Teren wokół liczącej już ponad 100 lat figurki świętego Jana Nepomucena, stojącej u zbiegu ulic Glazera i... św. Jana Nepomucena w Przemyślu po kilku miesiącach został wreszcie uprzątnięty. O takich rzeczach w zasadzie nie powinniśmy informować, bo to przecież obowiązek służb porządkowych, ale okazuje się, że stało się to na wyraźne prośby mieszkańców i radnego Macieja Kamińskiego (PiS).
Figura jest zabytkowa, cenna ze względu na fakt, że została ufundowana ze składek mieszkańców Przemyśla już w 1908 r. Umieszczona została na specjalnym cokole. Autorami byli przemyski rzeźbiarz J. Majerski oraz snycerz J. Tracz. Teren wokół monumentu przed laty obsadzony został lipami, ogrodzony i zagospodarowany. Z biegiem lat drzewa rozgałęziały się, aż w końcu zupełnie zasłoniły figurę[paywall]. Jej stan techniczny nie jest zły, ale wypadałoby przeprowadzić przynajmniej prace „kosmetyczne” rzeźby.
fot.Mariusz Godos
Figury w pewnym momencie zupełnie nie było widać...
Okoliczni mieszkańcy kilka razy zwracali uwagę na nieporządek, który panował wokół figury. Z prośbą o pomoc zwrócili się do radnego Macieja Kamińskiego (PiS). Ten wystosował interpelację do władz miasta, prosząc o uporządkowanie terenu, a szczególnie podcięcie drzew, które niemal całkowicie zasłaniają pomnik. – Poprosiłem również o doprowadzenie samego pomnika do odpowiedniego stanu, tak, aby odzyskał dawny blask i świetność. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że wspomniany pomnik będzie zagrażał bezpieczeństwu przechodniów – powiedział M. Kamiński.
Po kilku dniach gałęzie zostały przycięte i święty Jan Nepomucen został „odsłonięty”. Czy zostanie odrestaurowany, na razie nie wiadomo.
Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów, ma chronić przed powodziami i wzburzonymi wodami. Z tego właśnie powodu figury św. Jana Nepomucena spotykane są właśnie przy mostach i rzekach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
czy potrzebna jest interwencja mieszkańców ? a gospodarz miasta gdzie jest ?
Zamieńmy Nepomucena na Kamińskiego. Niech nasz Misiewicz też ma własny pomnik.