Reklama

Podczas prac budowlanych odkryto pochówek z XVII – XVIII wieku

27/07/2021 16:24

Podczas prac związanych z uziemieniem instalacji elektrycznej w budynku u zbiegu ul. 3- Maja z ul. Przemyską znaleziono ludzkie szczątki. Jak wykazały przeprowadzone badania to pochówek z XVII lub XVIII wieku.

Po dokonaniu odkrycia w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zapadła decyzja o przeprowadzeniu badań archeologicznych w najbliższej okolicy. Teren o wymiarach[paywall] 1m na 2,5 m przebadała archeolog mgr Joanna Kociuba.

W wyniku prac odkryto kolejne szczątki ludzkie, gwoździe oraz fragmenty drewnianej trumny. Pochówek szkieletowy wiąże się z funkcjonującym już od średniowiecza na obszarze, gdzie dokonano odkrycia, cmentarzem przykościelnym świątyni św. Zofii.

Początkowo funkcjonowała tu tylko kaplica cmentarna, ale w 1573 po jej zniszczeniu świątynię odbudowano staraniem ówczesnej właścicielki miasta – Zofii z Odrowążów Tarnowskiej. Teren cmentarza kilkukrotne zmieniał swoje granice, chowano tu mieszkańców z okolicznego Przygrodzia oraz ofiary nawiedzających miasto epidemii.

Nekropolia przestała pełnić swoje funkcje w 1784, kiedy to z dekretu cesarza Józefa II zakazano grzebania zmarłych w obrębie terenów zamieszkałych. 5 lat później rozebrano kościół św. Zofii, a teren przekształcono na cele bytowe.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama