Na cmentarzach w regionie odbyły się tradycyjne kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. W Jarosławiu na wymagające prac konserwatorskich groby znajdujące się na miejskich nekropoliach, udało się zgromadzić niemałą kwotę. Posłuży ona też do odrestaurowania tych zlokalizowanych na terenie polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie. Ładne wyniki zbiórek zanotował też Przeworsk i Lubaczów.
Jarosławską kwestę tradycyjnie prowadził Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy przy SP nr 11, na którego czele od ponad 30 już lat stoi inicjator i organizator zbiórki Tomasz Kulesza. Organizatorów wsparli tradycyjnie: społeczność Szkoły Podstawowej nr 4, żacy z zagranicy przebywający w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu w ramach programu Erasmus+, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie oraz samorządowcy. Efekt 33. z rzędu zbiórki to kwota 19 tys. 457,86 zł. Biorąc pod uwagę, że do zebranej sumy każdego roku drugie tyle dokłada miasto, zrobi się z tego ładna kwota, dzięki której przynajmniej część cennych nagrobków, o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych, uda się ocalić przed zniszczeniem. Co roku to konserwator zabytków i służby burmistrza Jarosławia wskazują nagrobek, który będzie odrestaurowany.
– Wszystkim darczyńcom składam podziękowanie za dar płynący z głębi serca wyrażony materialnym wsparciem zbiórki – podsumował Tomasz Kulesza. – Każda złożona złotówka przyczyni się do tego, by piękne, ale zniszczone nagrobki, odzyskały swoją świetność i blask – dodała społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu.
W Przeworsku odbyła się z kolei 16. zbiórka na ratowanie zabytkowych nagrobków miejscowego cmentarza. Jej rezultat to kwota 16 tys. 700 zł. – Udało się ją zgromadzić za sprawą zaangażowania harcerzy 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy”, wydatnie wspomaganych przez młodzież ze szkolnego teatru działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku – przekazuje harcmistrz Agnieszka Bernacka z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy” w imieniu inicjatorów akcji „Ratujmy nagrobki”.
Ładny wynik zbiórki na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków zanotowano też w Lubaczowie. Dzięki inicjatorom corocznej akcji na cmentarzu w Lubaczowie – Towarzystwu Miłośników Ziemi Lubaczowskiej – na renowację zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Kościuszki udało się w tym roku zgromadzić rekordowe jak dotąd 10 tys. 391,90 zł. W akcję tradycyjnie zaangażowali się parlamentarzyści, burmistrzowie, radni miejscy i samorządowcy oraz nauczyciele i uczniowie, a także członkowie organizacji społecznych i osoby prywatne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze