Pani Aneta razem z siedmiorgiem dzieci mieszkają w malutkim mieszkaniu o powierzchni niespełna 38 metrów kwadratowych. Usilnie stara się o jego zamianę na większe. Na przeszkodzie stanęły przepisy.
Bloki socjalne przy ul. Herburtów. Ładne z zewnątrz, czyste na klatkach schodowych. Aneta Ossolińska zajmuje jedno z mieszkań od 2010 r. W życiu jej się różnie układało, swego czasu mieszkała z partnerem, później została bezdomna i[paywall] trafiła do Domu Matki i Dziecka. W końcu trafiła do mieszkania socjalnego. – Byłam w sytuacji bez wyjścia, musiałam je przyjąć – mówi.
Z biegiem czasu malutkie mieszkanko stawało się zbyt ciasne dla rosnących dzieci. Najstarszy syn ma obecnie 20 lat, jest głuchoniemy. Najmłodszy ma 2 lata. Starszy o 2 lata ma problemy z mową, jest po dwóch zabiegach.
Mieszkanie jest malutkie. Łącznie ma 37,98 m kw. Z klatki schodowej wchodzimy do niewielkiego holu i od razu do większego pokoju z aneksem kuchennym. Za ścianą mniejszy pokój, obok mała łazienka. Meble tylko najpotrzebniejsze – żeby było gdzie spać i złożyć ubrania. W całym mieszkaniu tylko jeden stolik, przy którym dzieci jedzą, a później się uczą. Pomieścić się ciężko. Dziewczynki śpią na jednym łóżku, chłopcy na drugim. Najstarszy nieraz śpi na dywanie. Z biegiem czasu dzieci będą rosły i będzie coraz ciaśniej. – Już teraz nie mają warunków do nauki. Odrabiają zadania po kolei. Najmłodsze są bardzo żywe i rozpraszają starsze – mówi pani Aneta.
Starania o zamianę mieszkania rozpoczęła w 2016 r. Ponieważ jej apele do urzędu miejskiego pozostawały bez echa, sama znalazła starsze małżeństwo, które jest chętne na zamianę lokum. – Tamto mieszkanie znajduje się na Dworskiego. Ma 67 metrów i dwa pokoje, z których mogłabym wydzielić trzeci. Jest też osobna kuchnia. To byłby dla nas prawdziwy komfort – opowiada pani Aneta.
Kobieta zapewnia, że stać by ją było na utrzymanie większego lokum. – Mam różne świadczenia, poradziłabym sobie – mówi. – Nie chcę być cały czas na utrzymaniu MOPS-u. Gdy dzieci podrosną i pójdą do przedszkola, chciałabym pójść do pracy i sama zarabiać na siebie. Na razie jednak są za małe – opowiada.
Mimo zajmowania się dziećmi skończyła kurs opiekuna osób niepełnosprawnych z językiem niemieckim. – Chciałabym zrobić prawo jazdy i dalej się kształcić – zapowiada.
Niestety na taką zamianę nie zgadza się magistrat. Kobieta żali się, że nie udało się jej umówić na wizytę u prezydenta miasta. – Nie wiem, dlaczego pan prezydent nie chce się ze mną spotkać i mnie wysłuchać – mówi. – Zwróciłam się do gazety, bo jestem zdesperowana. Dzieci nie chcą tu mieszkać – dodaje.
Jak się dowiedzieliśmy w przemyskim urzędzie miejskim, szkopuł polega na tym, że pani Aneta zajmuje mieszkanie socjalne, a małżeństwo z Dworskiego – komunalne. W świetle przepisów taka zamiana nie jest możliwa.
– Nie znaczy to jednak, że nie można pomóc tej rodzinie. Na jednym z ostatnich swoich spotkań Społeczna Komisja Mieszkaniowa pozytywnie zaopiniowała wniosek o przeprowadzenie zamiany mieszkania z urzędu. Starająca się o to pani będzie musiała niestety cierpliwie poczekać, aż znajdziemy odpowiedni lokal dla tej wielodzietnej rodziny – mówi Witold Wołczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To może czas roboty się czepić a nie narobić dzieci i czekać aż państwo wszystko da !!! Z 500 + i pracy da się wynająć wieksze mieszkanie !
Walcz do końca zrób to dla dzieci tylko kopnij tego darmozjada w dupę pseudo tatusia
Do Kaśka czas wykupić artykuł i poczytać kobieta chce iść do pracy!!!!
Mieszkam tu i znam tą kobietę jest sympatyczna i daje radę w przeciwieństwie do innych matek majac 4 dzieci
Wspaniała mama mało kto tak dba o dzieci!!!! A wam to żal dupie ściska że ma 500 + dla waszej informacji dzieci Pani Aneta urodziła zanim weszło 500+trzymam kciuki za Panią Anete
Tak kiedyś nie było 500 plus i ludzie dawali radę ale jeszcze troszkę i zabiorą .... Widzę te dzieci codziennie i są zadbane systematyczne w szkole .... A ci co piszą takie pierdoły to powinni swoje brudne materace wyprać i przynieść z piewnicy he
I ścisnąć te brudne dupska dziewczyna chce dobrze ale u nas na tym popierdolony osiedlu każdy widzi każdego ale nie popatrzy się za własne drzwi patologia jebana
OOoo jaka tragedia :)A gdzie była prędzej ?? Trzeba było myśleć głowa a nie Du......
To jak daje rade to jaki problem ,a z racji czego Państwo ma dawać mieszkanie jest sektor prywatny można wynająć pieniądze ma a pracy jeśli nie ma najwidoczniej tak szuka , są inne matki w kilkorgiem dzieci i jakoś nie płaczą w gazecie o mieszkanie ... A tu się idzie na łatwiznę
Dajcie spokoj mysli sie glowa a nie cipa. To nie jest tak ze bozia da dzidzie i na dzidzie tez da. Nauczcie sie ze zanim robicie dzieci to znajdzcie prace, nie stawajcie sie pieprzonymi pasozytami ktorzyżyją na garnuszku panstwowym!!!!!
niech jeszcze trójkę sobie dorobi i wille będzie od państwa wymagać
Swoje "dobre rady" zachowaj dla siebie ... jak nie chcesz nie to pomagaj i nie krytykuj kogoś ze to że ma dużo dzieci ... Przy 7 dzieci ta matka jest na pewno wykończona po całym dniu zajmowania się nimi ... kiedy niby i do jakiej pracy ma jeszcze iść?
Jak je robiła zmęczona nie była!! Oczywiście że nie pomagam też mam dziecko i też jestem zmęczona !!! ale PRACUJE na utrzymanie swojej rodziny i na mieszkanie i nic z nieba mi nie leci , wiec czego moje podatki idą na osoby które nie robią nic , i jeszcze mieszkania ma państwo dawać . Powtórzę po raz kolejny 500+ inne zasiłki , dzieci jej bocian nie przyniósł wiec alimenty też jakieś ma stać ja na to żeby sobie Wynająć !!!
Wstyd, że taki komentarz napisała kobieta!
artykuł godny życia podkarpackiego, patologia umysłowa i roszczeniowa, ludzi mi nie szkoda bo sami takie życie wybrali...
W wystarczyłoby gdyby PISoBOLSZEWIA nie kradła.Gdzie ta wrażliwość empatia ? Trudno o nią w korycie dojnej zmiany.
This post helps me to understand the topic more clearly and I think it will also help every readers<a href="https://happywheelsnow.com">happy wheels</a>
[url=https://happywheelsnow.com]happy wheels[/url]
Jak chce się mieć dzieci to się im ojca odpowiedzialnego wybiera co zapewni byt rodzinie. Czemu mój mąż ma pracować na dwóch etatach by nam godny byt zapewnić i jeszcze takie mamy utrzymywać? Dzieci nie choroba - same się nie przyplączą.
Brawo pani Aneto za odwagę Przy 2 dzieci jest co robić a przy 7 to dopiero Życzę pani większego mieszkania i trzymam za panią kciuki A głupimi komentarzami proszę się nie przejmować Ludzie byli zawistni są i będą Powodzenia :)
Najwięcej mają do powiedzenia te babsztyle co rowniez utrzymują się z mopsu wystarczy wejść do mopsu koło kasy między 16-20 tym jak latają po zasiłki i pizdy naciągają (pierwsza pierwsza) to w piekarni takiej kolejki nie widziałem żenada poprostu
A broń Boże jak Panie z kasy spóźnia się bo była kolejka w banku to te głupie baby są na tyle perfidne by wołać straż miejska bo przecież kasa od 10 a na paznokcie się umowily na 10.30 wstyd i hańba dla was a do pośredniaka nie ma komu iść bo kto będzie zapie....... Pod górę ciężko przecież jak grube salcesony nie mają sily
Właścicielom większości komentarzy proponuję :)
Jak cymbale nauczysz się liter, myśleć i pisać to zapraszam:
Sam sobie wysmaruj dupe,sa lekrze i tabletki i prezerwatywy. ja mam czwurke w jednym pokoju i pracujemy z mężem i mijamy sie. A pani Aneta5 malych2doroslych i darmozjd. Jasne jeszcze7 i od panstwa dostanie wille..Wstyd i chanba a5 00+ zabiorą itak
Pani odważna.... Zanim zacznie szanowna Pani komentować radzilabym wziąć słownik ortograficzny do ręki nie jest ciężki a zatem bardzo przydatny hahahhhaha
Kaśka być może jej 7 dzieci będzie kiedyś płacić ze swoich podatków na Twój pobyt w szpitalu.
Jak to łatwo oceniac ...tylko jakbyscie był/ była w jej sytuacji to tez robilibyscie wszystko aby bylo dobrze najważniejsze ze dzieci ma zdrowe a jak sie nalezy sie 500 plus to niech korzysta .Do tej pory 500 plus nie miala i do was nie przyszła i dzieci nie oddala ...Trzhmam kciuki aby sie pani udalo z wiekszym mieszkaniem POZDRAWIAM
Co kogo obchodzi ze ma 500+ utrzymanie itd kosztuje i takie matki jak aneta powinne dostac mieszkanie bez łaski ma racje dziewczyna trzeba brac co swoje .A co do wynajecia moze ja stac ale dajcie mi choc jednego wlasciciela który jej wynajmie z tyloma dziecmi wiem z wlasnego przypadku ze graniczy to z cudem powodzenia trzymam kciuki kunur a co najwazniejsze 500+ jest dopiero 2 rok a jak komus zal to niech nastawia d... Puzniej 9 miesiecy i mozna skladac wniosek
Ludzie a przedewszystkim matki, jak można tak oceniać człowieka, sama też wychowałam 7 dzieci i wiem jak jest ciężko. Znam tą panią i pozdrawiam ją że daje rade. Co to 500+i inne niech każda z was pomyśli ile samego chleba trzeba dla takiej gromadki a gdzie jakaś wędlina, i niech nie gadają żeby mieszkanie większe wynajeła bo to jest nie możliwe i to jeszcze w Przemyślu. I szlak mnie trafia jak jedna z drógą tak jadem tryskają. A tobie Anetko życzę jak najlepiej, trzymam kciuki zebyście dostali większe mieszkanie.
Wybacz a co moje jedno dziecko jest gorsze niż jej siedem ja z mężem pracując mam ledwo ponad 3500 tys mieszkanie muszę sama płacić zasiłków państwo też mi nie daje , a za to nasze podatki idą na takie rodziny i tylko im wszystko daj . Poza tym ta Pani dostała mieszkanie małe bo małe ale ma może jej dom jedno rodziny powinni dać bo ma 37 lat to jeszcze z 4 może urodzić , a i babcia już została ...
Takie hamskie komentarze to tylko w Przemyslu gdzie jedna pizda pozazdrosci drugiej, a w niedziele kazdy do kisciola lata I gorliwie sie modli. Potem idzie odswietnie ubrana, ufryzowana I odmalowana przejsc sie Kazimierzowska I Franciszkanska. No moze kogos spotka I dupe mu obmyje. Moze kupi loda bo tez inni w kolejce stoja. Pierdolona malomieszczanska zawisc I ci ludzie jakby pozbawieni mozgow.... haha Tak sobie ostatnio szlam pomyslalam ze nigdy tam nie przelalam. Chora zeczywistosc rodem z Gombrowicza. Teraz ja swoj swiat maluje I pierdole wasze 500 plus to jak jalomozna biora tylko pasozyty. Kazda z was ktora pisze o tej kobiecie ale niech spojrzy na wlasna dupe jak zre tablety pcha spirale I skrobanki robi co chwila. Ta kobieta sama zdecydowala ze urodzi I wychowa. Czasem plan a realia to inna bajka. Pan Prezydent miasta powinien zagwarantowac tym dzieciom godny byt I kropka czyli mieszkanie bo w tej sytuacji licza sie tylko dzieci. A zazdrosne pizdy niech szlag trafi lol
Do Kaśka ....... Pretensje to miej do urzędników że na pierwsze dziecko liczą dochód rodzice którzy zarabiają po 2 tys i mają 4 dzieci to dostają bo na drugie i kolejne dziecko się nie wlicza dochodu ewidentnie blyszczysz zazdrością ..... Ludzie pobierają bo się należy i założę się gdybyś urodziła drugie to z pośpiechem lecialabys składać wniosek haha i już by ci podatki innych nie obchodziły trzeba troszkę z rozumem podchodzić do życia ale widzę że ucieknie go brak ... Cóż ... Na to lekarstwa nie ma
Matko ale jesteście okropni,może ma dar do wychowywania dzieci i chce być matką? Pomyślał ktoś o tym? Ja w przyszłości będe miała góra jedno dziecko,dlatego się zabezpieczam,biorę belarę i mam spokój.Ale tacy ludzie też muszą być..Każdy ma prawo wyboru.
Byt to powinni rodzice gwarantować nie państwo , a żeby wsadzać spirale żreć tabletki i się skrobać trzeba ty było pracować żeby było za co , właśnie przez pasożyty wiecznie na zasiłku w tym państwie jest jak jest ...
Wiesz może twoja ambicja jest siedzieć na 500 + bo się należy , moje dziecko ma 12 lat i nigdy nawet rodzinnego nie brałam bo bym się ze wstydu spaliła żeby stać w Mops i żebrać żeby mi na MOJE dziecko dawali, ale to jest kwestia co się z domu wyniesie , a teraz boiorą wszyscy potrzebujący czy nie , a na emeryturze będziesz tynk z ścian wpierdala... Bo na to pieniędzy nie będzie . A druga sprawa teraz chce większe bo ma 7 dzieci , to może odrazy dom jej państwo postawi bo ma 37 lat i z 4 może jeszcze doklepac więc na 60 m też się nie pomieszczą ..
Niektore komentarze sa porazajace. Zamiast pomoc tej kobiecie, ustalic gdzie mieszka, zaproponowac odziez dla dzieci, obuwie, jedzenie albo zabawki to najlepiej siasc przy klawiaturze i pisac bzdury. Taka rodzine spoleczenstwo powinno objac opieka. Kazdy w tym moze uczestniczyc w rozny sposob. Przeciez te dzieci kiedys beda pracowac dla dobra naszej Ojczyzny i beda placic podatki. Ale sa tacy co wola krytykowac ze ma siedmioro dzieci, ze bierze 500 plus, ze powinna isc do pracy, ze powinna wynajac wieksze mieszkanie.Nie moge zrozumiec postawy takich ludzi.
Nie tylko pan, panie Jerzy nie może zrozumieć postawy takich ludzi.
Dlaczego wstyd? To jest czysta prawda , trzeba brać odpowiedzialność za to co się robi
plus tych wszystkich wywodów jest taki, że coś się w tym Przemyślu na lepsze zaczyna zmieniać;), chociażby w kwestii wypowiedzi:), jeszcze kilka lat temu, to by tą Dziewczynę na łamach forum tej gazety zlinczowali niestety wszyscy, z góry na dół po kolej jak leci:(...
Każdy ma wybór ile chce mieć dzieci. Kaśka pisze o emeryturze, ale chyba nie wie, że kiedyś własnie te dzieci będą pracować na emeryturę dla nas. Jeśli dzieci dzieci są zadbane i dobrze wychowywane to najważniejsze. Czasami ktoś ma jedno i nie potrafi dobrze wychować, a wpajanie dzieciom takiego podejścia do świata jak Kaśka to woła o pomstę do Nieba. Może szanowna pani nie wie, ale dbanie państwa o obywateli to obowiązek wynikający m.in. z Konstytucji. To są zadania państwa, dlatego nic dziwnego, że ludzie się zwracają. A takie komentarze z ust kobiety to dla niej wstyd. Jeszcze nie wiesz co ciebie czeka, nic nie jest dane raz na zawsze.
przykład idzie z góry, należy mi się nagroda, drzeć ile się da!, to i tak kropla w morzu tego wszystkiego, co sobie sami przyznają miłościwie nam panujący...
To może czas roboty się czepić a nie narobić dzieci i czekać aż państwo wszystko da !!! Z 500 + i pracy da się wynająć wieksze mieszkanie !
Walcz do końca zrób to dla dzieci tylko kopnij tego darmozjada w dupę pseudo tatusia
Do Kaśka czas wykupić artykuł i poczytać kobieta chce iść do pracy!!!!