Reklama

Przemyśl piękny, ale brudny

Przemyśl jest piękny, ale i brudny. To opinia nie tylko mieszkańców miasta, ale i wielu turystów. Z problemem śmieci na ulicach, chodnikach, placach czy skwerach mierzą się wszystkie większe lub mniejsze miejscowości w naszym kraju. Przemyśl nie jest wyjątkiem. Ale to nie usprawiedliwia ani władz miasta, ani nas, mieszkańców.

Walkę z notorycznym zaśmiecaniem miasta odpowiedzialne instytucje, organizacje czy stowarzyszenia, ale i osoby prywatne wypowiedziały już dawno temu. Wygląda jednak na to, iż wielu z nas za nic ma różnego rodzaju działania informacyjne, edukacyjne oraz szeroko nagłaśniane akcje sprzątania terenów przylegających do najczęściej uczęszczanych traktów nad brzegami Sanu oraz innych miejsc.

W te ostatnie angażują się zwykli przemyślanie, działacze i społecznicy, którym zależy na zachowaniu estetyki miasta. Niestety, najczęściej już dzień po akcji sprzątania zaśmieconego terenu z niedowierzaniem stwierdzają, że po pracach porządkowych, prowadzonych kilkanaście godzin wcześniej, nie ma śladu. To walka z wiatrakami.

– Czy Przemyśl jest miastem brudasów?[paywall] Pytanie jest oczywiście prowokacyjne, a ja nie odważyłbym się tak generalizować i posądzać wszystkich mieszkańców o zaśmiecanie miasta. Ale są, niestety, wśród nas osoby, które jeszcze nie rozumieją, że każdy papierek czy butelka, wyrzucona gdzie popadnie, nie świadczą dobrze o nich samych, a przez to o estetyce naszego miasta. Dla wszystkich powinno być zrozumiałe, że czystość Przemyśla zależy od nas samych i nie ma możliwości, aby służby były w stanie sprzątać na bieżąco. Takie naganne zachowanie najbardziej rzuca się w oczy. Nie zauważamy tej większości, która myśli w kategoriach społeczności i dbałości o miejsce, w którym mieszkamy. Przed nami pewnie wiele lat edukacji, uświadamiania, przekonywania akcjami społecznymi, że warto zadbać o czystość w Przemyślu, a starą wersalkę czy pralkę wystarczy odwieźć bezpłatnie do PSZOK-u, a nie lasu – powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.

Reklama

Wychowanie wynoszą z domu

Zapytaliśmy kilka osób o to, czy przemyślanie (oczywiście nie wszyscy!) to brudasy, którym nie zależy na estetyce, czystości i porządku w mieście? Jak temu się przeciwstawić i czy to w ogóle możliwe, aby dotrzeć do takich osób?

Radna Ewa Sawicka:
– Jak w każdym mieście, tak i w Przemyślu istnieją większe i mniejsze problemy, które rozwiązywane są przez rządzących w miarę ich możliwości. Jednym z nich jest problem śmieci.  Czy Przemyśl jest miastem brudasów? Zdecydowanie nie! Na wiosnę posprzątano ulice po zimie i pięknie ukwiecono starówkę i skwery. Społecznicy z różnych organizacji, władze miasta i radni mobilizowali lokalne społeczności i uporządkowali tereny osiedlowe i inne. Angażowali się w zbieranie śmieci w miejscach, gdzie brudasy powyrzucały przeróżne rzeczy. Normalni mieszkańcy dbają o swoje miasto, a wobec brudasów proponuję wyciągać surowe konsekwencje. Wiele uwagi należy poświęcać dzieciom, wskazując właściwe zachowanie i odpowiedni sposób bycia, ponieważ czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Takie rzeczy młody człowiek wynosi z domu. Jakie wychowanie, takie zachowanie.

Reklama

Lila Kalinowska:
– Przemyśl nie jest miastem brudasów, chociaż niestety coraz częściej jest miastem brudnym. Nie obwiniałabym jednak o śmieci w mieście jego mieszkańców, a raczej system organizacji i gospodarowania odpadami. Dzikie wysypiska, coraz częstsze, zdarzają się w całej Polsce i są dowodem na to, że ustawodawca, zmieniając prawo w tym obszarze, nie pomyślał o wszystkim. Niestety, usługa odbioru śmieci stała się prawie luksusowa i nie każdego na nią po prostu stać. A same śmieci w mieście, widoczne zwłaszcza wiosną, świadczą tylko o tym, że koszy jest ciągle za mało. Widać to zwłaszcza nad Sanem, gdzie liczba śmieci może być cenną wskazówką, że warto systemowo zadbać o wybrzeża, zagospodarować je bardziej, aby czerpać z rzeki nie tylko wodę pitną, ale też z jej ogromnego, rekreacyjnego kapitału.

Problem na lata?

Paweł Szynal to społecznik, który od lat stara się edukować, prowadzić akcje ekologiczne, uświadamiać, że robiąc, jak robimy, krzywdzimy sami siebie. To on był inicjatorem powstania koszy na śmieci tuż nad brzegami Sanu. Coś tam pomogło, ale...

Obecnie przygotowuje program pod nazwą „Osobista Odpowiedzialność Społeczna – Przemyśl to”. Kolejna akcja związana z  edukacją społeczną w mieście i gminach wokół. O szczegółach poinformujemy.

Reklama

– Czy Przemyśl jest miastem brudasów? Ciężko powiedzieć. Zdecydowanie łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, czy miasto Przemyśl jest miastem z problemem brudu? Biorąc pod uwagę wielkość miasta, skalę i częstotliwość występowania brudu, śmiało stwierdzam, że tak właśnie jest. Brak poczucia odpowiedzialności, jaką wykazują się mieszkańcy, w połączeniu z anemicznymi działaniami miasta zaowocowały problemem, z którym będziemy się borykać jeszcze przez najbliższe lata. Tylko przy pełnej współpracy i zaangażowaniu się większości społeczeństwa jesteśmy w stanie zmienić to, jak nasze miasto obecnie wygląda. Edukacja społeczna na każdym szczeblu to pierwszy zdecydowany krok, który w przyszłości przyniesie wymierne efekty – powiedział.

Anonimowość i bezkarność

Komendant Straży Miejskiej w Przemyślu Jan Geneja:
– Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Gdybym powiedział, że przemyślanie są brudasami, obraziłbym bardzo wiele osób. Bo absolutnie nie są! Dbają. Jest jednak część osób, które za nic mają to, jak wygląda nasze miasto oraz to, że śmiecenie nie jest teraz w modzie. Nikogo i niczego nie szanują. Uważają, że super jest przynieść butelkę nad wodę, wypić jej zawartość, ale zabrać ją z powrotem pustą już nie. Dzikich wysypisk nie ubywa. Walczymy z tym, ale efektów za bardzo nie widać. W wielu wypadkach wynika to z anonimowości i bezkarności osób, które śmiecą. Gdyby była sytuacja, że te osoby natychmiast zostałyby zidentyfikowane i solidnie ukarane, na drugi raz poważnie by się zastanowiły. A tak...

Reklama

Odwieź PSZOK!

W samym centrum miasta funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do którego mieszkańcy Przemyśla mogą przywozić wszelkie odpady problemowe – czyli te, które najczęściej lądują gdzieś w zaroślach, na obrzeżach miasta.

Są to m.in.: przeterminowane leki, chemikalia, baterie, akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, a nawet: zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe – czyli choćby gruz budowlany.

Przypominamy: PSZOK mieści się przy ulicy Sportowej 1. Punkt czynny jest pięć dni w tygodniu (za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy). Pracownicy PSZOK-u czekają od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 17 oraz w soboty od 8 do 13.

Jeśli ktokolwiek ma jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Dzwoniąc pod nr 602 409 198, otrzymacie wszelkie informacje na temat odpadów, jakie możecie zupełnie bezpłatnie zostawić w PSZOK. Przestańmy być wreszcie ignorantami, patrzącymi na czubek własnego nosa!
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-05-24 20:28:53

    Bród wpisany jest w kod DNA mieszkańców naszego miasta.Jest małe prawdopodobieństwo, że to się zmieni w najbliższym okresie czasu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Michał - niezalogowany 2021-05-24 20:40:22

    A od czego jest straż miejska? Tak ciężko jest się przejść wieczorem  nad sanem czy po osiedlach i sprawdzić porządek? Czy oni tylko umieją spisywać dziadów pijaczków w na Jagiellońskiej?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-05-24 20:42:31

    No może i piękny, jednakowoż, już nie taki piękny, gdyż z powodu wynaturzonej, patologicznej działalności lokalnych kacyków został doprowadzony do niemałej marnoty, upodlenia, obrazu nędzy i rozpaczy etc. WYCIĘLI ZDROWE DRZEWA W RYNKU W PRZEMYŚLU - NOWINY24.PLA to, że brudny, to by się zgadzało, gdzie nie spojrzysz liszaj, brud, syf, kiła i mogiła !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama