Reklama

Postępowanie wobec księdza umorzone

03/04/2016 13:21

Sąd w Brzozowie umorzył postępowanie wobec księdza Stanisława K. – kapłana archidiecezji przemyskiej – którego prokuratura oskarżyła o psychiczne i fizyczne znęcanie się na czworgiem dzieci i doprowadzenie do samobójstwa jednego z nich. Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje odwołanie.

Do samobójstwa 13-letniego Bartka doszło w grudniu 2007 roku w miejscowości Hłudno. W liście, który zostawił miał oskarżyć miejscowego proboszcza o bezpodstawne posądzenie go o kradzież. Po tym zdarzeniu prokuratura wszczęła śledztwo, a jego następstwem[paywall] był późniejszy proces. W 2013 roku sąd wymierzył kapłanowi karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad chłopcem i 3 dziewczynkami. W prowadzonym wtedy postępowaniu sąd stwierdził, że kapłan bił nastolatka po twarzy, karku i szarpał za uszy oraz oskarżał o kradzież pieniędzy mimo, że nie dysponował żadnymi dowodami. Jednak w przekonaniu Temidy nie było to przyczyną targnięcia się na życie przez 13-latka. Po apelacji Sąd Okręgowy w Krośnie uchylił postanowienie sądu pierwszej instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Rozpoczęty ponownie w 2015 roku proces kilkanaście dni temu znalazł swój finał. Brzozowski sąd uznał Stanisława K. winnym naruszenia nietykalności cielesnej dzieci, ale umorzył postępowanie wobec niego. Stało się tak dlatego, ponieważ tego rodzaju przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego, a jego karalności się przedawniła. Adwokaci reprezentujący rodziny pokrzywdzonych zapowiedzieli apelację. Możliwe, że złoży ją również prokuratura. Zarówno pierwszy jak również drugi proces duchownego toczył się z wyłączeniem jawności. Ksiądz K. odszedł z parafii w Hłudnie i przebywa w innym miejscu na terenie archidiecezji przemyskiej.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Alumn - niezalogowany 2016-04-03 17:28:15

    Kto słyszał, lub wie o jakimkolwiek skazanym księdzu który odsiaduje wyrok za ### ???A normalny człowieczek siedzi 5 lat za rzekomo ukradziony batonik.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama