Reklama

Pierwsza taka operacja w Polsce

10/10/2014 15:01

W pierwszej dekadzie listopada tego roku specjaliści z oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku wykonają pionierską operację naprawy chrząstki stawu przy użyciu nowoczesnej technologii.

Specjalistyczny oddział ortopedii, zajmujący się urazami i chorobami narządu ruchu, istnieje w Przeworsku od niemalże 30 lat, a od 2007 roku kierownikiem sześcioosobowego zespołu lekarzy jest Tomasz Kowalczyk.

W tym oddziale wykonywanych jest ponad tysiąc operacji rocznie, wiele z nich można przeprowadzić dzięki nowoczesnemu blokowi operacyjnemu, który od niedawna służy placówce. Kierownik oddziału wraz z lekarzami oraz dyrekcją szpitala podjęli decyzję o wykorzystaniu nowoczesnej technologii do operacji zwyrodnień i uszkodzeń stawów.

Reklama

Do tej pory, by przeprowadzić taki zabieg, konieczne było otwarcie stawu. Teraz przeworski szpital, jako pierwsza placówka w kraju, będzie przeprowadzał takie operacje z wstrzyknięciem tzw. kleju stawowego, zawierającego koncentrat płytkowy z czynnikami wzrostu, bez rozcinania, co pozwoli uniknąć powstawania dużych ran i blizn na skórze.


fot.Beata Olejarka
– Taki zabieg, który można wykonać metodą artroskopową, będzie krótszy, łatwiejszy, a przede wszystkim tańszy, zaś pacjent szybciej wróci do pełnej sprawności, bo już na następny dzień będzie mógł się poruszać. Jestem przekonany o wyższości nowej metody, bo jest ona idealna zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób, bezpieczna dla pacjentów po wypadkach czy ze zwyrodnieniem stawów – mówi Tomasz Kowalczyk, kierownik oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu w SP ZOZ Przeworsk.


bo
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości