Reklama

Przyjemnie jest korzystać z roweru lub autobusu

W związku z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu o tym, co do tej pory udało się osiągnąć i o planach na najbliższą przyszłość rozmawiamy z prezydentem Przemyśla Robertem Chomą.

Pojęcie zrównoważonego transportu w pierwszej chwili może dla wielu osób wydawać się obce i niezrozumiałe.
– Tak, jednak zapewniam, że odpowiada ono na jeden z najbardziej naglących problemów naszych czasów. Wraz z upływem lat zauważalny stał się silny wzrost liczby samochodów na ulicach Przemyśla, jego negatywne skutki są szczególnie odczuwalne dla mieszkańców centralnych dzielnic naszego miasta.

Rolą władz samorządowych jest przeciwdziałanie uciążliwym problemom.
– W związku z tym od wielu lat[paywall] w Przemyślu dzięki funduszom europejskim realizowane są inwestycje mające na celu ułatwić korzystanie z ekologicznych środków transportu, między innymi modernizacja floty transportu miejskiego oraz rozwój infrastruktury rowerowej. Obecnie planowany jest zakup 15 autobusów, spełniających restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6, zaś w dotychczasowych pojazdach zostanie zainstalowany nowoczesny system informacji pasażerskiej. W ramach tego samego projektu, we współpracy z Gminą Wiejską Przemyśl i Powiatem Przemyskim, zostanie wykonana przebudowa ul. Wysockiego, obejmująca dostosowanie jej do potrzeb transportu publicznego oraz wydłużenie linii autobusowej nr 5 do Ujkowic.

Przemyśl od 2011 roku wykorzystuje środki unijne przy budowie ścieżek rowerowych. Co się udało osiągnąć?
– Udało się niemal sześciokrotnie zwiększyć łączną długość ścieżek rowerowych w naszym mieście. Wysiłki te zostały docenione w Raporcie Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego z 2016 r. Jedną z najistotniejszych inwestycji jest także budowa kładki pieszo-rowerowej, która znacznie ułatwiła przemieszczanie się pomiędzy wybrzeżami Przemyśla. Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia, jednak nie mam wątpliwości, że dzięki społecznemu zaangażowaniu uda się osiągnąć efekty co najmniej zadowalające.

Jak co roku urząd miejski we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji i naszą redakcją organizuje akcję o nazwie Dzień bez Samochodu. Jakiego efektu się Pan spodziewa?
– Serdecznie zachęcam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu mają za zadanie promować proekologiczne zachowania mieszkańców i decydentów. Jestem przekonany, że popularyzacja przyjaznych środowisku środków transportu stanie się odczuwalna nie tylko w postaci czystszego powietrza i mniejszego natężenia hałasu, ale również przyniesie wymierne korzyści finansowe. Chciałbym, aby ta coroczna akcja zaszczepiła w nas świadomość, że poruszanie się samochodem nie zawsze jest koniecznością, często przyjemniej jest skorzystać z roweru lub autobusu. W te dni pozostawmy nasze samochody w domach i skorzystajmy z komunikacji publicznej.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    po - niezalogowany 2017-09-22 12:15:38

    A przejścia podziemnego z tzw. Rybiego Placu na Kamienny Most pod Jagiellońską jak nie było tak nie będzie.A sprawa jest nienormalna,bo dotyczy poważnych utrudnień dla samochodów i pieszych!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kierownik - niezalogowany 2017-09-22 16:01:23

    Brawo Ja

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    maluch - niezalogowany 2017-09-22 21:35:58

    Myślę   że ten dżentelmen  preferuje jednak czarne Wolva.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości