Reklama

Mieszkańcy: – SOK-iści się na nas uwzięli [ZDJĘCIA]

20/09/2016 18:24

Mieszkańcy Żurawicy i Bolestraszyc skarżą się na zachowanie funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Powodem interwencji jest przechodzenie przez tory w niedozwolonym miejscu. Rzecz jednak w tym, że innego przejścia brakuje.

Problem dotyczy mieszkańców Żurawicy „osobowej”, którzy mieszkają za torami od strony Bolestraszyc oraz przysiółka Lisia Góra w Bolestraszycach. Trasa przez tory na wysokości stacji kolejowej to dla niektórych główna droga, żeby dostać się na peron, przystanek autobusowy, do sklepu, szkoły albo kościoła. – Nie każdy ma samochód – tłumaczą.

 Mieszkańcy mają poważne zastrzeżenia do zachowania funkcjonariuszy SOK. – Recepta miała już ostatni dzień ważności. Była sobota, prawie południe. Śpieszyłam się do autobusu, żeby zdążyć ją wykupić. Jeden z SOK-istów zatrzymał mnie, gdy byłam już w autobusie. Złapał mnie za rękę i powiedział, że nigdzie nie pojadę. Odpowiedziałam, że pojadę i żeby mnie puścił – opowiada Stanisława Pudlik.

Reklama

Sytuacja nie zakończyła się mandatem, a nieprzyjemną wymianą zdań, ale ludzie są oburzeni sposobem interwencji wobec starszej kobiety.

 

Potrzebne kursy z kultury osobistej?

– Gdzie oni są w nocy, kiedy tutaj chuligani piją, butelkami rzucają[paywall]. To, jak się ci panowie zachowują, zakrawa na skandal. Są chamscy i bezczelni. Nie wiem, czy oni przechodzą jakieś badania psychologiczne i kursy z kultury osobistej – skarżą się.

– Przechodzą – odpowiada komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu Jerzy Brodowski. – Często mówimy na temat sposobu przeprowadzania interwencji i kultury osobistej – zapewnia.

Reklama

– Rozumiem irytację mieszkańców, bo problem istnieje. My musimy reagować, ponieważ zostaliśmy powołani do tego, żeby kontrolować przestrzeganie przepisów na obszarze kolejowym. Każde zachowanie interweniujących funkcjonariuszy może być postrzegane jako chamskie, ale jest to subiektywna ocena. Absolutnie z naszej strony nie ma złośliwości w stosunku do mieszkańców – mówi J. Brodowski.

Komendant argumentuje, że na linii z Medyki do Krakowa bardzo często dochodzi do śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych i nie wszystkie są związane z próbami samobójczymi. – Z tego względu jesteśmy bardziej aktywni między innymi w Żurawicy – wyjaśnia.

Reklama

Zapewnia, że wprawdzie funkcjonariusze nakładają mandaty, ale częściej stosują pouczenia i próbują uświadamiać, że takie przechodzenie jest niebezpieczne.

 

Jeśli nie przez tory, to którędy?

– Nikt nie podważa tego, że przejście przez tory jest zabronione. Tylko, że kolej od kilkudziesięciu lat nie robi nic, żeby ludziom umożliwić bezpieczne i zgodne z prawem przejście. Jeśli chcą zatrzymywać ludzi, to niech pokażą, którędy ludzie mają chodzić – argumentują swoje racje mieszkańcy.

I – według mieszkańców – SOK-iści pokazali na betonowy przepust pod torami. Idąc tamtędy, trudno jednak stwierdzić, żeby to miejsce miało służyć przejściu na drugą stronę. Wąskim korytem płynie miejscowy potok. Przejście odbywa się po betonowym mostku bez żadnych barierek. Wokół leżą potłuczone butelki po alkoholu i strzykawki. Obok ścieżki niezabezpieczona studnia, która służy za nielegalne składowisko odpadów. Teren jest niewykoszony. Wyjście prowadzi wprost na tory. – Właśnie tym torem jeździ najwięcej pociągów – mówią mieszkańcy. – Naprawdę funkcjonariusze wskazali tę drogę jako przejście na drugą stronę torów? – dopytuję. – Tak – zarzekają się. – Na pewno nie można sugerować mieszkańcom tego miejsca jako przejścia, bo to jest wprowadzanie w błąd. Ono nie jest do tego przeznaczone – podkreśla wójt gminy Żurawica Krzysztof Składowski.

Reklama

Jest jeszcze jedna alternatywa – przejście przez przejazd dla samochodów. Brakuje tam jednak pobocza odpowiedniej szerokości, więc również nie jest to do końca bezpieczne rozwiązanie. Ponadto dla pieszych to nadrabianie nawet 1,5 km drogi.

 

Tylko tunel

W sprawę zaangażował się wójt. W minionym tygodniu na miejscu spotkał się z przedstawicielami PKP. Ustalono, że najłatwiej byłoby utworzyć dodatkowy pas na przejeździe dla samochodów. – Jest to sprawa kosztowna i trochę trudna technicznie ze względu na rozjazdy, ale możliwa – mówi wójt.

Reklama

Takie rozwiązanie mieszkańców nie satysfakcjonuje ze względu na odległość. PKP odchodzi od budowy kładek nad torami, więc i to rozwiązanie odpada. W grę wchodzi jedynie przejście podziemne. – Sądzę, że udało się przekonać dyrektora PKP, że zasadne jest rozważenie takiej budowy. Trzeba będzie drążyć ten temat, aby kolej wpisała go do planu inwestycji wieloletnich. Pan dyrektor zadeklarował przychylność wobec tego pomysłu – opowiada K. Składowski.

 

Realnie rzecz biorąc, budowy można się spodziewać w latach 2020 – 2022. Niewątpliwie istotnym problemem są pieniądze. Wybudowanie takiego tunelu to koszt rzędu kilku milionów złotych.

Reklama

Mieszkańcy w internecie znaleźli jeszcze jedno rozwiązanie. – Można położyć betonowe płyty na wysokości peronu i zamontować rogatki. Wygląda to jak przejazd dla samochodów, tylko jest mniejszy – opisują. Kolej jednak nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę ze względu na duże natężenie ruchu na tym węźle kolejowym.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wero - niezalogowany 2016-09-21 06:44:55

    Zakaz jest zakazem SOK tam zakazu nie postawił pretensje to do Pana wójta tyle lat i nic nie zrobione, !!!! A po drugie jak kogoś pociąg walnie to w tedy będą sypać gdzie byl SOK dlaczego nie pilnują dlaczego na to pozwalają. Więc drodzy mieszkańcy dupa w troki do wójta gminy i dzialacie a nie tylko narzekacie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Old Boy - niezalogowany 2016-09-21 13:20:28

    HE HE nawet jak by powstała kładka nad torami to i tak łazili by przez tory taka ich mentalnośc.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    w - niezalogowany 2016-09-21 18:37:54

    wsi spokojna wsi wesoła

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama