Reklama

Miasto Szkła Krosno mistrzem Podkarpacia w koszykówce [ZDJĘCIA]

Od 15 do 17 września w hali POSiR trwały 16. Mistrzostwa Podkarpacia. Na starcie imprezy stanęło 6 zespołów z naszego województwa, występujących w ekstraklasie, I i II lidze. Mistrzem, zgodnie z przewidywaniami, została ekstraklasowa ekipa Miasta Szkła Krosno.

Ostatni raz mistrzostwa Podkarpacia gościły w Przemyślu 10 lat temu. Tegoroczna edycja była rozgrywana w nowej formule, na którą przystali wszyscy trenerzy rywalizujących zespołów. Otóż  nie było tradycyjnego losowania dwóch grup. Te powstały niejako z urzędu. W pierwszej, mocniejszej, zagrali: ekstraklasowe Miasto Szkła Krosno oraz pierwszoligowe Sokół Łańcut i Siarka Tarnobrzeg. W drugiej, słabszej, zmierzyli się II-ligowcy: AZS PWSW MCS Daniel Przemyśl, Stal Stalowa Wola i SKK Rzeszów. Ta pierwsza zagrała o mistrzostwo i Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla. Druga natomiast zagra o Puchar Prezesa PZKosz. Chodziło o to, aby niektóre mecze nie były zbyt jednostronne, bo różnica w umiejętnościach między np. Miastem Szkła Krosno a SSK Rzeszów jest olbrzymia. Warto dodać, że dla wszystkich drużyn był to ostatni sprawdzian przed mistrzowskimi rozgrywkami[paywall].

Sokół powalczył

Reklama

W grupie „mocniejszej” psikusa organizatorom zrobił zespół Siarki Tarnobrzeg, który rozegrał tylko jeden mecz. Przegrał zdecydowanie z Sokołem Łańcut, a do spotkania z Miastem Szkła nie przystąpił, zasłaniając się nadchodzącym sezonem i obawami o ewentualne urazy. Jedno tylko można powiedzieć: zespołowi z Tarnobrzega bardzo, ale to bardzo daleko do profesjonalizmu. Taka postawa nie przystoi nawet zespołom głęboko amatorskim.

Prawdziwym finałem był więc – i to nie tylko na papierze – był pojedynek Miasta Szkła z Sokołem. I-ligowiec bardzo się podobał i toczył przez 40 minut bardzo wyrównany mecz. Zaczął spotkanie tak, że ekstraligowiec za bardzo nie wiedział, o co chodzi. Znakomite zawody rozgrywali gracze obwodowi: bracia Marek i Filip Zywertowie, Artur Włodarczyk i Bartłomiej Karolak, których dzielnie pod deskami wspierali Michał Sadło i Maciej Klima. Krośnianie, z sześcioma obcokrajowcami w składzie (Amerykanie: Devante Wallace, Anton Gaddefors, JayVaughn Pinkston, Łotysz Davis Lejasmeiers, Chorwat Jakov Mustapič oraz Bośniak Seid Hajrić), długo dochodzili do siebie. Sygnał do odrabiania strat dał były reprezentant Polski Marcin Sroka, żądlący rywala „trójkami”. Mimo to częściej na prowadzeniu byli łańcucianie. Po 30 minutach wynik brzmiał 55:54. Dopiero w ostatniej ćwiartce ekstraligowiec pokazał swoje (chyba) normalne oblicze. Motorem napędowym był Chorwat J. Mustapič i to on został MVP turnieju. Najlepszym strzelcem zaś M. Zywert.

Reklama

Dwa oblicza przemyślan

W grupie słabszej problemów ze zdobyciem Pucharu Prezesa Podkarpackiego Związku Koszykówki nie mieli przemyślanie. Wygrali oba spotkania, choć to ze Stalą Stalowa Wola powinni jak najszybciej zapomnieć. Prostych, szkolnych błędów popełnili tyle, że można było nimi obdzielić kilka spotkań. Brak koncentracji, zaangażowania, mobilizacji sprawiły, że zespół, który tak naprawdę powinni „zjadać na śniadanie” toczył z nimi zażarty pojedynek przez 30 minut. Zupełne inne 30 minut zaprezentowali w meczu z beniaminkiem II ligi SSK Rzeszów. Szybko, sprawnie i dokładnie dzielili się piłką, potrafili z wielką łatwością wypracowywać sobie pozycje strzeleckie (gdyby jeszcze nich trafiali…), aktywnie i agresywnie grając w obronie, rozbili zupełnie rzeszowian. W ostatniej kwarcie trener M. Milan dał pograć głębokim rezerwom. MVP turnieju w tej grupie został Grzegorz Płocica, zaś najlepszym strzelcem Dawid Zaguła (Stal St. W.).

Reklama

Zagrali dla Krysi

Jednym z dodatkowych punktów mistrzostw był koszykarski mecz charytatywny pod hasłem „Przemyśl gra w koszykówkę dla Krysi”. Krystyna Walat, była siatkarka Polonii Przemyśla doznała udaru podczas spotkania siatkówki w Rzeszowie i obecnie przechodzi żmudną rehabilitację. Przez trzy dni jej koleżanki koledzy prowadzili na hali POSiR zbiórkę pieniędzy. Wspomniany mecz rozegrany został pomiędzy reprezentacją IPA Straży Granicznej a VIP-ami. Wśród tych drugich na parkiecie można było zobaczyć m.in.: prezydenta Przemyśla Roberta Chomę, radnego Roberta Bala, prezesa Miasta Szkła Krosno, przemyślanina, Janusza Walciszewskiego, dyrektora I LO w Przemyślu Tomasza Dziumaka czy dyrektora II LO w Przemyślu Mariusza Zamirskiego.

Reklama

Wyniki:

Grupa A:
Sokół – Siarka 79:61 (17:21, 22:8, 19:19, 21:13), Miasto Szkła – Sokół 80:70 (17:25, 19:17, 18:13, 25:16). Mecz Miasto Szkła – Siarka nie odbył się.
Grupa B:
AZS PWSW MCS Daniel – Stal St. W. 70:61 (22:14, 13:25, 18:15, 17:7), punkty: G. Płocica 17 (3x3), A. Mikołajko 14 (1x3), B. Bal 11 (1x3), J. Balawender 7, P. Buszta 6 (2x3), S. Dusiło 6, C. Gumiński 4, M. Hrabčak 3, W. Kuriańczyk 2, K. Czopik 0, J. Łopatowski 0.

AZS PWSW MCS Daniel – SSK Rzeszów 86:59 (21:9, 22:14, 25:12, 18:22), punkty: B. Bal 15 (1x3), G. Płocica 15 (2x3), S. Dusiło 11, W. Kuriańczyk 11 (1x3), A. Mikołajko 10, C. Gumiński 8, P. Buszta 6 (1x3), J. Balawender 4, P. Cebeńko 3 (1x3), J. Łopatowski 3 (1x3), K. Czopik 0, M. Hrabčak 0, K. Kuśmierz 0, K. Szkółka 0.

Reklama

Stal St. W. – SSK Rzeszów 93:61 (17:21, 23:20, 20:9, 33:11).

Organizatorzy i sponsorzy:

Organizatorzy: Podkarpacki Związek Koszykówki (główny), Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Miejski w Przemyślu, Starostwo Powiatowe w Przemyślu, Polski Związek Koszykówki, Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

***

Sponsorzy: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA (główny), firmy: Bamal, Sokołów, Szarek.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama