Reklama

Mieszkańcy Przemyśla tłumnie ruszyli po paszporty

Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie informowaliśmy o kolejkach na stacjach benzynowych i do bankomatów. Sytuacja szybko się jednak uspokoiła. Teraz Polacy przypuścili szturm na wydziały paszportowe. W przemyskiej delegaturze Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w okresie od 1 stycznia do 8 marca br. wniosków o wydanie paszportu jest niemal 4 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w całej Polsce.

Można by pomyśleć, że wyraźnie zwiększone zainteresowanie wyrobieniem paszportu to efekt zbliżających się wakacji. Zwykle na progu wiosny ludzie zaczynają myśleć o zbliżającym się letnim wypoczynku i zagranicznych wojażach. Tyle że w tym roku chęć wyrobienia sobie dokumentu zgłosiło rekordowo dużo obywateli.

Żeby złożyć wniosek paszportowy, wcześniej trzeba online zarezerwować termin wizyty. W wielu delegaturach, także w naszym regionie, brakuje jednak wolnych terminów w elektronicznym systemie kolejkowym.

W poniedziałek, 7 marca, do g. 15 internetowa rejestracja wizyty w związku z chęcią złożenia wniosku o paszport, dostępna na stronie PUW w Rzeszowie, w przypadku przemyskiej delegatury w ogóle nie była możliwa. Powodem, jak się dowiedzieliśmy w przemyskim oddziale zamiejscowym Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców​ Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, była[paywall]  awaria elektronicznego systemu.

Reklama

Od służb prasowych PUW uzyskujemy także informację, że w delegaturze urzędu wojewódzkiego w Przemyślu wszystkie dostępne terminy były natychmiast rezerwowane przez klientów, w związku z czym liczba miejsc do rezerwacji w celu złożenia wniosku paszportowego została znacznie zwiększona (oddział w Przemyślu dysponuje 3 stanowiskami do przyjmowania wniosków paszportowych).

Wydłużony też został do miesiąca horyzont czasowy dostępnej rejestracji.

W czwartek, 10 marca, po wybraniu opcji „przyjmowanie wniosków paszportowych”, wyświetliła nam się informacja, że w okresie od 11 marca do 9 kwietnia nie ma już dostępnych miejsc. Podobna sytuacja w delegaturach w Krośnie i Tarnobrzegu, również podlegających pod urząd wojewódzki.

Do biur paszportowych niełatwo się też dodzwonić. W Przemyślu linia jest bardzo obciążona połączeniami. Nam udaje się za którymś razem z kolei. Urzędnicy pracują na pełnych obrotach, ale lawinowy napływ klientów zrobił swoje.

Reklama

Na pytanie, czy składanych wniosków o paszport w delegaturze w Przemyślu jest więcej niż rok temu o tej samej porze, służby prasowe Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiadają, przytaczając liczby, z których wynika, że zainteresowanie jest niemal 4-krotnie większe.

„W okresie ​od 1 stycznia do 8 marca 2021 roku przyjęliśmy w Przemyślu 601 wniosków paszportowych, zaś w okresie od 1 stycznia do 8 marca 2022 roku były to ​2252 wnioski” – czytamy w odpowiedzi.

Lepiej mieć niż nie mieć

W ubiegłotygodniowym wydaniu „Rzeczpospolitej” przeczytać można także, że gigantyczne kolejki do wydziałów paszportowych to problem nie tylko naszego regionu.

Czyżby był to następny od ataku Rosji na Ukrainę – po masowym wykupywaniu paliwa i wyciąganiu pieniędzy z bankomatów – przejaw paniki? A może jednak zapobiegliwości?

– Lepiej ważny paszport w domu mieć na wszelki wypadek. Sytuacja na świecie jest tak niepewna, że nie wiadomo, kiedy może się przydać – usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców, który zadzwonił do redakcji, informując o tym, że są kłopoty z umówieniem się przez internet na wolny termin wizyty w urzędzie.

Reklama

Jeśli uda nam się złożyć wniosek o paszport, mamy już z górki. Czas oczekiwania na wyrobienie go w delegaturach na Podkarpaciu wynosi obecnie od 9 do 14 dni.

Wniosku o paszport nie złożymy raczej „z ulicy”. Jak informują służby prasowe Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, trzeba się umawiać przez system rejestracji internetowej.

„Jeśli zgłaszają się osoby, które nie mają dostępu do internetu lub nie potrafią się nim posługiwać – rejestracji dokonuje kierownik oddziału lub inni pracownicy. Osoby z daleka, starsze, chore etc. są przyjmowane, w miarę możliwości, w miejsce tych, które nie stawiły się w urzędzie mimo umówionej wizyty i nie odwołały jej (ok. 20 proc. zarejestrowanych)” – czytamy.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości