Reklama

Jarosławianie sypnęli groszem. Blisko 20 tys. zł na ratowanie nagrobków [ZDJĘCIA]


Na cmentarzach w regionie odbyły się tradycyjne kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. W Jarosławiu na wymagające prac konserwatorskich groby znajdujące się na miejskich nekropoliach, udało się zgromadzić niemałą kwotę. Posłuży ona też do odrestaurowania tych zlokalizowanych na terenie polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie. Ładne wyniki zbiórek zanotował też Przeworsk i Lubaczów.


Jarosławską kwestę tradycyjnie prowadził Komitet Społeczny na rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy przy SP nr 11, na którego czele od ponad 30 już lat stoi inicjator i organizator zbiórki Tomasz Kulesza. Organizatorów wsparli tradycyjnie: społeczność Szkoły Podstawowej nr 4, żacy z zagranicy przebywający w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu w ramach programu Erasmus+, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia i Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie oraz samorządowcy. Efekt 33. z rzędu zbiórki to kwota 19 tys. 457,86 zł. Biorąc pod uwagę, że do zebranej sumy każdego roku drugie tyle dokłada miasto, zrobi się z tego ładna kwota, dzięki której przynajmniej część cennych nagrobków, o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych, uda się ocalić przed zniszczeniem. Co roku to konserwator zabytków i służby burmistrza Jarosławia wskazują nagrobek, który będzie odrestaurowany.

– Wszystkim darczyńcom składam podziękowanie za dar płynący z głębi serca wyrażony materialnym wsparciem zbiórki – podsumował Tomasz Kulesza. – Każda złożona złotówka przyczyni się do tego, by piękne, ale zniszczone nagrobki, odzyskały swoją świetność i blask – dodała społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu.

Reklama

Przeworszczanie i lubaczowianie też nie szczędzili datków

W Przeworsku odbyła się z kolei 16. zbiórka na ratowanie zabytkowych nagrobków miejscowego cmentarza. Jej rezultat to kwota 16 tys. 700 zł. – Udało się ją zgromadzić za sprawą zaangażowania harcerzy 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy”, wydatnie wspomaganych przez młodzież ze szkolnego teatru działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku – przekazuje harcmistrz Agnieszka Bernacka z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerek i Harcerzy „Kresy” w imieniu inicjatorów akcji „Ratujmy nagrobki”.

Ładny wynik zbiórki na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków zanotowano też w Lubaczowie. Dzięki inicjatorom corocznej akcji na cmentarzu w Lubaczowie – Towarzystwu Miłośników Ziemi Lubaczowskiej – na renowację zabytków cmentarza komunalnego przy ul. Kościuszki udało się w tym roku zgromadzić rekordowe jak dotąd 10 tys. 391,90 zł. W akcję tradycyjnie zaangażowali się parlamentarzyści, burmistrzowie, radni miejscy i samorządowcy oraz nauczyciele i uczniowie, a także członkowie organizacji społecznych i osoby prywatne.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/11/2025 19:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama