W pierwszej dekadzie listopada tego roku specjaliści z oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku wykonają pionierską operację naprawy chrząstki stawu przy użyciu nowoczesnej technologii.
Specjalistyczny oddział ortopedii, zajmujący się urazami i chorobami narządu ruchu, istnieje w Przeworsku od niemalże 30 lat, a od 2007 roku kierownikiem sześcioosobowego zespołu lekarzy jest Tomasz Kowalczyk.
W tym oddziale wykonywanych jest ponad tysiąc operacji rocznie, wiele z nich można przeprowadzić dzięki nowoczesnemu blokowi operacyjnemu, który od niedawna służy placówce. Kierownik oddziału wraz z lekarzami oraz dyrekcją szpitala podjęli decyzję o wykorzystaniu nowoczesnej technologii do operacji zwyrodnień i uszkodzeń stawów.
Do tej pory, by przeprowadzić taki zabieg, konieczne było otwarcie stawu. Teraz przeworski szpital, jako pierwsza placówka w kraju, będzie przeprowadzał takie operacje z wstrzyknięciem tzw. kleju stawowego, zawierającego koncentrat płytkowy z czynnikami wzrostu, bez rozcinania, co pozwoli uniknąć powstawania dużych ran i blizn na skórze.

fot.Beata Olejarka
– Taki zabieg, który można wykonać metodą artroskopową, będzie krótszy, łatwiejszy, a przede wszystkim tańszy, zaś pacjent szybciej wróci do pełnej sprawności, bo już na następny dzień będzie mógł się poruszać. Jestem przekonany o wyższości nowej metody, bo jest ona idealna zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób, bezpieczna dla pacjentów po wypadkach czy ze zwyrodnieniem stawów – mówi Tomasz Kowalczyk, kierownik oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu w SP ZOZ Przeworsk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze