Reklama

Komu nie podoba się pomnik?

20/08/2016 17:06

Do naszej redakcji przyszedł list, w którym przemyślanka, mieszkająca obecnie w Kutnie, krytykuje pomnik poświęcony zesłańcom Sybiru i ofiarom Katynia, odsłonięty 22 czerwca, na wybrzeżu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Przemyślu.

„Ostateczny wygląd pomnika jednak rozczarowuje, a szczególnie rdzawa tablica z zaciekami” – pisze w liście. „Jeśli to miały być łzy Sybiraków to niefortunny pomysł, gdyż odnosi się wrażenie, że farba, którą pomalowano płytę, imitującą – jak mniemam – drzwi wagonu, spłynęła po pierwszym deszczu i spowodowała zacieki. Również napisy umieszczone na płycie wykonane w tym samym kolorze nie pozwalają odczytać całego tekstu. Czytelne są tylko dwie pierwsze linijki, a to wielka szkoda. Ogólnie rzecz biorąc, płyta jest bardo niestarannie wykonana [paywall]. Pomnik mający uwiecznić Sybiraków i uchronić od zapomnienia okrutne losy rodaków, zgotowane przez reżim wschodnich sąsiadów, nie w pełni spełnił oczekiwania społeczeństwa. Uważam, że pomnik powinien być poprawiony tak, aby oddać uczucia Sybiraków, przynieść satysfakcję z jego istnienia oraz nieść przestrogę przyszłym pokoleniom, aby nic takiego w przyszłości nie mogło się zdarzyć” – czytamy dalej.

De gustibus

Nie ma chyba takiego pomnika, który podobałby się wszystkim. Wyjątkiem, pewnie były pomniki Stalina i Lenina, które musiały się wszystkim podobać, a ci, którym się nie podobały, lądowali na Syberii. Pomnik powstał zgodnie z prawem, czyli wszystkimi pozwoleniami. Od konserwatora zabytków po nadzór budowlany, nie wyłączając opinii różnych środowisk. Jednak uważam, że największe prawo do oceny pomnika mają Sybiracy, bo kto, jak nie oni, wiedzą najlepiej, o czym ma przypominać.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Legionista - niezalogowany 2016-08-20 18:39:23

    Pani nie jest juz Przemyslanka a Kutnianka wiec Pani g wie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kutnooo - niezalogowany 2016-08-20 21:33:00

    pomniki, kościoły z tego Przemysl slynie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zasanie 1918 - niezalogowany 2016-08-20 21:36:18

    Skoro nie mieszka u nas to po chuj sie wtrąca? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości