Reklama

Montaż barierki to nie problem. Kto się z tym zmierzy?

Czy jedną z pierwszych decyzji „inwestycyjnych” prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna może być zlecenie zamontowania barierki przy schodach w Rynku, prowadzących w kierunku ulicy Fredry? Oczywiście, bo koszt niewielki, a rozwiązałoby problemy wielu mieszkańców miasta.

Może kiedyś schody prowadzące z Rynku w kierunku ulicy Fredry czy podcieni wyglądały ładnie. Teraz... Szkoda gadać. Pofałdowane, nierówne i chybocące się płyty stanowią realne niebezpieczeństwo uszkodzenia kończyn. Dla pełnosprawnego człowieka. Co powiedzieć, kiedy chce tamtędy przejść osoba starsza lub niepełnosprawna?[paywall] To ogromne ryzyko. Schody należałoby po prostu naprawić i – dla usunięcia barier architektonicznych – zamontować barierkę. Sprawa jej zamontowania trwa kilka lat. O jej zamontowanie wystąpiły do władz miasta osoby niewidome. Okazało się, że potrzebna jest na to zgoda Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Od tamtego czasu nic w tej sprawie nie zrobiono...

– Niepełnosprawni mieszkańcy miasta, tacy jak my, czy osoby starsze i mające kłopoty z poruszaniem, idąc tamtędy, najczęściej przytrzymują się muru zabezpieczającego, który także wcale nie jest bezpieczny. Cudem jest wyjść lub zejść, kiedy jest ślisko. Zresztą to problem wszystkich, bo te schody należało już dawno poprawić i zamontować jakąkolwiek poręcz – skarżą się mieszkańcy miasta.

Reklama

Mapa z utrudnieniami

– Mamy nowego prezydenta, który deklarował, że interesować się będzie wszystkimi mieszkańcami. Czekamy więc na pierwszą decyzję. Mamy nadzieję, że wykaże się wrażliwością wobec osób niepełnosprawnych i starszych. Choć prawdę powiedziawszy, w XXI wieku wchodzenie po schodach w centralnej części miasta przy pomocy wspierania się na murku jest, delikatnie rzecz ujmując, architektonicznym zaniedbaniem i niedopatrzeniem – dodała jedna z mieszkanek ulicy Fredry, która codziennie chodzi po tych schodach. – Wniosek w sprawie montażu barierki przy schodach, prowadzących do ulicy Grodzkiej jakiś czas temu został skierowany do Zarządu Dróg Miejskich. Nie ma żadnych przeszkód, aby tam się znalazła, pozawalają na to także ustalenia z konserwatorem zabytków. Oczywiście trzeba będzie się zastanowić nad samą formą barierki. Tak, aby korespondowała z zabytkowym otoczeniem – powiedział rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.

Prezydent miasta Wojciech Bakun obiecał przyjrzeć się problemowi i jak najszybciej go rozwiązać. – W ramach programu „Dostępność Plus” stworzona zostanie mapa z zaznaczanymi utrudnieniami architektonicznymi, uzupełniana przez mieszkańców miasta. Wskazywane niedogodności będą stopniowo usuwane – zapewnił.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2018-12-03 19:12:34

    Nie ulegać takim podszeptom . Bo za chwile  pojawia się nowe "żądania". A póżniej tylko patrzeć  jak pojawi się lista  jak z koncertu życzeń . Nie mam nic  przeciwko takiej - w sumie małej i na pewno stosunkowo taniej . Ale tu idzie o zasadę . ULEGNIESZ RAZ , TO JUŻ BĘDZIE P TOBIE . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    trybik - niezalogowany 2018-12-04 06:22:58

    Zaczyna mgła opadac i wyłania sie niegospodarnosc poprzednika,który tymi schodami chodził przynajmniej dwa razy dziennie no i kilka razy były remontowane,ale po któryms remoncie znikneły mosiezne porecze i tak juz zostało

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ggg - niezalogowany 2018-12-04 06:31:19

    Schody są ważne a nawet bardzo wazne i ruszające się płyty chodnikowe. I jest to temat na juz bo zbliża się zima i będzie ślisko i niebezpiecznie. Ale w tej chwili jest drugi ważny temat-podwyżka za wywóz odpadów 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama