Reklama

Podejmujesz pracę sezonową? Uważaj na nadużycia czy oszustwa

W przedostatnim tygodniu września wspólnie z doradcami EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz funkcjonariuszami policji na terenie wybranych podkarpackich miast organizowane były konsultacje i spotkania informacyjne w ramach kampanii Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) pod nazwą „Prawa przez cały rok”. Jedno z nich miało miejsce w Przemyślu.

Tymczasowy charakter pracy sezonowej sprzyja większemu narażeniu pracowników na oszustwa czy nadużycia ze strony pracodawców.

O tym, że mobilni pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same uprawnienia pracownicze i socjalne, jak[paywall]  pracownicy lokalni, przekonywali w ostatnim czasie w Przemyślu przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie, Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu i tutejszej komendy policji. 21 września przed magistratem udzielali oni porad i konsultacji w ramach trwającej kampanii Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) pod hasłem „Rights for all seasons” (Prawa przez cały rok).

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości wśród osób poszukujących zatrudnienia i pracodawców na temat ich praw, obowiązków i możliwości. Wśród zainteresowanych poradami dominowała młodzież maturalna, która podejmuje pracę sezonową w okresie wakacyjnym.

Sporo pytań dotyczyło m.in. tego, w jaki sposób zabezpieczyć się przed zagrożeniami wynikającymi z braku prawnej ochrony pracownika.

Brak umowy, ubezpieczenia i zaniżanie świadczeń

Jak pokazują dane statystyczne unijnych instytucji, różnego rodzaju nieprawidłowości związane z zatrudnieniem w ramach prac sezonowych podejmowanych w krajach UE dotyczą sektora rolniczego.

– Szacuje się, że około 60 procent zatrudnionych w nim sezonowo wykonuje tak zwaną pracę nierejestrowaną – bez umowy i zgłoszenia do ubezpieczenia. Dochodzi też do nieprawidłowości związanych z brakiem wypłaty wynagrodzenia czy zaniżaniem świadczeń. Tego samego rodzaju zagrożenia odnotowywane są w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej – mówi nadinspektor pracy Tomasz Jakubowski z

Reklama

Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie.

– Tu tego typu przypadków jest jednak mniej – dotyczą od 12 do 14 procent zatrudnionych – i wiążą się głównie ze świadczeniem pracy bez umowy. A fakt ten pociąga za sobą brak ochrony w zakresie prawa do wynagrodzenia, urlopu i świadczeń zdrowotnych. Dane te mają również przełożenie na nasz rynek krajowy – dodaje.

Jeśli chodzi o budownictwo, w branży tej zatrudnionych jest wielu pracowników transgranicznych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej. Jak wskazują dane, tu skala zatrudnienia nierejestrowanego również nie jest mała.

– Z naszych doświadczeń jako inspekcji wynika, że często dochodzi do nieprawidłowości w zakresie niezapewnienia takim pracownikom odpowiednich świadczeń. Niejednokrotnie rozpatrujemy skargi cudzoziemców w tym zakresie – informuje T. Jakubowski.

Reklama

Pandemia a praca sezonowa

W czasie pandemii sytuacja pracowników sezonowych w pewnym momencie trochę się skomplikowała. Ograniczenie ruchu na granicach państw spowodowało problemy z rekrutacją pracowników sezonowych – także w Polsce.

Szalejący COVID-19 z pewnością dotknął wiele branż, ale wydaje się, że nie odcisnął negatywnego piętna na sektorze budownictwa.

– W momencie, gdy ogłoszono stan epidemii w Polsce, początkowo pracownicy transgraniczni mieli problemy z przekraczaniem granicy i uzyskiwaniem dokumentów pozwalających na pobyt i pracę w Polsce, ale były odpowiednie przepisy, pozwalające na kontynuowanie tej pracy pod pewnymi warunkami, na podstawie dokumentów, które straciły swoją ważność po ogłoszeniu stanu epidemii – uściśla T. Jakubowski.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama