Podczas prac związanych z uziemieniem instalacji elektrycznej w budynku u zbiegu ul. 3- Maja z ul. Przemyską znaleziono ludzkie szczątki. Jak wykazały przeprowadzone badania to pochówek z XVII lub XVIII wieku.
Po dokonaniu odkrycia w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zapadła decyzja o przeprowadzeniu badań archeologicznych w najbliższej okolicy. Teren o wymiarach[paywall] 1m na 2,5 m przebadała archeolog mgr Joanna Kociuba.
W wyniku prac odkryto kolejne szczątki ludzkie, gwoździe oraz fragmenty drewnianej trumny. Pochówek szkieletowy wiąże się z funkcjonującym już od średniowiecza na obszarze, gdzie dokonano odkrycia, cmentarzem przykościelnym świątyni św. Zofii.
Początkowo funkcjonowała tu tylko kaplica cmentarna, ale w 1573 po jej zniszczeniu świątynię odbudowano staraniem ówczesnej właścicielki miasta – Zofii z Odrowążów Tarnowskiej. Teren cmentarza kilkukrotne zmieniał swoje granice, chowano tu mieszkańców z okolicznego Przygrodzia oraz ofiary nawiedzających miasto epidemii.
Nekropolia przestała pełnić swoje funkcje w 1784, kiedy to z dekretu cesarza Józefa II zakazano grzebania zmarłych w obrębie terenów zamieszkałych. 5 lat później rozebrano kościół św. Zofii, a teren przekształcono na cele bytowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze