Reklama

Jubileusz i dwie wystawy

01/04/2022 16:48

W ubiegłym tygodniu Mała Galeria Fotografii działająca w Przemyślu, w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) obchodziła pięciolecie działalności. Z tej okazji otwarte zostały dwie wystawy. Pierwsza to ekspozycja fotografii Artura Dziwirka zatytułowana „Negatyw w pozytywie, pozytyw w negatywie”, natomiast druga to prezentacja plakatów przemyskiego artysty grafika Marka Mikruta, zapowiadających wystawy fotografii prezentowane w Małej Galerii w ciągu pięciu lat.

– Fotografię można rozpatrywać w dwóch aspektach, w negatywie i pozytywie – mówi o swoich pracach Artur Dziwirek. – Negatyw to odwrotność pozytywu, czyli oryginału. Jest symetrycznym odciskiem oryginału, czyli matrycą, z której dopiero powstanie coś nowego. Nie byłoby pozytywu bez negatywu, a czy w życiu jest podobnie, czy mogłyby zaistnieć pozytywne rzeczy bez negatywnych, czy umielibyśmy odróżnić dobro bez zła? Człowiek w negatywie jest czarny, a czarny kolor to symbol zła. W filozofii teistycznej zło to stan nieistnienia, nieobecności lub zakłócenia dobra, rozumianego jako stan, w jakim absolut osobowy chce, żeby rzeczy się znajdowały. Z powyższych dywagacji wynika, że wszystko zaczyna się od zła i negatywu, to właśnie one są matrycą do tworzenia dobra – pozytywu. Cykl moich fotografii to pozytywy i negatywy. Pozytywy nie wymagają ingerencji, to skończony proces, dlatego umieściłem tam człowieka, jako element, który musi zacząć od negatywu, bo to on jest matrycą do tworzenia dobra – pozytywu. Choć możemy sobie zadawać pytanie, czy na pewno człowiek jest elementem, który tworzy pozytyw. Szczególnie w obecnym, tak negatywnym czasie – kończy rozważania autor.

Reklama

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama