Reklama

Oddali hołd ofiarom ludobójstwa [ZDJĘCIA]

W kościele pw. św. Trójcy w Przemyślu upamiętniono 72. rocznicę zagłady mieszkańców polskiej miejscowości Huta Pieniacka i Korościatyn na Podolu. Tradycyjnie organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów na czele z prezesem Stanisławem Szarzyńskim, Przemyskie Rodziny Kresowe i Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Czenczek. W koncelebrze uczestniczyli ks. prałat Jan Mazurek – proboszcz kościoła pw. św. Trójcy oraz  ks. prałat Tadeusz Pater, kresowianin, odznaczony prestiżową statuetką „Świadek Historii” przyznawaną przez IPN. Oprawę muzyczną zapewnili członkowie salezjańskiej orkiestry „Augustino”.

W homilii ks. S. Czenczek mówił o polskiej miejscowości Huta Pieniacka, gdzie 28 lutego 1944 r. ponad tysiąc mieszkańców zostało spalonych wraz z zabudowaniami przez  nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA i SS Galizien.

Podczas uroczystości przy symbolicznym krzyżu pomniku wystąpił ks. T. Pater.  Opowiadał o ludobójstwie w Korościatynie i innych miejscowościach, a także w rodzinnym Rumnie, gdzie w czerwcu 1944 r. ukraińscy nacjonaliści zamordowali 40 Polaków, w tym sześć osób z najbliższej rodziny księdza. – Dzisiaj szczególnie ważna jest pamięć o ofiarach, bo winnych ludobójstwa nie ma, a historia[paywall] jest zakłamywana i postępuje gloryfikacja ludobójców – stwierdził.

Reklama

W uroczystości wzięło udział szereg pocztów sztandarowych, m.in.: Komendy Hufca Ziemi Przemyskiej z harcerzami, I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. K. Morawskiego oraz Polacy z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z przygranicznych Mościsk.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy krzyżu pomniku martyrologii Polaków w Rumnie.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    femina - niezalogowany 2016-03-17 18:17:40

    Hańba nacjonalistom którzy dokonali ludobójstwa w latach 1942 1947

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miszczu - niezalogowany 2016-03-17 20:21:22

    Czyli zbrodnie o podłożu nacjonalistycznem sprzed 1942 roku, i po 1947 roku, należy pochwalić ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    życie - niezalogowany 2016-03-18 09:15:40

    To zależy kto te zbrodnie popełniał. Z jednej strony jest to zezwierzęciałe ludobójstwo i zbrodnia najgorsza na świecie a z drugiej "bohaterski czyn" w obronie ojczyzny lub "odpłatna akcja" na wyprzedzenie na ludności cywilnej a jest dokładnie tym samym. podstawowa różnica polega na tym że to oni NAS a nie MY ich

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama