Reklama

Jacek Hugo-Bader odwiedził Przemyśl

02/11/2018 14:39

– Reporter jest po to, by obnażać – powiedział 23 października br. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej Jacek Hugo-Bader, dziennikarz i autor kilku poczytnych książek reporterskich, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Początkowa twórczość Hugo-Badera to rezultat jego podróży głównie po krajach byłego ZSRR. – Najbardziej fascynuje mnie Rosja. Dlaczego? Bo jest nieoczywista. Im dziwniej[paywall], fikuśniej, nieprawdopodobniej, im gorzej po prostu – tym lepiej – tłumaczył w bibliotece dwukrotny laureat Grand Press.

Największy rozgłos przyniosła mu Biała gorączka – zapis jego samotnej podróży łazikiem z Moskwy do Władywostoku. Opublikował także W rajskiej dolinie wśród zielska, Dzienniki kołymskie oraz Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, w którym zrelacjonował wyprawę w Karakorum po ciała zaginionych himalaistów Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, czym naraził się ich rodzinom.

Reklama

Ostatnimi czasy Hugo-Bader zostaje jednak w kraju. W wydanej w 2016 r. książce Skucha rozmawia ze swoimi kolegami z solidarnościowego podziemia, pokazując, że nie wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę, w tej Polsce się powiodło. Z kolei w Audycie z 2018 r. daje głos bohaterom własnych reportaży sprzed dwudziestu, trzydziestu lat, ludziom z marginesu czy dziwakom, których losy potoczyły się niekiedy zaskakująco także dla nich samych.

To właśnie tym polskim historiom autor poświęcił najwięcej uwagi w trakcie spotkania w bibliotece. – Cieszmy się, bo żyjemy w wolnym kraju. I fajnym – powiedział w pewnym momencie. Mówił też, że czasem jako reporter posądzany jest o złe intencje. – Bohaterowie Skuchy już po wszystkim zarzucali mi, że ich obnażyłem. Ale reporter jest po to, by obnażać – przekonywał. Jego ekspresyjny i wartki monolog chwilami zamieniał się w dialog z publicznością, która szczelnie wypełniła niemałą w końcu czytelnię miejskiej biblioteki. Była to już druga w tym miesiącu, po wizycie Magdaleny Grzebałkowskiej, możliwość zetknięcia się w tej placówce ze znanym reporterem. Oba spotkania poprowadził Wojciech Kalinowski.

Reklama


fot.Adam Podulka PBP w Przemyślu
Monika Maziarz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama