Reklama

Niezwykłe niespodzianki u oo. franciszkanów w Przemyślu

– Najbardziej lubimy, kiedy w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w zabytkach, konserwatorzy dokonują ciekawych odkryć, zwłaszcza w miejscach, gdzie nikt się tego nie spodziewał – przekazuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

– Tak wydarzyło się w Kaplicy Chrystusa Miłosiernego (Najświętszego Sakramentu), w kościele pw. Marii Magdaleny oo. Franciszkanów w Przemyślu, gdzie spod warstwy przemalowań odsłaniane są wcześniejsze polichromie wykonane w technice fresku – przybliża. Czego dotyczy odkrycie? Nad wejściem do kaplicy zachowała się w połowie scena ostatniej wieczerzy, a także, w drugim poziomie dekoracji – adoracja Matki Bożej przez świętych.

Za ołtarzem, w miejscu, gdzie dawniej była wnęka okienna, konserwatorzy odkryli też malunek, który roboczo nazwali: „Święty Franciszek u sułtana”.

Reklama

– Czekamy na dalsze odsłonięcie dekoracji oraz na analizę konserwatorską i historyczną. Pozwoli to lepiej rozpoznać i odczytać zamiar artystyczny wnętrza oraz jego przemiany – podsumowuje B. Kot.


fot.B.Kot/WUOZ
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama