W Przemyślu jest już blisko 40-osobowa grupa pielgrzymów z Malezji. W środę przyjedzie młodzież z innych krajów.
W środę rozpoczynają się Dni w Diecezji, które stanowią inaugurację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ich punktem kulminacyjnym będzie msza św. z Franciszkiem w niedzielę, 31 lipca, w Brzegach koło Krakowa. Dzień wcześniej odbędzie się tam nabożeństwo pod przewodnictwem papieża oraz nocne czuwanie.
Nim jednak do tego dojdzie, młodzież z całego świata przez prawie tydzień przebywa w różnych regionach Polski, aby lepiej poznać nasz kraj i kulturę. Do archidiecezji przemyskiej zgłosiły się 694 osoby. 358 zamieszka w samym Przemyślu. Najliczniejszą, 170-osobową grupę, stanowi[paywall] młodzież z Palestyny. Poza tym będą osoby z Australii, Francji, Malezji, Włoch, Peru, Kamerunu i Kanady. Do Jarosławia przyjadą Włosi, a do Przeworska młodzież z Gwatemali i Rosji. W Kańczudze będzie stacjonować grupa z Jamajki. Pozostali spędzą ten czas w innych miastach diecezji. Wszyscy spotkają się w sobotę na wspólnej mszy na przemyskim Rynku. Będzie jej przewodniczył abp Adam Szal.
Na zagranicznych gości czekają dyskusje na temat wiary, modlitwy, ale też koncerty i wycieczki po regionie. – Stawiamy na prezentację lokalnego dziedzictwa kulturowego i pięknych zabytków – mówi archidiecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Tadeusz Biały.
Młodzież pozostanie u nas do poniedziałku, kiedy wyjedzie do Krakowa. Do tego czasu zajmować się nimi będą wolontariusze. – Spotkania przygotowujące rozpoczęły się we wrześniu – mówi Dawid Czubak. Będzie on pomagał przy wydawaniu posiłków oraz w liturgii. – Są to pierwsze Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczę, ale atmosfera jest bardzo dobra i będę chciał brać udział w kolejnych – dodaje.
Pielgrzymi z zagranicy przyjadą z różnych krajów. Na pewno dominującym będzie język angielski, ale nie wszyscy będą potrafić się nim płynnie posługiwać. Organizatorzy przygotowali jednak tłumaczy. – Myślę, że nie będzie z tym problemu i będziemy potrafić porozumieć się nawet bez słów – mówi Elżbieta Jasina.
W Dniach w Diecezji weźmie udział także polska młodzież. – Do Przemyśla mamy zgłoszonych 360 osób z naszej diecezji – mówi ks. Biały.
Pielgrzymów z zagranicy przyjmie także Lubaczów. W tym mieście będzie przebywać młodzież z Łotwy.
Pielgrzymi z Wysp Zielonego Przylądka gotowi do przyjazdu do archidiecezji przemyskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze