Reklama

Pół miliarda na Bakończyce. Powstanie wielka baza dla pendolino

Tak wielkiej inwestycji nie było w nadsańskim mieście od wielu lat. O tym, że na kolejowych terenach położonych na Bakończycach w Przemyślu ma „coś” powstać, informowaliśmy jakiś czas temu. Po środowej (5 kwietnia br.) wizycie członka zarządu PKP SA, prezesa spółki PKP Intercity Krzysztofa Golubiewskiego, znamy już znacznie więcej konkretów.

– Polskie Koleje Państwowe cały czas inwestują w rozwój swojej infrastruktury, taboru, obiektów. Stacja Przemyśl jest miejscem strategicznym. Bocznica kolejowa na Bakończycach jest znakomitym terenem, aby zwiększyć zaplecze. Planowana jest między innymi budowa dużej hali, ale również całej infrastruktury. Tak, aby prace nad kolejowym taborem mogły być wykonywane nie w Krakowie czy Lublinie, a właśnie w Przemyślu. Ta inwestycja, której koszt wstępnie szacowany jest na 500 milionów złotych, w bardzo dużym stopniu przyczyni się do rozwoju infrastruktury kolejowej na Podkarpaciu[paywall]. Dzięki temu wzrośnie również liczba miejsc pracy – powiedział szef gabinetu politycznego wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina – Piotr Rycerski.

– Przemyśl, kiedy zakończy się wojna w Ukrainie, będzie jednym z najważniejszych punktów związanych z odbudową tego państwa. Tu będzie newralgiczny punkt przesyłowy między Europą, Polską a właśnie Ukrainą – dodał.

Co wybuduje spółka PKP Intercity?

Jak poinformował prezes PKP Intercity Krzysztof Golubiewski, PKP Intercity wybuduje na Bakończycach w Przemyślu bazę obsługi wagonów wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Ma powstać m.in. swoista zajezdnia dla pociągów typu pendolino, które tu będą serwisowane i przygotowywane do kolejnych kursów. Cała inwestycja ma kosztować rekordowe ok. 500 mln zł.

Reklama

– Inwestycja pośrednio związana jest z planami dojazdu do Przemyśla składów szybkich pociągów pendolino. Stanie się to po zakończeniu budowy nowego mostu kolejowego na Sanie w tym mieście. Tutaj składy będą przygotowywane do dalszej drogi. Zamierzenie wpisuje się w strategię PKP, które chcą znacznie zwiększyć ruch pasażerski w całej Polsce. Jednak głównym powodem tak dużej inwestycji jest fakt, że Przemyśl staje się bardzo ważnym punktem na geopolitycznej oraz transportowej mapie w związku z trwającą obecnie wojną na Ukrainie, a po jej zakończeniu z odbudową tego kraju – potwierdził K. Golubiewski.

Spółka PKP Intercity jeszcze w tym roku chce rozstrzygnąć przetarg, wyłaniając wykonawcę prac. Te powinny ruszyć na początku 2024 r. Inwestycja ma potrwać ok. 30 miesięcy, czyli 2,5 roku. Finał prac przewidywany jest na połowę 2026 r.

Reklama

– Powstanie nowoczesna hala z wyposażeniem, tak aby wykonywać bardziej zaawansowane prace. Obecnie wszystko odbywa się pod gołym niebem. To nie jest ani korzystne dla pracowników, ani dla taboru. Oprócz hali powstanie choćby nowoczesna i ekologiczna myjnia dla składów szybkich pociągów. To wszystko da nowe miejsca pracy. Obecnie pracuje tutaj 145 osób. Trudno mi na razie podawać konkretne liczby, ale z pewnością zatrudnienie zwiększy się o kilkadziesiąt osób – dodał K. Golubiewski.

Oprócz wspomnianych przez niego elementów, na bazę złożą się także m.in.: nowa nastawnia z przeznaczeniem do sterowania ruchem kolejowym i infrastrukturą techniczną na terenie zaplecza, system odfekalniania i wodowania wagonów, przebudowane i rozbudowane stacjonarne punkty ogrzewania składów napięciem 3 kV, stacjonarne punkty zasilania napięciem 230/400V i 24V, stacjonarne punkty zasilania sprężonym powietrzem, stanowiska do zabezpieczania podwozi wagonów przed obladzaniem, stacja paliw. Przebudowany i rozbudowany zostanie układ torowy.

Reklama

Dworzec do kosmetyki

Podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział także wspomniany P. Rycerski oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch, K. Golubiewski zadeklarował także odnowienie budynku Dworca Głównego PKP w Przemyślu.

– W ciągu ostatniego roku przemyski dworzec był centrum Europy. Były tu najważniejsze osoby na świecie. Przewinęło się przez niego dwa i pół miliona uchodźców z Ukrainy. Siłą rzeczy wymaga więc odnowienia, kosmetycznych zmian. Jesteśmy już po przeglądzie całego obiektu. Niebawem niektóre części zostaną odmalowane, wykonane zostaną także niezbędne prace dekarskie. Sama konstrukcja nie wymaga poprawek. Oczywiście w żaden sposób nie zostanie zaburzone normalne funkcjonowanie dworca – powiedział K. Golubiewski.

Reklama
Generalny remont przemyskiego dworca głównego trwał dwa lata, od 2010 do 2012 r. Prace remontowe o wartości 25 mln zł przeprowadziła firma Budimex.


fot.Mariusz Godos
Jak poinformował prezes PKP Intercity Krzysztof Golubiewski (na pierwszym planie), PKP Intercity wybuduje na Bakończycach w Przemyślu bazę obsługi wagonów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama