Październik to dla działkowiczów czas wytężonej pracy. Powoli kończymy zbiory i rozpoczynamy przygotowania do nadchodzącej zimy. O czym należy pamiętać?
Sadzimy, siejemy...
Jeśli chcemy przyspieszyć wiosenną wegetację do końca października możemy siać nasiona niektórych roślin jednorocznych: chabrów, nagietka lekarskiego, ostróżki pospolitej czy smagliczki nadmorskiej. To ostatni dzwonek na sadzenie kwitnących wiosną cebul tulipanów, hiacyntów czy narcyzów. Nie próżnujemy w warzywniku: sadzimy warzywa cebulowe (cebulę dymkę na początku miesiąca), sałaty i orientalne kapusty (pod osłonami).
Posadzone w październiku drzewa i krzewy liściaste (ozdobne i owocowe) będą miały czas by ukorzenić się przed nadejściem mrozów, ale trzeba je zabezpieczyć przed zimą, obsypując szyjkę korzeniową ziemią.
O tym nie zapominamy
Po pierwszych przymrozkach wykopujemy cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie (tj. dalie, mieczyki, tygrysówki, sprekelie, frezje, fiołki alpejskie i pacioreczniki). Zbieramy wszystkie resztki kwiatów sezonowych, a z grządek i zagonów zwiędnięte części łodyg i liści (możemy przeznaczyć je np. na kompost). Usuwamy porażone chorobami gałęzie i inne części roślin, a jeżeli to możliwe palimy je, aby w przyszłym sezonie nie stały się źródłem zakażenia. Ziemię przekopujemy i zasilamy obornikiem lub kompostem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mój ogród już jest przygotowany na zimę. Trochę mi się zeszło bo sporą działkę mam. Jak pod koniec października były te cieplejsze dni to włączyłam mojego wipera do koszenia trawy bo nie była taka mokra. Pozagrabiałam liście, popodcinałam drzewka i zabezpieczyłam przed zimnem. Mogę spokojnie czekać na przyjście zimy i pierwszego śniegu :)
Mój ogród już jest przygotowany na zimę. Trochę mi się zeszło bo sporą działkę mam. Jak pod koniec października były te cieplejsze dni to włączyłam mojego wipera do koszenia trawy bo nie była taka mokra. Pozagrabiałam liście, popodcinałam drzewka i zabezpieczyłam przed zimnem. Mogę spokojnie czekać na przyjście zimy i pierwszego śniegu :)