Po raz kolejny członkowie Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej odwiedzili z darami polskie rodziny mieszkające w Łanowicach na Ukrainie.
Przez kilka ostatnich tygodni PKK prowadziła zbiórkę darów dla Polaków ze wsi Łanowice pod Samborem na Ukrainie. Akcja była bardzo udana, dary spływały nie tylko z Przemyśla, ale także m.in. z: Dynowa, Wrocławia czy Jarosławia. Zebrano m.in. akcesoria, sprzęt sportowy, ubrania, zabawki, artykuły AGD. W zbiórkę włączyły się zarówno osoby z kresowymi korzeniami, jak i ludzie, którzy nigdy na Ukrainie nie byli[paywall]. 26 czerwca br. delegacja kongregacji: Agnieszka Charzewska, Błażej Wilk i Maciej Dębicki dostarczyła zebrane podarunki do Łanowic, uczestnicząc przy okazji w organizowanym przez społeczność tej miejscowości I Festiwalu Kultury Polskiej i Ukraińskiej. Przemyska Kongregacja Kupiecka ufundowała na tę imprezę 60 kg kiełbasy na grilla.
Na festiwalu wystąpiło kilkadziesiąt, głównie folklorystycznych, zespołów z Ukrainy i Polski. Nie zabrakło także spotkania polskich działaczy kresowych z Drohobycza, Sambora i Lwowa z rodakami z kraju. W imprezie, oprócz członków PKK, uczestniczyli m.in. samorządowcy z Jasła, a także delegacja Biura ds. Kontaktów z Polakami za Granicą z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy pod kierownictwem Ewy Czarniawskiej. – Impreza przebiegła w bardzo dobrej atmosferze i była doskonałą okazją do zawiązania przez kongregację kupiecką nowych kontaktów i przyjaźni zarówno z Kresowiakami, jak i partnerami ukraińskimi. Łanowice, wieś z przewagą ludności polskiej, jest przykładem zgodnego współżycia między Polakami a Ukraińcami, gdzie wspólne sprawy omawia się zwykle przy zastawionym smakołykami stole – podsumował B. Wilk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze