Osiem osób z Podkarpacia wyróżnionych zostało medalem okolicznościowym „Obrońcy Ojczyzny 1939 – 1945”, które przyznane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Medale wręczyła wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska. Ze względu na stan zdrowia dwóch wyróżnionych otrzymało je w domach rodzinnych. – Rocznica zakończenia drugiej wojny światowej jest czasem[paywall], w którym szczególną uwagą zwracamy na bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Walczących z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Tacy ludzie jak Wy, szanowni wyróżnieni, nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny, wiedząc, że możecie stracić najcenniejszy dar, jakim jest życie – powiedziała do zgromadzonych wicemarszałek M. Kurowska.
Wśród ósemki wyróżnionych medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939 – 1945” jest lubaczowianin Wacław Zathey. Oprócz niego medal otrzymali: Władysław Haba (Lutoryż), Marian Kosior (Tarnobrzeg), Marcin Krawczyk (Turza), Jan Sarakun (Rzepedź), Władysław Szpyt (Tarnobrzeg), Julian Wojtyna (Białobrzegi) oraz Mieczysław Jan Żygłowicz (Jasło).
Wacław Zathey w czasie II wojny światowej był harcerzem. Lubaczowscy harcerze prowadzili tzw. mały sabotaż i dywersję. Działalność harcerska przekształciła się w konspirację wojskową, prowadzoną już w ramach Armii Krajowej. W. Zathey obok: Zbigniewa Argasińskiego, Adama Baumana, Wiktora Hassa-Paneckiego, Czesława Kulpy, Józefa Ratowskiego, Tadeusza Tabaczka i Zdzisław Zatheya, tworzył zalążek jednej z grup konspiracyjnych AK w Lubaczowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze