„Jaskuła najbardziej zadziwił nas, ujawniając, że jego pogrzeb odbędzie się z około trzyletnim poślizgiem, ponieważ podjął decyzję o ofiarowaniu swojego ciała nauce, a konkretnie Katedrze Anatomii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. „Zapisałem moje ciało uniwersytetowi, który narzekał na brak zwłok do ćwiczeń z anatomii – uzasadnił swoją decyzję” – czytamy w książce Mieczysława Nyczka: „Ostatni rejs kapitana Jaskuły”.

Za rok, 19 maja 2023 r., pożegnamy kapitana Henryka Jaskułę (ur. 22 października 1923 w Radziszowie, zm. 14 maja 2020 w Przemyślu).
O oficjalnej dacie poinformowała nas w imieniu rodziny córka kapitana – profesor Lidia Morawska. W wywiadzie udzielonym „Życiu Podkarpackiemu” Lidia Morawska podała wiele szczegółów przyszłorocznego wydarzenia. Powrócił także temat stosownego upamiętnienia samotnego żeglarza i jego wyczynu: rejsu non stop dookoła globu (12.06.1979 – 20.05.1980). Rejsu Jaskuły z Gdyni do Gdyni, jakiego dotychczas nie powtórzył żaden żeglarz.
W kwietniu 2008 kapitan został Honorowym Obywatelem Przemyśla, a w 2018 w plebiscycie „Życia Podkarpackiego” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości został uznany przez naszych czytelników za Najwybitniejszego Sportowca Stulecia. Odznaczeń państwowych, żeglarskich, honorowych trudno się doliczyć. Może warto wspomnieć jedynie: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za rozsławienie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni w świecie i fakt, że Przemyśl i przemyskie środowisko żeglarskie bodaj po raz pierwszy w swojej powojennej historii było na ustach całego świata.
Profesor Lidia Morawska zapytana przez nas o stosowne miejsce upamiętnienia, zasugerowała przemyski Rynek. Na płycie Rynku jest umiejscowiona niewielka płyta ufundowana przez przemyskich żeglarzy z okazji 35. rocznicy (20.05. 2015) samotnego rejsu. Grupa najbliższych przyjaciół kapitana Jaskuły, żeglarze i rodzina uważają, że obok tablicy mógłby stanąć niewielkich rozmiarów obelisk autorstwa Mariana Szajdy w kształcie koła sterowego, umieszczonego na granicie przypominającym trzon steru, minimalistyczny co do formy, tak aby mógł się wkomponować w strukturę Rynku. Potrzeba jedynie trzech rzeczy:
zgody Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, hojności i przychylności władz Przemyśla, radnych, władz samorządu województwa podkarpackiego, polskiego środowiska żeglarskiego, mieszkańców Przemyśla i wszystkich, dla których wyczyn Jaskuły był ważny, w tym darczyńców, 58 tysięcy złotych brutto po aktualnych stawkach – tyle wynosi kosztorys ewentualnego upamiętnienia w formie obelisku. Organizatorzy przyszłorocznych obchodów wierzą, że w dniu pochówku kapitana Henryka Jaskuły 19.05.2023 r. uda się odsłonić obelisk, upamiętniający wyczyn największego jak dotychczas żeglarza w historii Przemyśla.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze