Pracownicy Nadleśnictwa Narol znaleźli czwartego martwego bielika. Ptak znajdował się w tej samej okolicy, co trzy pozostałe – znalezione w styczniu i lutym.
Jak informuje Nadleśnictwo Narol, próbki trzech poprzednio znalezionych ptaków zostały poddane analizom chemicznym. Okazało się, że przyczyną ich śmierci było otrucie karbofuranem – związkiem chemicznym zawartym w[paywall] preparacie owadobójczym stosowanym w rolnictwie. Przy dwóch bielikach znaleziono nadjedzone truchła lisów, co sugeruje, że najpierw związkiem chemicznym otruły się lisy, a potem bieliki.
„Trudno wskazać jednoznacznie, czy było to celowe działanie skierowane przeciw lisom, czy przeciw bielikom. Trudno jest znaleźć również bezpośrednie dowody obarczające konkretnego sprawcę. Jedno jest pewne – cztery martwe bieliki w niespełna 2 miesiące to ogromna strata dla środowiska” – podaje Nadleśnictwo Narol.
Pierwszego martwego bielika znaleziono w połowie stycznia na terenie Leśnictwa Lubliniec. Obok znajdowały się dwa padłe lisy. Na początku lutego w tej samej okolicy znaleziono kolejne dwa martwe ptaki. Nieopodal jednego z nich dostrzeżono martwego lisa, który najprawdopodobniej został otruty.
„Najprawdopodobniej lisy zostały otrute dużo wcześniej (świadczy o tym stan rozkładu), a bielik połakomił się na padlinę, co w konsekwencji doprowadziło do jego śmierci” – informowało wówczas Nadleśnictwo Narol. Ptaki te bowiem – w okresie niedoboru pożywienia – żywią się również padliną.
Bielik zwyczajny jest ptakiem podlegającym ścisłej ochronie gatunkowej, jest również przedmiotem ochrony na obszarach Natura 2000, więc policja wszczęła dochodzenie w sprawie ustalenia winowajców tych otruć.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy." Okazało się, że przyczyną ich śmierci było otrucie karbofuranem – związkiem chemicznym zawartym w (..." . TO NIE MOŻNA BYŁO DOPISAĆ JEDNEGO / SŁOWNIE J E D N E G O SŁOWA/ . GDZIE?
" Okazało się, że przyczyną ich śmierci było otrucie karbofuranem – związkiem chemicznym zawartym w (..." . TO NIE MOŻNA BYŁO DOPISAĆ JEDNEGO / SŁOWNIE J E D N E G O SŁOWA/ . GDZIE?