Reklama

Przemyśl jest wolny od nienawiści

15/10/2016 11:00

– Przemyśl może stać się takim miastem, jak Gdańsk przed drugą wojną światową. Jest to związane z działaniami Rosji wobec Ukrainy – stwierdził Marek Kulpa, prezes Ruchu Narodowego Regionu Podkarpackiego. Działacz, powołując się na dane z policji i prokuratury, stwierdził, że wbrew obiegowym opiniom w Przemyślu nie zwiększyła się liczba aktów przemocy wobec Ukraińców.

– Od pewnego czasu obserwowaliśmy w mediach publikacje mówiące o tym, że w Przemyślu pojawiła się nienawiść w stosunku do cudzoziemców, szczególnie Ukraińców – mówi Marek Kulpa.

Kulminacyjnym artykułem, który oburzył narodowców, był tekst[paywall] Tadeusza Markiewicza „Przemyśl. Kto podgrzewa antyukraińskie nastroje?” opublikowany na portalu oko.press oraz w Polityce. Chodzi o cytat: „(...)w Przemyślu radykalnie pogorszyły się relacje polsko-ukraińskie, a policja odnotowuje wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią”. – Zgłaszały się do nas osoby, które są zaniepokojone tą sytuacją, ponieważ prowadzą tutaj interesy i uważają, że tego typu działania mogą szkodzić – wyjaśnia M. Kulpa.

Reklama

 

Organy ścigania odpowiadają

W związku z tym Ruch Narodowy wystosował pisma do policji, prokuratury i straży miejskiej w Przemyślu. Działacze zapytali w nich o to, ile przestępstw dotyczących nienawiści w stosunku do obcokrajowców zostało odnotowane od czerwca 2014 r.

Straż miejska podobnych zgłoszeń nie przyjęła wcale. Policja prowadziła 11 postępowań dotyczących nienawiści lub ksenofobii, z czego 3 nadal są prowadzone, 2 zostały przekazane do innych jednostek policji, a tylko 1 zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu. Podobnych spraw w skali całego kraju było 718.

Reklama

Z kolei we wszystkich prokuraturach okręgu przemyskiego zarejestrowano 5  tego typu postępowań, z których jedno dotyczyło obywateli Ukrainy.

Narodowcy pytali także o liczbę zgłoszonych spraw w związku z posługiwaniem się symbolami banderowskimi. Policja przyjęła ich 11, a prokuratura – 4.

Do Sądu Rejonowego w Przemyślu Ruch Narodowy skierował pytania o liczbę obcokrajowców skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa i wykroczenia. Prosili również o wyszczególnienie ilu spośród skazanych stanowili Ukraińcy. – Odpowiedź pokazuje tendencję wzrostową liczby dokonanych wykroczeń i przestępstw, za które cudzoziemcy zostali skazani prawomocnym wyrokiem. Nie ma tutaj wyodrębnionych obywateli Ukrainy. Jednak patrząc na naszą sytuację geopolityczną, bliskie sąsiedztwo z Ukrainą oraz właściwość terytorialną sądu rejonowego można założyć, że większością wyroków zostali skazani obywatele Ukrainy. Uważamy że władze miasta oraz odpowiednie służby szczególnie powinny być zainteresowane systematycznym wzrostem dokonywanych przestępstw na naszym terenie, przez cudzoziemców – stwierdził M. Kulpa.

Reklama

 

Ktoś działa celowo

– Na podstawie tych odpowiedzi wnioskujemy, że Przemyśl jest wolny od nienawiści w stosunku do cudzoziemców. Skala tych czynów jest znikoma. W rozmowach z mieszkańcami również nie znaleźliśmy takich zachowań – stwierdził M. Kulpa.

Działacze Ruchu Narodowego podejrzewają, że za szerzeniem takich opinii o mieście mogą stać osoby lub organizacje, które celowo próbują obniżyć wartość Przemyśla i okolic. – Będzie to miało swoje konsekwencje w dziedzinie kultury, turystyki, czy handlu – ocenia M. Kulpa. Narodowcy nie potrafią wskazać komu może na tym zależeć. – Badamy to. Przypuszczamy, że wobec obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, Przemyśl może stać się takim miastem, jak Gdańsk przed drugą wojną światową. Jest to związane z działaniami Rosji wobec Ukrainy. Jeśli będziemy mieli jakieś konkretne dane, podamy je opinii publicznej – zaznaczył prezes RN na Podkarpaciu.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-10-15 16:57:27

    Dlaczego wasz naczelny ubiera się w czarne spodnie, czerwoną koszulę i czerwono- czarny krawat?Co myśli o UPA?Powinien zmienić stylistę ze względu na ofiary ludobójstwa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-10-15 17:02:05

    Artek!Przestań robić z siebie idiotę!Przeczytaj kilka książek. Zmień narrację o UPA. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Spectre - niezalogowany 2016-10-15 17:07:37

    Nienawiść do ukraińców powinna być taka jaką oni mają do nas,a nawet większa bo my jako Polacy nie upominamy się o Lwów tak jak oni o Podkarpacie a w szczególności Przemyśl.Musimy ich twardo trzymać za ryj i tyle ,bo jak będziemy wobec nich lojalni to w końcu powtórzy się sytuacja i przejmą to miasto i nie tylko.Będą nas mordować jak będą chcieli a my nawet nie mamy czym się bronić.Zobaczycie jak będzie wojna to tak z pewnością będzie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości