Reklama

Nieznani sprawcy roztrzaskali tablicę na kamienicy Rynek 26 [ZDJĘCIA]

Tablica poświęcona przemyślankom: Wincencie Tarnawskiej, Ołenie Kulczyckiej i Helenie Deutsch zawisła na elewacji kamienicy Rynek 26 w Przemyślu w ramach interdyscyplinarnego projektu “Centrum Światów jest tutaj”.

Projekt realizowany był w partnerstwie z Instytutem Goethego w Krakowie, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Galerią Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Instytutem Sztuk Pięknych UR oraz Związkiem Ukraińców w Polsce.

Tablica na fasadzie budynku Rynek 26 powstała w czasie wrześniowej edycji, którą objął patronatem prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
 

– Minimalistyczna w treści i ascetyczna w formie, tablica jest dziełem sztuki projektowej, wspomina trzy wybitne kobiety, mieszkanki Przemyśla, których biografie są wyjątkowe i warte upamiętnienia. Inskrypcja jest wykonana w trzech językach symbolicznie podkreślających pochodzenie kobiet, ale też pokazujące różnorodność i wielokulturowość Przemyśla czasu przełomu wieków. Te języki to polski, ukraiński i hebrajski. Kamienica Rynek 26 jest wyjątkowym miejscem, na które chciałyśmy zwrócić uwagę: przykładem współistnienia i wspólnego funkcjonowania wymienionych trzech narodowości i ich kultur – zaznaczały inicjatorki Lila Kalinowska i Jadwiga Sawicka.

W nocy z 1 na 2 lutego nieznani w tej chwili sprawcy zniszczyli tablicę. 

Do tej pory nie została ona odsłonięta, ponieważ procedury są w toku. IPN wydał negatywną opinię odnoszącą się do postaci Ołeny Kulczyckiej, na podstawie faktu jej członkostwa w Radzie Najwyższej USRS w latach 1951-1955, tj. w czasie kiedy już mieszkała we Lwowie.  Inicjatorki projektu złożyły od niej odwołanie.
 

Reklama

Aleksandra Nowotyńska

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2021-02-02 13:13:45

    Trzeba było przeprowadzić konsultacje społeczną dotyczącą tej tablicy , a nie  w/g widzimisię władz.. Przemyś l za wiele wycierpiał  nie tylko w czsie ostatniej wojny  ,zeby    dutykac tak wrażliwych kwestii. Tak , wrażliwych . Samo zniszczenie jest niezaprzeczalnym , wręcz namacalnym dowodem ,że społeczeństwo nie życzy sobie   zajmowania  tak drażliwymi i niepotrzebnymi zagadnieniami . One , nie zapewnią nikomu polepszeni warunków życia , nie zapewnią ani jednego nowego miejsca pracy . a więc nastąpiła chłodna , wręcz praktyczna   decyzja .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    XXX - niezalogowany 2021-02-02 15:35:08

    Gdyby mieszkańcy Przemyśla nie chcieli tej tablicy, to by się na nią nie złożyli.A co do wojny, to chyba minęło już od niej wystarczająco dużo czasu, aby o sprawach wrażliwych mówić w normalny sposób, a nie wciąż zamiatać je pod dywan.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bnv - niezalogowany 2021-02-02 17:08:43

      XXX  ,To samo  spróbuj  głosić w Lwowie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama