Reklama

Metropolita Schick apeluje o pokój i solidarność

17/08/2022 07:54

Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej Roku Pańskiego 2022 przeszedł do historii. Po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa uroczystości miały tradycyjny charakter. Grupy pielgrzymów dwunastego sierpnia, wczesnym rankiem, wyruszyły z różnych miejscowości naszego regionu w kierunku Jasnej Góry Podkarpacia. Jedne większe, inne mniejsze. Jeszcze inne kilkunastoosobowe.

Kalwaria i miejscowości okoliczne przez cztery dni tętniły życiem. Wiele w wymiarze duchowym wydarzyło się w ciągu tych kilku dni. Uroczystości koncentrowały się wokół 140. rocznicy koronacji cudami słynącego obrazu Matki Boskiej Słuchającej i 40. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Z tej okazji do Bazyliki Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej przyjechał abp Ludwig Schick, metropolita Bambergu (Niemcy). Jego kazanie wygłoszone podczas wieczornej mszy na galerii miało szczególną moc i znaczenie. Hierarcha, który reprezentował Episkopat Kościoła Katolickiego w Niemczech, odwołał się do biografii świętego Maksymiliana. Nazwał go patronem i orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania. Zaapelował o dbałość i kontynuację w relacjach miedzy dwoma narodami. Nawiązał także do obecnej sytuacji w Ukrainie.

Reklama

Ten głos wybrzmiał szczelnie mocno. – Obecnie dyskutuje się i kwestionuje zarówno stosunki polityczne, jak i kościelne między Polską a Niemcami. Święty Maksymilian wzywa nas – Niemców i Polaków: trzymajcie się chrześcijańskiego braterstwa, dobrego sąsiedztwa narodowego. Budujcie solidarność, pokój w Europie i na świecie. W Oświęcimiu Maksymilian został osadzony za ukrywanie w Niepokalanowie Żydów, Polaków i Ukraińców prześladowanych przez nazistów. Żyjemy w czasach wojny w Europie. W naszym sąsiedztwie, na Ukrainie, toczy się straszna wojna. Ponownie zwalcza się w niej niewinnych ludzi, ze względu na ich narodowość, ponieważ są Ukraińcami i chcą nimi pozostać. Maksymilian woła z nieba: Bóg tego nie  chce. Chce, aby wszystkie narody żyły w suwerenności i wolności. A jednocześnie w dobrym sąsiedztwie i solidarności. Pojednajcie się, czyńcie pokój. Jest to orędzie do Rosji, do Ukrainy, do wszystkich ludów i narodów.  Miliony Ukraińców znalazły schronienie w Polsce. Są otoczeni gościnną opieką. Maksymilian Kolbe chwali za to i mówi: Drodzy Bracia, moi polscy rodacy dobrze czynicie, dając schronienie prześladowanym – mówił niemiecki hierarcha.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-08-17 13:49:53

    Może sobie tak apelować  do końca świata i o jeden dzień dłużej, gdyż jak będzie nadal się kontynuować zabijanie zwierząt, to  nic z tego nie wyniknie, wprost przeciwnie !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-08-17 14:26:43

    Ps.''Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na ziemi kiedy nasze ciała są grobami zamordowanych zwierząt ? Dopóki istnieją rzeźnie będą też i pola bitew'' - Lew TołstojYT.COM - DAY - D - IRON MAIDEN - THE LONGEST DAY

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama