Reklama

Kulinarne sekrety krasiczyńskich mistrzów kuchni specjalnie dla naszych Czytelników [ZDJĘCIA]

23/12/2021 16:00

Okres świąteczny stanowi zawsze swego rodzaju ukoronowanie mijającego roku. Rok 2021 bez wątpienia nie był łatwy, dlatego żegnając go, warto dogodzić sobie kulinariami prosto z zamkowego stołu. Z pomocą, jak co roku, przychodzą nam mistrzowie z krasiczyńskiej zamkowej kuchni.

Z panią Żanetą Niedbałą, specjalistką ds. marketingu i reklamy krasiczyńskiego zamku, widzieliśmy się ostatnio równo rok temu, przy okazji podobnego tekstu. Wtedy nastroje były nie najlepsze, mieliśmy lockdown, a pandemiczne obostrzenia dawały się mocno we znaki. Nie było pobytów świątecznych i pierwszy raz od nie wiadomo kiedy nie odbył się tradycyjny zamkowy sylwester.

Jak sytuacja wygląda teraz?

– Oczywiście śledzimy na bieżąco sytuację związaną z pandemią i działamy zgodnie z przepisami. W okresie świątecznym prowadzić będziemy świąteczne pobyty. Przygotowaliśmy dla naszych gości wspólną wieczerzę wigilijną. Tradycyjnie będzie 12 potraw przygotowanych przez zamkowych kucharzy i koncert kolęd. Później zaprosimy gości do[paywall] kaplicy zamkowej na pasterkę. Swoją wizytę zapowiedział też św. Mikołaj. W Boże Narodzenie zaplanowaliśmy dla gości przejażdżki wozami, a jeśli zima dopisze, to także kulig. W zabytkowych wnętrzach odbędzie się seans relaksacyjny i dźwiękoterapia z użyciem mis kryształowych. Oczywiście będzie też wspólna biesiada i spotkanie ze sztuką w naszej galerii. W tym roku odbędzie się u nas także bal sylwestrowy z muzyką filmową jako motywem przewodnim. Czeka nas więc sporo atrakcji, wrażeń i miłych wspomnień. Tych, którzy nie będą mogli być u nas osobiście, zachęcam do zamawiania gotowych dań na święta z naszej zamkowej kuchni – mówi Żaneta Niedbała.

Reklama

Bez karpia nie ma wigilii…

Macieja Gołdyna, szefa zamkowej kuchni, zapytaliśmy natomiast, jak zapowiada się świąteczny okres „od kuchni” właśnie i jaki sekretny przepis na zamkowe przysmaki zdradzi nam w tym roku.

Czym osłodzić sobie koniec roku?

Na to pytanie z pomocą spieszy nam Agnieszka Osieczko, zamkowy cukiernik:

Ragout z warzyw:

marchewka 150 g,

pietruszka 150 g,

korzeń selera 150 g,

cebula średniej wielkości 2 szt.,

por 1 szt.,

olej rzepakowy 100 ml,

liść laurowy 3 – 4 szt.,

ziele angielskie – kilka ziarenek,

koncentrat pomidorowy 70 g,

musztarda ostra 1 łyżka,

Reklama

wino białe wytrawne 100 ml,

sól, pieprz do smaku.

Wykonanie:

Fileta z karpia oczyścić, ściągnąć skórę, natrzeć solą i pieprzem, skropić cytryną, zalać winem, wstawić do lodówki na 5 – 6 godzin. W tym czasie, gdy ryba się marynuje, przygotowujemy ragout – wszystkie warzywa obieramy, cebulę i por kroimy w kostkę, marchewkę, pietruszkę i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Por i cebulę podsmażamy na oleju na złoty kolor, następnie dodajemy starte warzywa, ziele angielskie, liść laurowy, sól i pieprz. Podsmażamy wszystko około 10 minut, podlewamy wodą i dusimy do miękkości około 20 minut, pod koniec duszenia dodając do warzyw koncentrat pomidorowy, wino białe. Wszystko razem podduszamy na małym ogniu jeszcze około 5 minut, doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cytryną i szafranem.

Reklama

Zamarynowaną rybę kroimy w paski, oprószamy w mące, panierujemy w jajku i bułce tartej, smażymy na złoty kolor na maśle klarowanym. Usmażoną rybę odsączamy z tłuszczu w ręczniku papierowym.

Na talerzu układamy ragout z warzyw, usmażoną rybę, dekorujemy szafranem i cytryną. Tak przygotowane danie można podawać na ciepło lub zimno.

Krem:
0,5 l mleka + 120 ml,
6 żółtek,
6 łyżek cukru,
1 opakowanie cukru waniliowego,
3 łyżki mąki pszennej,
3 łyżki mąki ziemniaczanej,
300 g masła,
50 ml likieru amaretto lub rumu.

Reklama

Dekoracja:

lukier lub polewa,
100 g płatków migdałowych.

Wykonanie

Ciasto: Ubić białka wraz z solą, następnie małymi porcjami wsypywać cukier. Na końcu, gdy piana będzie lśniąca, dodać mąkę ziemniaczaną i migdały. Delikatnie wymieszać. Upiec 5 krążków jednakowej wielkości (można wyłożyć na papier pergaminowy z wyrysowanymi krążkami). Piec w temperaturze 170°C przez 28 minut (termoobieg). Po całkowitym wystygnięciu ściągnąć z papieru.

Krem: 0,5 l mleka zagotować, a w 120 ml zimnego mleka rozprowadzić żółtka, cukier i mąkę. Wlać na gotujące się mleko i mieszać, aż zgęstnieje. Zdjąć z palnika, przykryć pergaminem. Masło utrzeć na puch i dodawać zimny budyń, dodać alkohol i przekładać placki. Boki wyrównać masą i obłożyć płatkami migdałów (można je lekko uprażyć na suchej patelni). Po wierzchu polać polewą lub lukrem.


dz.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama