Reklama

Przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata. Rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży

18/07/2016 19:00

W Przemyślu jest już blisko 40-osobowa grupa pielgrzymów z Malezji. W środę przyjedzie młodzież z innych krajów.

W środę rozpoczynają się Dni w Diecezji, które stanowią inaugurację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ich punktem kulminacyjnym będzie msza św. z Franciszkiem w niedzielę, 31 lipca, w Brzegach koło Krakowa. Dzień wcześniej odbędzie się tam nabożeństwo pod przewodnictwem papieża oraz nocne czuwanie.

Nim jednak do tego dojdzie, młodzież z całego świata przez prawie tydzień przebywa w różnych regionach Polski, aby lepiej poznać nasz kraj i kulturę. Do archidiecezji przemyskiej zgłosiły się 694 osoby. 358 zamieszka w samym Przemyślu. Najliczniejszą, 170-osobową grupę, stanowi[paywall] młodzież z Palestyny. Poza tym będą osoby z Australii, Francji, Malezji, Włoch, Peru, Kamerunu i Kanady. Do Jarosławia przyjadą Włosi, a do Przeworska młodzież z Gwatemali i Rosji. W Kańczudze będzie stacjonować grupa z Jamajki. Pozostali spędzą ten czas w innych miastach diecezji. Wszyscy spotkają się w sobotę na wspólnej mszy na przemyskim Rynku. Będzie jej przewodniczył abp Adam Szal.

Reklama

Na zagranicznych gości czekają dyskusje na temat wiary, modlitwy, ale też koncerty i wycieczki po regionie. – Stawiamy na prezentację lokalnego dziedzictwa kulturowego i pięknych zabytków – mówi archidiecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Tadeusz Biały.

Młodzież pozostanie u nas do poniedziałku, kiedy wyjedzie do Krakowa. Do tego czasu zajmować się nimi będą wolontariusze. – Spotkania przygotowujące rozpoczęły się we wrześniu – mówi Dawid Czubak. Będzie on pomagał przy wydawaniu posiłków oraz w liturgii. – Są to pierwsze Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczę, ale atmosfera jest bardzo dobra i będę chciał brać udział w kolejnych – dodaje.

Reklama

Pielgrzymi z zagranicy przyjadą z różnych krajów. Na pewno dominującym będzie język angielski, ale nie wszyscy będą potrafić się nim płynnie posługiwać. Organizatorzy przygotowali jednak tłumaczy. – Myślę, że nie będzie z tym problemu i będziemy potrafić porozumieć się nawet bez słów – mówi Elżbieta Jasina.

W Dniach w Diecezji weźmie udział także polska młodzież. – Do Przemyśla mamy zgłoszonych 360 osób z naszej diecezji – mówi ks. Biały.

Pielgrzymów z zagranicy przyjmie także Lubaczów. W tym mieście będzie przebywać młodzież z Łotwy.


Pielgrzymi z Wysp Zielonego Przylądka gotowi do przyjazdu do archidiecezji przemyskiej.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości