– Najbardziej lubimy, kiedy w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w zabytkach, konserwatorzy dokonują ciekawych odkryć, zwłaszcza w miejscach, gdzie nikt się tego nie spodziewał – przekazuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
– Tak wydarzyło się w Kaplicy Chrystusa Miłosiernego (Najświętszego Sakramentu), w kościele pw. Marii Magdaleny oo. Franciszkanów w Przemyślu, gdzie spod warstwy przemalowań odsłaniane są wcześniejsze polichromie wykonane w technice fresku – przybliża. Czego dotyczy odkrycie? Nad wejściem do kaplicy zachowała się w połowie scena ostatniej wieczerzy, a także, w drugim poziomie dekoracji – adoracja Matki Bożej przez świętych.
Za ołtarzem, w miejscu, gdzie dawniej była wnęka okienna, konserwatorzy odkryli też malunek, który roboczo nazwali: „Święty Franciszek u sułtana”.
– Czekamy na dalsze odsłonięcie dekoracji oraz na analizę konserwatorską i historyczną. Pozwoli to lepiej rozpoznać i odczytać zamiar artystyczny wnętrza oraz jego przemiany – podsumowuje B. Kot.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze