W okolicach Nowego Lublińca znaleziono kolejnego martwego bielika, a obok – pozostałości po zjedzonym lisie. To już piąty ptak i trzeci martwy lis znaleziony w tym roku w tej samej okolicy.
„Wygląda to na zaplanowane działanie” – oceniają leśnicy z Nadleśnictwa Narol. Próbki zwierząt zostaną przekazane do badań toksykologicznych. W poprzednich przypadkach wskazały one na zatrucie karbofuranem.
„Sprawcy otrucia lisów są odpowiedzialni za śmierć bielików zwyczajnych – ptaków chronionych prawem polskim i międzynarodowym. Ponadto posiadanie i używanie środków chemicznych opartych na karbofuranie jest od 2008 r zabronione w Polsce i całej Unii Europejskiej. Nie wiemy czy sprawcy mieli świadomość tego co robią ale dopuścili się poważnego wykroczenia. Zwierzęta umierały w cierpieniu. Jako leśnicy i przyrodnicy apelujemy o poszanowanie dla środowiska naturalnego” – piszą leśnicy.
Obawiają się oni, że martwych zwierząt może być jeszcze więcej. Sprawą zatruć zajęła się policja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ktos POdklada trutki zeby zabijac zwierzeta w tej okolicy! 3ba zakladac monitoring gesto a bandyte zlapanego od razu nakarmic trutka taka co POdklada
ktos POdklada trutki zeby zabijac zwierzeta w tej okolicy! 3ba zakladac monitoring gesto a bandyte zlapanego od razu nakarmic trutka taka co POdklada