w SKOK-ach, spółkach skarbu państwa -dziś pięciu z PKP S.A wyprowadziła ABW, fundacjach, agencjach, stadninach itp.itd.Czy starzy komunistyczni funkcjonariusze jak choćby Piotrowicz, Jasiński, Kryże, Czabański, Targalski itd. złodzieje spirytusu w LWP i ambasador jako kapuś UB dodają uroku i powagi odwłaszczaniu dojnej zmiany od koryta ?Ciemny lud zwany suwerenem za 500 zł to kupi do czasu kiedy wystarczy kasy. Nie chciałbym być w skórze tych "panów" kiedy ona się skończy i zostanie tylko spełniona przedwyborcza zapowiedź o Polsce w ruinie.
to nie ich słowa, to marketing POlszewicki, wykorzystują starszych ludzi do swoich nieuczciwych gierek politycznych, ciekawi mnie jedno ile im zapłacili za zdjęcie do publikacji, czy aby tu nie było nadużycia finansowego, bo alimenciarz nadal nie popłacił swoich długów, takie samo kłamstwo jak z martwą wiewiórką.