Z powodu pandemii koronawirusa kasa w Miejskim Ośrodku Opieki Społecznej została zamknięta i tak ma już zostać na stałe. Nie wszystkim jednak takie rozwiązanie odpowiada.
Choć od dawna MOPS przekazuje świadczenia na rachunki bankowe i zachęca ludzi do ich zakładania, sporo osób preferuje wypłaty gotówkowe w kasie instytucji. Powody są rozmaite. Niektórzy są niezaradni życiowo lub w podeszłym wieku i formalności bankowe są dla nich zbyt trudne. Niektórzy nieufnie podchodzą do banków, czego powodem są przekazywane co jakiś czas informacje o atakach hakerskich, problemach technicznych, czy niedawne zamieszanie wokół PBS Sanok.
Innych zniechęcają opłaty[paywall] pobierane za prowadzenie konta lub wydanie karty bankomatowej. Wprawdzie są oferty, które zwalniają z tych kosztów, ale zazwyczaj trzeba wypełnić określone warunki, a to dla wspomnianej grupy bywa skomplikowane.
– Nikogo nie można zmusić do zakładania konta w banku. Z pomocy MOPS-u korzystają różni ludzie, niektórzy mają problemy z opanowaniem budżetu domowego i wydają pieniądze na zbędne rzeczy, zamiast na te najważniejsze. Mając pieniądze w gotówce, łatwiej nad nimi zapanować niż przy płaceniu kartą – uważa pani, która zadzwoniła do naszej redakcji.
Jej zdaniem zamknięcie kasy to złe rozwiązanie, które uderzy właśnie w najbardziej niezaradnych. Zwraca też uwagę, że wiele osób nie chce pobierać świadczeń na rachunek bankowy, ponieważ mają różne zaległości i boją się zajęcia tych pieniędzy przez komornika.
Dyrektor MOPS-u Piotr Hryniszyn dementuje ten argument. – Świadczenia z opieki społecznej mają specjalne kody i każdy bank wie, że te pieniądze są chronione. Dotyczy to wszystkich rodzajów świadczeń z pomocy społecznej – mówi.
P. Hryniszyn wyjaśnia, że zamknięcie kas było podyktowane pandemią, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i interesantów. – Te miesiące pokazały, że nie ma problemu z wypłatą pieniędzy. Osoby, które nie chcą założyć konta, środki mają dostarczane przekazem pocztowym. Mają więc lepiej, ponieważ pieniądze listonosz przynosi do domu. Nie muszą stać w kolejkach przed kasą, niejednokrotnie unikając w ten sposób nieprzyjemnych i trudnych sytuacji. Choćby częstych kłótni, sprzeczek pomiędzy interesantami – mówi.
Nasza rozmówczyni twierdziła, że przekaz pocztowy przychodzi z opóźnieniem, a pieniądze w kasie mogła odebrać terminowo. – Nie mam wpływu na pocztę, ale przekazy w ostatnim czasie robimy w pierwszej kolejności – zapewnia P. Hryniszyn.
Choć zmiana była podyktowana wprowadzonym przez rząd stanem epidemii związanego z koronawirusem, obecnie jednak będzie stałym rozwiązaniem. – Okazało się, że kasy są elementem, z którego można zrezygnować. Na przestrzeni prawie pięciu miesięcy praktyka ta okazała się bezproblemowa, a zarazem przyjazna, gdyż nie naraża zarówno pracowników, jak i naszych klientów. Wiele osób, które zdecydowało się na założenie rachunku, przyznaje, że to jednak dobry sposób, gdyż otrzymują środki zazwyczaj najwcześniej – twierdzi dyrektor.
Pytany o przyszłość kasjerek, P. Hryniszyn odpowiada, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła i różne scenariusze są możliwe, włącznie z zakończeniem stosunku pracy.
Miesięczna kwota wolna od potrąceń wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto, co w 2020 r. daje 1950 zł brutto – tyle komornik musi bezwzględnie pozostawić na koncie dłużnika w każdym miesiącu.
Poza wspomnianą kwotą, na koncie muszą również pozostać środki pozyskane z konkretnych świadczeń. Kodeks postępowania cywilnego określa zakres świadczeń, które nie mogą być zajęte przez komornika bez względu na ich wysokość. Są wśród nich:
– alimenty;
– świadczenia pieniężne otrzymywane w sytuacji bezskuteczności egzekucji alimentów;
– świadczenia rodzinne;
– świadczenia z pomocy społecznej;
– świadczenia wychowawcze;
– świadczenia integracyjne;
– zasiłki dla opiekunów;
– dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych;
– jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szkoda, że nie zamknęli na stałe też wypłat nierobom.
no wlasnie przed chwila widzialem nierob jak pili piwo pod sklepem na ul herburtow oczywiscie zmeczeni zyciem mieszkancy okolicznych blokow w czesci klienci mops.pomoc w wiekszosci nie trafia tam gdzie potrzeba
Niech państwo daje więcej socialu i zasiłków. Wtedy żaden z tych nierobów nie pójdzie do pracy, bo uciuła więcej niż najniższa krajowa.
The call young ladies of the Middle East Call Girls have an exceptionally new mentality to their life and they are truly fit to do anything by their Middle East call young ladies administrations and simultaneously, they are accessible at an entirely sensible value list.
These shocking Toronto Escort Agency has the choices and gives the idea that may make any normal and upstanding man go feeble in knees. Having once observed them you'd normally want expense time with them and this can be what they're here for.
Prominent is a top-notch Call Girls in Istanbul. They have prepared and proficient escort who knows very well in filling your heart with joy vital. All escorts around there are best in contrast with different offices.
Prawdziwe Nieroby to po Urzędach i w Magistracie siedzą... pokazy mody, kawki, ploty przepychanki... tym się zajmują ciotki pociotki całymi dniami i za to pieniądze dostają nie małe. Obecnie jeszcze mają mniej do roboty, bo się przecież pozamykali/odizolowali. Tak są zarobieni całym tygodniem pracy ciężkiej, przemęczeni... że mają siły na bieganie rowery i turystyczne spędy... co by kondycji zażyć trochę więcej... mężowi się przypodobać kochasiowi i te wszystkie ciacha spalić budżetowe... bo przecież za biurkiem tego się nie wysiedzi. Czym się różnią od tych z mopsu nierobów? co takiego wytwarzają/produkują? byle by do 16 i czekają aż suweren co miesiąc do miseczki mleczka naleje. A może do Mopsu przychodzą ludzie którzy nie mogą dostać pracy po znajomości? ale z którymi jeszcze można porozmawiać normalni nie udający na białym koniu książąt czy na grochu księżniczek... Pamiętaj że do Grona ,,nierobów”| w obecnych czasach możesz sam dołączyć i ani się nie obejrzysz jak u wrót przy kasie Mopsu stał będziesz... wszystko płynie wszystko jest zmienne...
powiem ci tak że jedni narzekają i są zazdrośni o innych którzy mają lepiej wyzbądź się takiego myślenia i patrz na siebie bo nigdy nie będziesz szczęśliwy czego tobie życzę tkwisz dalej w mentalnym więzieniu....
Trzeba było się uczyć zamiast teraz narzekać.
"mają siły na bieganie i turystyczne spędy" a co ma piernik do wiatraka.....to nie praca w kamieniołomach żeby wychodzić z urzędu na czworaka....chyba ktos tu czegoś pozazdrości i zapewne nie pracy.... może jakaś ciotka lub pociotka
No i PiS da jak kasa zamknięta na przelew pod sklepowy na życie,degustacje i spożycie
chyba lepiej niż uciuła jakby miał pod sklepem przepić... ale nie dogodzi przepije źle uciuła jeszcze gorzej... trzeba się określić... a poza tym co taka osoba może uciułać z takiego socjalu? zapłaci rachunki zrobi zakupy i sobie uciuła 50 zł przy wiatrach dobrych...
I visited your site startlingly and I get incredible information through your site. Our [url=http://www.aliajaipurescorts.in/]Jaipur Escorts Service[/url] office offers sexual help if you need to take it. You can visit my site and fulfill your sexual dreams the whole night with hot youngsters.
Great substance. I like it. The creator of this post characterizes all focus accurately. A debt of gratitude is in order for postinghttps://jaipurescortscoin.wordpress.com/
I needed to say See the value in your giving these subtleties, you are working effectively with the site. http://www.dreamgirlsbangalore.com
Very awesome!!! When I seek for this I found this website at the top of all blogs in the search engines.https://mysexproblemsolution.blogspot.com/2021/08/women-fake-virginity.html https://bangaloreescortsprice.blogspot.com/
http://www.bangaloreescortsservice.org/http://www.aliyadesouza.in/Really great information. I always love to read and spread this kind of information that is unique and really informative. Keep up the good work..Regardshttp://www.bangaloreescort.co.in/http://www.komalsharma.in/http://www.shilpiescort.in/http://www.bangaloreescortagency.co.in/http://www.riyasingh.in/https://www.priyaoberoi.in/
Thanks for your sharing. Hope you'll contribute additional quality posts to the current page. Thank you!http://www.bangalorehotescorts.co.in/http://www.bangalore-escorts.in/http://www.shalinibangaloreescorts.in/http://www.callgirlsinbengaluru.com/http://www.bangalorestarescort.com/
I am amazingly charmed with your article. I love the way wherein you form this article. Thankful to you for granting this amazing post to us.http://www.bangaloreescortservice.net/http://www.atrigarg.in/
Szkoda, że nie zamknęli na stałe też wypłat nierobom.
no wlasnie przed chwila widzialem nierob jak pili piwo pod sklepem na ul herburtow oczywiscie zmeczeni zyciem mieszkancy okolicznych blokow w czesci klienci mops.pomoc w wiekszosci nie trafia tam gdzie potrzeba
Niech państwo daje więcej socialu i zasiłków. Wtedy żaden z tych nierobów nie pójdzie do pracy, bo uciuła więcej niż najniższa krajowa.