Reklama

„Odsłonili” świętego Jana Nepomucena

Teren wokół liczącej już ponad 100 lat figurki świętego Jana Nepomucena, stojącej u zbiegu ulic Glazera i... św. Jana Nepomucena w Przemyślu po kilku miesiącach został wreszcie uprzątnięty. O takich rzeczach w zasadzie nie powinniśmy informować, bo to przecież obowiązek służb porządkowych, ale okazuje się, że stało się to na wyraźne prośby mieszkańców i radnego Macieja Kamińskiego (PiS).

Figura jest zabytkowa, cenna ze względu na fakt, że została ufundowana ze składek mieszkańców Przemyśla już w 1908 r. Umieszczona została na specjalnym cokole. Autorami byli przemyski rzeźbiarz J. Majerski oraz snycerz J. Tracz. Teren wokół monumentu przed laty obsadzony został lipami, ogrodzony i zagospodarowany. Z biegiem lat drzewa rozgałęziały się, aż w końcu zupełnie zasłoniły figurę[paywall]. Jej stan techniczny nie jest zły, ale wypadałoby przeprowadzić przynajmniej prace „kosmetyczne” rzeźby.


fot.Mariusz Godos
Figury w pewnym momencie zupełnie nie było widać...

Okoliczni mieszkańcy kilka razy zwracali uwagę na nieporządek, który panował wokół figury. Z prośbą o pomoc zwrócili się do radnego Macieja Kamińskiego (PiS). Ten wystosował interpelację do władz miasta, prosząc o uporządkowanie terenu, a szczególnie podcięcie drzew, które niemal całkowicie zasłaniają pomnik. – Poprosiłem również o doprowadzenie samego pomnika do odpowiedniego stanu, tak, aby odzyskał dawny blask i świetność. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że wspomniany pomnik będzie zagrażał bezpieczeństwu przechodniów – powiedział M. Kamiński.

Reklama

Po kilku dniach gałęzie zostały przycięte i święty Jan Nepomucen został „odsłonięty”. Czy zostanie odrestaurowany, na razie nie wiadomo.

Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów, ma chronić przed powodziami i wzburzonymi wodami. Z tego właśnie powodu figury św. Jana Nepomucena spotykane są właśnie przy mostach i rzekach.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wójt I - niezalogowany 2016-09-25 12:53:09

    czy potrzebna jest interwencja mieszkańców ? a gospodarz miasta gdzie jest ? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Antoś - niezalogowany 2016-09-25 13:28:59

    Zamieńmy Nepomucena na Kamińskiego. Niech nasz Misiewicz też ma własny pomnik.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama