Reklama

Pracownicy MOPS jednak dostaną podwyżki

28/09/2016 14:00

Starania związków zawodowych i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu o podniesienie wynagrodzenia dla zatrudnionych w Dziale Pomocy Środowiskowej i Dziale Dodatków Mieszkaniowych zakończyły się sukcesem. Burmistrz, który początkowo proponował, by ośrodek sam znalazł pieniądze na podwyżki, zmienił zdanie i znalazł fundusze w miejskim budżecie.

Ostatnie podwyżki dla wszystkich pracowników jarosławskiego MOPS przyznano w 2010 r. Potem przyjęto zasadę, że wzrost wynagrodzenia będzie się odbywał sukcesywnie. Co roku podwyżkę otrzyma jeden z działów ośrodka. Na końcu miały być przyznane pracownikom zajmującym się świadczeniami socjalnymi. Miało to być w 2014 r. Podwyżek jednak nie dostali. Upominanie się nic nie dało, więc rozpoczęto spór zbiorowy. Wynagrodzenie pracowników, którzy walczyli o jego wzrost, wynosiło brutto[paywall] pomiędzy 2047,50 zł a 3324 zł. W sierpniu już dostali podwyżkę. Obecnie będą zarabiać od 2362,50 zł do 3670 zł brutto.

Reklama

Burmistrz nie miał wyjścia

– Całą nadwyżkę z budżetu miasta planowałem przeznaczyć na inwestycje, dlatego poleciłem kierownictwu MOPS, by szukało środków na podwyżki dla pracowników w aktualnym planie finansowym jednostki – tłumaczy Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia. Jednak po przyjrzeniu się stanowi finansów ośrodka okazało się, że szukanie nic nie da, ponieważ pieniędzy brakuje nie tylko na wzrost wynagrodzeń, ale też na inne potrzeby. – Okazało się, że z budżetu MOPS nie tylko nie uda się sfinansować podwyżek, ale również  pokryć zgłoszonych przez jednostkę braków finansowych na paragrafach płacowych do końca 2016 roku, a także wygospodarować środków koniecznych na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne oraz odprawy emerytalne – wyjaśnia burmistrz. To spowodowało, że wcześniej planowana kwota, wynosząca ponad 100 tys. zł, to za mało. MOPS potrzebuje trzy razy więcej, by wydatki pokryć i wynagrodzenie podnieść. Decyzja o przeznaczeniu pieniędzy m.in. na podniesienie płac formalnie zakończyła spór zbiorowy toczony między pracodawcą, czyli  Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jarosławiu, a Związkiem Zawodowym Pracowników MOPS w Jarosławiu. Jak informuje Kancelaria Burmistrza Jarosławia, podwyżkami objęci zostaną wskazani przez związki zawodowe i pracodawcę pracownicy Działu Pomocy Środowiskowej, Działu Dodatków Mieszkaniowych oraz osoby z działu administracyjnego dotychczas nie objęci podwyżkami, tj. 23 pracowników. Burmistrz zapewnia, że kłopoty finansowe ośrodka nie pociągną za sobą redukcji pracowników. – Aktualnie nie planuje się zwolnień pracowników MOPS w Jarosławiu – podkreśla.

Reklama

Czekają na przeprowadzkę

Już niedługo ośrodek powinien się przenieść do nowej siedziby na piętrze jarosławskiego dworca PKP. To wiąże się też z wydatkami. – Zabezpieczona została kwota 200 tysięcy złotych z przeznaczeniem na dostosowanie wynajętych powierzchni biurowych na dworcu PKP na potrzeby MOPS. Środki pokryją zakup materiałów i wyposażenia – biurek, szafek i tym podobnych sprzętów., wykonanie sieci komputerowej i energetycznej, zakup i montaż centrali telefonicznej. Prowadzimy intensywne działania, by sfinalizować przeniesienie jednostki do nowej siedziby, ale trwa usuwanie usterek w pomieszczeniach, co przedłuża terminy końcowych odbiorów – mówi W. Paluch.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tom - niezalogowany 2016-09-30 08:16:23

    Po co im podwyzki jak nie jedna socjalna pozycza od ludzi kase na wieczne oddanie. Jeden drugi trzeci i darnowa wyplata jest . to sa jakies jaja chyba. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Leszek - niezalogowany 2019-02-03 13:10:09

    Jak można wypisywać takie pomówienia na pracowników socjalnych 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości