Reklama

Mniej kursów autobusów, pasażerowie mają problemy z dojazdem

30/01/2018 19:00

Od stycznia autobusy linii nr 3 jeżdżą według nowego, mocno okrojonego, rozkładu jazdy. Mniej kursów daje się we znaki pasażerom, a powodem ich utrapienia są pieniądze. Krótko mówiąc: gmina Żurawica dopłaca do kursów mniej niż chciałoby miasto.

Odkąd zmieniono rozkład jazdy miejskich autobusów, spory problem z dostaniem się do swoich domów mają niezmotoryzowani mieszkańcy Buszkowic i Buszkowiczek w gminie Żurawica. Kursy autobusów linii nr 3 zostały dość drastycznie okrojone i teraz większość z nich kończy się na przystanku Rogozińskiego.

– Wprawdzie są jeszcze inni przewoźnicy, ale[paywall] ceny biletów w MZK były tańsze, zwłaszcza dla studentów i uczniów. Poza tym im większa konkurencja tym lepiej dla klientów. Teraz prywaciarz będzie mógł sobie wywindować ceny według własnego upodobania – żalą się mieszkańcy. – W Przemyślu uczy się i pracuje wiele osób, a nie wszyscy mają samochody – argumentują.

Reklama

 

Gmina daje 50 tys., miasto chce 141 tys. zł

W specjalnym oświadczeniu wójt gminy Żurawica Krzysztof Składowski wyjaśnia, że w budżecie gminy na rok 2018 na współudział w kosztach utrzymania linii autobusowej nr 3 przeznaczono – tak jak w roku ubiegłym – 50 tys. zł. Tymczasem samorząd Przemyśla zażądał 141 tys. zł.

„Biorąc pod uwagę fakt, iż całoroczny koszt funkcjonowania transportu 10 linii autobusowych obsługujących całą Gminę wynosi około 266,5 tys. złotych, zaproponowane podwyższenie finansowania przez Gminę Żurawica  jednej linii autobusowej nie jest możliwe” – uzasadnia.

Reklama

„Ponieważ Gmina ma za zadanie udostępnić transport publiczny mieszkańcom całej Gminy,  nie może połowę funduszy przeznaczyć na kursowanie tylko jednej linii autobusowej” – dodaje.

 

Miasto: nie możemy wiecznie dopłacać

Wymiana korespondencji między wójtem a prezydentem w tej sprawie toczyła się od sierpnia. – Już wtedy przedstawiliśmy wyliczenia, że przy założeniu utrzymania częstotliwości kursowania linii nr 3 rekompensata powinna wynosić 141,790,41 zł i została ona obliczona zgodnie z obowiązującym prawem – mówi Witold Wołczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Reklama

– W trakcie dalszych rozmów prezydent miasta przypomniał, że dotychczasowa kwota  w wysokości 50 tysięcy złotych,  która od wielu lat pozostawała na stałym, niezmienionym poziomie, w żaden sposób nie  odzwierciedlała wysokości faktycznie generowanych kosztów i de facto Przemyśl dopłacał do transportu na terenie gmin ościennych, w tym gminy Żurawica. To działanie wynikało z konieczności elastycznego podejścia do tego sprawy m.in. ze względu na dojazd dzieci z terenu gminy Żurawica do szkół na terenie miasta – wyjaśnia.

– Jednak ten stan nie może się utrzymywać, choćby ze względu na konieczność racjonalizacji wydatków budżetu gminy miejskiej. Stąd ograniczenie liczby kursów linii nr 3 w sposób dostosowany do możliwości finansowej rekompensaty gminy Żurawica – argumentuje.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    scd - niezalogowany 2018-01-30 19:50:15

    Wójcie "dziękujemy"wybory tuż tuż

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    scd - niezalogowany 2018-01-30 19:51:44

    Jeszcze jedno szkoda że prywaciarze wolą jeżdzic w godzinach szczytu niz np wieczorem czy w sobote,niedziele-pod rozwage

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    scd - niezalogowany 2018-01-30 19:56:09

    Uwaga usuwają wpisy,ale czasy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama