Reklama

Lubaczowianin nagrodzony medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939 – 1945”

Osiem osób z Podkarpacia wyróżnionych zostało medalem okolicznościowym „Obrońcy Ojczyzny 1939 – 1945”, które przyznane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Medale wręczyła wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska. Ze względu na stan zdrowia dwóch wyróżnionych otrzymało je w domach rodzinnych. – Rocznica zakończenia drugiej wojny światowej jest czasem[paywall], w którym szczególną uwagą zwracamy na bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Walczących z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Tacy ludzie jak Wy, szanowni wyróżnieni, nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny, wiedząc, że możecie stracić najcenniejszy dar, jakim jest życie – powiedziała do zgromadzonych wicemarszałek M. Kurowska.

Wśród ósemki wyróżnionych medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939 – 1945” jest lubaczowianin Wacław Zathey. Oprócz niego medal otrzymali: Władysław Haba (Lutoryż), Marian Kosior (Tarnobrzeg), Marcin Krawczyk (Turza), Jan Sarakun (Rzepedź), Władysław Szpyt (Tarnobrzeg), Julian Wojtyna (Białobrzegi) oraz Mieczysław Jan Żygłowicz (Jasło).

Reklama

Wacław Zathey w czasie II wojny  światowej był harcerzem. Lubaczowscy harcerze prowadzili tzw. mały sabotaż i dywersję. Działalność harcerska przekształciła się w konspirację wojskową, prowadzoną już w ramach Armii Krajowej. W. Zathey obok: Zbigniewa Argasińskiego, Adama Baumana, Wiktora Hassa-Paneckiego, Czesława Kulpy, Józefa Ratowskiego, Tadeusza Tabaczka i Zdzisław Zatheya, tworzył zalążek jednej z grup konspiracyjnych AK w Lubaczowie.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości