Reklama

Odszedł związany z Przemyślem Leon Birn

20/03/2019 16:30

Od podstaw zorganizował oddział gruźlicy kostno-stawowej dawnego Szpitala Miejskiego w Przemyślu, przemianowany później na oddział ortopedyczny szpitala wojewódzkiego i nieprzerwanie pełnił funkcję ordynatora tej jednostki aż do czasu przejścia na zasłużoną emeryturę. Potem przeniósł się do Gdańska. Rozstał się z życiem w czwartek, 14 marca br., mając 98 lat.

Leon Birn urodził się 10 września 1921 r. w Wilnie w rodzinie inteligenckiej. Szkołę powszechną oraz gimnazjum ogólnokształcące ukończył w Zespole Szkół oo. Jezuitów w Wilnie. Maturę zdał w maju 1940 r. w Wilnie.

Podczas okupacji radzieckiej początkowo pracował jako robotnik fizyczny, a następnie studiował na Wydziale Biologicznym Uniwersytetu Litewskiego do 21 czerwca 1941 r. Od czerwca 1941 do wiosny 1944 r. ponownie pracował fizycznie, jednocześnie uczestnicząc w działaniach konspiracyjnych przeciw okupantom.

W 1943 r. wstąpił do oddziału partyzanckiego VIII Brygady Armii Krajowej Okręgu Wileńsko-Nowogrodzkiego. W lipcu 1944 r. został aresztowany przez władze radzieckie i łącznie z innymi „akowcami” wywieziony do obozu w Kałudze. W listopadzie 1944 r., po udanej ucieczce z obozu, przyjechał do Polski i rozpoczął pracę jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Nakle nad Notecią.

W listopadzie 1945 r. rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Podczas studiów był wiceprezesem Bratniej Pomocy Studentów, jednocześnie pracując w okresie od grudnia 1949 do grudnia 1951 r. jako zastępca asystenta oddziału chirurgii i ortopedii dziecięcej AMG.

Dyplom lekarza uzyskał 31 grudnia 1951 r. Od 1 stycznia 1952 do 15 listopada 1959 r. pracował jako starszy asystent w Katedrze i Klinice Ortopedycznej AMG i równocześnie jako chirurg w poradni chirurgicznej Portowej Przychodni Obwodowej w Gdańsku oraz w gabinecie chirurgicznym Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W tym czasie (1956 r.) uzyskał specjalizację II stopnia z ortopedii i traumatologii.

Zasługi dla przemyskiej służby zdrowia i nie tylko

16 listopada 1959 r., po wygranym konkursie, objął stanowisko ordynatora Oddziału Gruźlicy Kostno-Stawowej Szpitala Miejskiego w Przemyślu, przemianowanego później na Oddział Ortopedyczny Szpitala Wojewódzkiego. Oddział ten zorganizował od podstaw i pełnił funkcję ordynatora nieprzerwanie, aż do przejścia na emeryturę z końcem 1989 r. Była to pierwsza tego typu placówka w Polsce południowo-wschodniej.

Dzięki wydatnej pomocy prof. Adama Grucy, Mariana Garlickiego, a szczególnie Donata Tylmana, oddział został w 1969 r. gruntownie przebudowany, dzięki czemu uzyskał m.in. 3-salowy blok operacyjny, dział usprawniania leczniczego z basenem oraz poradnie ortopedyczne dla dzieci i dorosłych. W 1970 r. zorganizował pomaturalny, 2-letni Wydział Fizjoterapii i Kinezyterapii przy Szkole Fizykoterapii w Przemyślu, w którym przez wiele lat był wykładowcą.

W 1974 r. współtworzył wojewódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w Rzeszowie, którego był przewodniczącym przez dwie kadencje. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego XVIII Dni Ortopedycznych, które odbyły się w październiku 1979 r. w Polańczyku. W latach 1965 – 1975 pełnił funkcję przewodniczącego koła Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Przemyślu.

W latach 1975 – 1989 sprawował funkcję konsultanta do spraw ortopedii i traumatologii na terenie województwa przemyskiego. Od 1953 r. był członkiem PTOiTr., a w latach 1977 – 1980 członkiem Zarządu Głównego PTOiTr. Od 1963 r. aż do przejścia na emeryturę pełnił najpierw funkcję wiceprezesa, a następnie członka Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Reklama

Szpitalny oddział ochrzczony jego imieniem

Po przejściu na emeryturę i powrocie do Trójmiasta pracował jeszcze w latach 1993 – 2003 w Poradni Ortopedycznej Lekarskiej Spółdzielni Pracy w Gdyni. Opublikował ogółem 39 prac w czasopismach lekarskich.

Był współautorem pierwszego po wojnie podręcznika pt. Zarys ortopedii, wydanego w Gdańsku pod redakcją prof. Zygmunta Ambrosa. Wygłosił kilkadziesiąt referatów na zjazdach lekarskich. Wykształcił trzynastu specjalistów II stopnia i czterech I stopnia z zakresu ortopedii i traumatologii. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Dyplomem Członka Honorowego PTOiTr., Medalem 100-lecia Akademii Nauk w Krakowie, Medalem „Zasłużony Lekarz PRL” i szeregiem innych odznaczeń resortowych, regionalnych i stowarzyszeniowych.

We wrześniu 1999 r. oddział ortopedyczny w nowo wybudowanym Szpitalu Miejskim w Przemyślu został nazwany imieniem dra Leona Birna. Zainteresowania pozazawodowe Leona Birna stanowiły: muzyka poważna, szczególnie operowa, teatr, sport, książka historyczna i dobra beletrystyka.

Uroczystości w Przemyślu

Msza św. w intencji zmarłego Leona Birna odbędzie się w czwartek, 21 marca, o g. 17 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu przy ul. Bielskiego (os. Rycerskie).


Zygmunt Birn
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-03-20 18:27:14

    Człowiek o wielkiej sile serca.Wielka strata.Nigdy nikomu niezależnie od pory dnia czy nocy nie odmówił pomocy.Jest prawdziwym bohaterem naszego miastaWydaje mi się ,ze jak nikt inny zasłużył sobie na zapisanie złotymi zgłoskami  w historii naszego miasta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kolano - niezalogowany 2019-03-21 07:24:56

    Bardzo zacny człowiek,ale nie wiem jak pod jego okiem mógł sie wychować taka kanalia,która potem był ordynatorem i wszystko było za kasę.Dlaczego nadal nie odsiaduje wyroku?.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jack - niezalogowany 2019-03-25 13:39:36

    Bo to jest możliwe tylko w RP

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama