Czy jedną z pierwszych decyzji „inwestycyjnych” prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna może być zlecenie zamontowania barierki przy schodach w Rynku, prowadzących w kierunku ulicy Fredry? Oczywiście, bo koszt niewielki, a rozwiązałoby problemy wielu mieszkańców miasta.
Może kiedyś schody prowadzące z Rynku w kierunku ulicy Fredry czy podcieni wyglądały ładnie. Teraz... Szkoda gadać. Pofałdowane, nierówne i chybocące się płyty stanowią realne niebezpieczeństwo uszkodzenia kończyn. Dla pełnosprawnego człowieka. Co powiedzieć, kiedy chce tamtędy przejść osoba starsza lub niepełnosprawna?[paywall] To ogromne ryzyko. Schody należałoby po prostu naprawić i – dla usunięcia barier architektonicznych – zamontować barierkę. Sprawa jej zamontowania trwa kilka lat. O jej zamontowanie wystąpiły do władz miasta osoby niewidome. Okazało się, że potrzebna jest na to zgoda Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Od tamtego czasu nic w tej sprawie nie zrobiono...
– Niepełnosprawni mieszkańcy miasta, tacy jak my, czy osoby starsze i mające kłopoty z poruszaniem, idąc tamtędy, najczęściej przytrzymują się muru zabezpieczającego, który także wcale nie jest bezpieczny. Cudem jest wyjść lub zejść, kiedy jest ślisko. Zresztą to problem wszystkich, bo te schody należało już dawno poprawić i zamontować jakąkolwiek poręcz – skarżą się mieszkańcy miasta.
– Mamy nowego prezydenta, który deklarował, że interesować się będzie wszystkimi mieszkańcami. Czekamy więc na pierwszą decyzję. Mamy nadzieję, że wykaże się wrażliwością wobec osób niepełnosprawnych i starszych. Choć prawdę powiedziawszy, w XXI wieku wchodzenie po schodach w centralnej części miasta przy pomocy wspierania się na murku jest, delikatnie rzecz ujmując, architektonicznym zaniedbaniem i niedopatrzeniem – dodała jedna z mieszkanek ulicy Fredry, która codziennie chodzi po tych schodach. – Wniosek w sprawie montażu barierki przy schodach, prowadzących do ulicy Grodzkiej jakiś czas temu został skierowany do Zarządu Dróg Miejskich. Nie ma żadnych przeszkód, aby tam się znalazła, pozawalają na to także ustalenia z konserwatorem zabytków. Oczywiście trzeba będzie się zastanowić nad samą formą barierki. Tak, aby korespondowała z zabytkowym otoczeniem – powiedział rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.
Prezydent miasta Wojciech Bakun obiecał przyjrzeć się problemowi i jak najszybciej go rozwiązać. – W ramach programu „Dostępność Plus” stworzona zostanie mapa z zaznaczanymi utrudnieniami architektonicznymi, uzupełniana przez mieszkańców miasta. Wskazywane niedogodności będą stopniowo usuwane – zapewnił.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie ulegać takim podszeptom . Bo za chwile pojawia się nowe "żądania". A póżniej tylko patrzeć jak pojawi się lista jak z koncertu życzeń . Nie mam nic przeciwko takiej - w sumie małej i na pewno stosunkowo taniej . Ale tu idzie o zasadę . ULEGNIESZ RAZ , TO JUŻ BĘDZIE P TOBIE .
Zaczyna mgła opadac i wyłania sie niegospodarnosc poprzednika,który tymi schodami chodził przynajmniej dwa razy dziennie no i kilka razy były remontowane,ale po któryms remoncie znikneły mosiezne porecze i tak juz zostało
Schody są ważne a nawet bardzo wazne i ruszające się płyty chodnikowe. I jest to temat na juz bo zbliża się zima i będzie ślisko i niebezpiecznie. Ale w tej chwili jest drugi ważny temat-podwyżka za wywóz odpadów
Nie ulegaj chołocie i pilnuj korytka .masz rację .Jak dasz palec to zeżrą rękę. A tam już na marginesie to kiedy most na Rzecznej .
Wywóz odpadów?Problem - wydumany na własne życzenie - niekończących się podwyżek za wywóz śmieci można łatwo rozwiązać.Po wprowadzeniu nowego sytemu w 2013 roku, opłaty "za śmieci" wzrosły o ponad 100% i na dodatek segregowanie przerzucono na obywateli.Wystarczy powrócić do dawnego systemu i zmniejszyć opłaty już niekoniecznie o 100% ale tylko o 50% aby wszyscy byli zadowoleni.
Szkoda gadać to jest wasza gazetka z pseudodziennikarzunią Godosem. Masz cymbale o co się złapać przecież. Są murki,. nie trzeba Ci żadnych barierek. Ruszające się płytki owszem trzeba przymocować, ale żadnych paskudnych barieriek! Ledwo nowy prezydent zaczął i już zaczynacie trajkotać jak stare przekupki byle tylko sprzedać ten chłam. Dajcie gościowi przynajmniej te 100 dni i wtedy oceniajcie.
W ramach walki ze smogiem, a jest to problem, proponuję wprowadzić w mieście alternatywny transport, konny. Koniecznie w Rynku należy zamontować barierki, gdzie będzie można przywiązać konia na czas załatwiania spraw. Warto też pomyśleć o żłobach na owies i wodę. Trzeba je odpowiednio i wyraźnie oznakować, żeby nie wprowadzały w błąd polityków. Pomysł, jak sądzę znajdzie uznanie, zwłaszcza u tych, którzy cenią historyczność Rynku, w którym przed laty z przyjemnością mieszkańcy witali furmanki zaprzężone przez konie. To były czasy, rżenie koni, ahh i smogu nie było.
Co? Znów mamy zaczynać od INWESTYCJI KRAWĘŻNIKOWYCH? jUŻ PRZEZ OSTATNIĄ KADENCJĘ DOŚĆ TYCH KRAWĘŻNIKOWYCH INWESTYCJI BYŁO... DOŚĆ!!!
Ciekawe ,że po tych schodach 16 lat chodził p.prezydent Ch. i nigdy nie zauważył potrzeby zamontowania barierki ....
Nie ulegać takim podszeptom . Bo za chwile pojawia się nowe "żądania". A póżniej tylko patrzeć jak pojawi się lista jak z koncertu życzeń . Nie mam nic przeciwko takiej - w sumie małej i na pewno stosunkowo taniej . Ale tu idzie o zasadę . ULEGNIESZ RAZ , TO JUŻ BĘDZIE P TOBIE .
Zaczyna mgła opadac i wyłania sie niegospodarnosc poprzednika,który tymi schodami chodził przynajmniej dwa razy dziennie no i kilka razy były remontowane,ale po któryms remoncie znikneły mosiezne porecze i tak juz zostało
Schody są ważne a nawet bardzo wazne i ruszające się płyty chodnikowe. I jest to temat na juz bo zbliża się zima i będzie ślisko i niebezpiecznie. Ale w tej chwili jest drugi ważny temat-podwyżka za wywóz odpadów