Niewiele jeszcze przeżyły, cały świat stoi przed nimi otworem, ze swoim życiem mogą zrobić niemal wszystko, a decydują się je zakończyć. Próby samobójcze wśród dzieci to rosnący problem społeczny. O tym, co możemy zrobić, stając w jego obliczu, rozmawiamy z wicedyrektorką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu, psychologiem Joanną Markin.
– Na świecie odbiera sobie życie około 2000 ludzi dziennie, czyli 80 osób na godzinę. W ubiegłym roku w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu mieliśmy 37 osób niepełnoletnich po próbach samobójczych. Dwadzieścia osób zgłaszało się z myślami samobójczymi, a szesnaściorgu udzielono wsparcia po próbach lub śmierciach samobójczych ich dzieci, członków rodziny lub przyjaciół. Ponadto przeprowadziliśmy zajęcia psychologiczne dla dwóch zespołów klasowych po śmierci samobójczej osoby z klasy, były także dwa spotkania z radami pedagogicznymi.
– Dziewczęta nawet kilkakrotnie[paywall] częściej niż chłopcy podejmują próby samobójcze. Natomiast wśród chłopców jest znacznie więcej prób udanych. Co zastraszające, myśli samobójcze potwierdza co trzeci, a nawet co drugi nastolatek, a co trzecia osoba z myślami samobójczymi zaczyna planować faktyczne odebranie sobie życia. Samobójstwo jest obecnie najczęstszą, po wypadkach, przyczyną śmierci dzieci i nastolatków.[paywall] W Polsce w 2009 roku ogólna liczba samobójstw w grupach wiekowych do 19. roku życia wynosiła 294, w tym 238 osób stanowili chłopcy. Natomiast w grupie 20 – 24 lata było 426 samobójstw. Wśród dzieci w wieku od 5 do 9 lat samobójstwo jest zjawiskiem rzadkim, niemniej jednak odnotowywano nawet takie przypadki.
– Przyczyny targnięcia się na własne życie mogą być bardzo różne: autoagresja, niewłaściwe relacje ze środowiskiem, „ból duszy”, problemy psychopatologiczne czy zwyczajnie poczucie braku nadziei. Spory wpływ na takie decyzje mają sytuacje rodzinne, wśród których trzeba wymienić: rozwody, rozmaite konflikty, zaburzenia komunikacji pomiędzy rodzicami a dziećmi, ale także zachowania samobójcze rodziców, brak ciepła i wsparcia we wzajemnych relacjach. Zachowaniom samobójczym u dzieci sprzyjają także konflikty między rodzicami, konflikty rówieśnicze, niepowodzenia szkolne, nadużycia seksualne oraz bycie ofiarą znęcania i poniżania. Szczególnie narażeni są młodzi ludzie mający problemy z panowaniem nad emocjami, charakteryzujący się automatyczną negatywną interpretacją otaczających zjawisk, żyjący w iluzji, izolujący się i unikający samokrytycznych ocen.
– Najważniejszym sposobem zapobiegania samobójstwom jest wczesne rozpoznawanie dzieci i młodzieży w złym stanie emocjonalnym lub takich, u których istnieje zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa. W związku z tym wszyscy pracownicy szkoły powinni być przeszkoleni w zakresie identyfikacji takich osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – przyp.) profilaktyka samobójstw powinna polegać na wzmacnianiu zdrowia psychicznego nauczycieli, wzmacnianiu poczucia własnej wartości uczniów, trenowaniu u uczniów wyrażania własnych emocji, zapobieganiu przemocy w szkole oraz udostępnianiu informacji o placówkach interwencji kryzysowych i psychiatrycznych. Ważne jest, aby szerzyć też wiedzę o depresji, która staje się chorobą naszej cywilizacji. Każdy z nas, dorosły czy dziecko, miewa w życiu trudne, nawet dramatyczne i kryzysowe momenty. Mówienie o tym jako o słabości czy wadzie jest błędem. Należy uczyć i zachęcać do stosowania konstruktywnych metod radzenia sobie z problemami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ten artykułów miał chyba zwrócić uwagę na problem. Ten wywiad prawdopodobnie został po to udzielony. Ale to się nie sprawdzi, bo zamiast udostępnić go jak największej liczbie ludzi to trzepiecie na tym kasę.
Trzepiecie kase? 5.99 pln/m-c? pieniadz to takze instrument, ktory pozwala m. in. wydawac pisma, wywiady...
5,99 u was , 5.99 nowiny,5,99 super nowości, 5.99 wyborcza, 5,99 . . . .. itd. Czy myślicie że my śpimy na kasie? Prąd,woda,smieci,podatek,gaz, internet, drożejąca żywność,stale zmieniające się książki do szkół czyli co roku nowe wyprawki.A płace? 1500 złm-c Jak ci się nie podoba to wypieprzaj z kraju, na twoje miejsce przyjedzie Ukrainiec.Poruszyliście bardzo ważny temat, temat który ma bardzo szerokie podłoże.Dlaczego dzieci popełniają samobójstwa ,bo nie są szczęśliwe.A dlaczego nie są szczęśliwe,bo ich rodzice nie są szczęśliwi, bo ojciec lub matka wyjechała za granice i tam ma nową rodzinę a o nas zapomniał. Bo dzisiaj znowu nie ma nic na obiad. Bo mam mówi że ma dość takiego życia a wujek znowu przyszedł pijany i zabierał się do mojej siostry. Bo politycy skurwesyny skłócają naród i moi rodzice się nieustannie kłócą, bo moja mama nie rozmawia z siostrą która wysyła kasę "ojcu" Rydzykowi zamiast nam pomóc a mama nie wierzy w zamach smoleński . bo choze w ciuchach ze szmatexu a chłopak mnie rzucil bo poznał laskę która ma firmowe ciuchy. Miliony powodów w tej zasranej rzeczywistości. U tu ? 5.99 za m/c to pryszcz. Nie, to obiad dla całej rodziny.Właśnie IPN pokazał że tata był konfidentem a dziadek ormowcem i wszyscy się ze mnie śmieją i pokazują palcami w klasie.Własnie tata stracił pracę bo zrobili lustrację. Popierdzielony kraj. Bo nie wypada dać na tacę mniej niż 5,99 co tydzień,Może zaoszczędzić i nie chodzić do kościoła. A Biedroń jest szczęśliwy, kochają się nie zajdzie w ciążę,Niwe musi robić aborcji i w Słupsku nie okropnych zdjęć na rynku.A może ktoś porówna dane , ile samobójstw dzieci było za tej okropnej komuny? Nie , na pewno było więcej to przecież taki niedobry ustrój był.Wszyscy to mówią, w telewizji , w intermecie , w kościele A dlaczego tyle było współpracowników SB, dlaczego dziadek był ormowcem? Do dupy z takim życiem.
Ten artykułów miał chyba zwrócić uwagę na problem. Ten wywiad prawdopodobnie został po to udzielony. Ale to się nie sprawdzi, bo zamiast udostępnić go jak największej liczbie ludzi to trzepiecie na tym kasę.
Trzepiecie kase? 5.99 pln/m-c? pieniadz to takze instrument, ktory pozwala m. in. wydawac pisma, wywiady...
5,99 u was , 5.99 nowiny,5,99 super nowości, 5.99 wyborcza, 5,99 . . . .. itd. Czy myślicie że my śpimy na kasie? Prąd,woda,smieci,podatek,gaz, internet, drożejąca żywność,stale zmieniające się książki do szkół czyli co roku nowe wyprawki.A płace? 1500 złm-c Jak ci się nie podoba to wypieprzaj z kraju, na twoje miejsce przyjedzie Ukrainiec.Poruszyliście bardzo ważny temat, temat który ma bardzo szerokie podłoże.Dlaczego dzieci popełniają samobójstwa ,bo nie są szczęśliwe.A dlaczego nie są szczęśliwe,bo ich rodzice nie są szczęśliwi, bo ojciec lub matka wyjechała za granice i tam ma nową rodzinę a o nas zapomniał. Bo dzisiaj znowu nie ma nic na obiad. Bo mam mówi że ma dość takiego życia a wujek znowu przyszedł pijany i zabierał się do mojej siostry. Bo politycy skurwesyny skłócają naród i moi rodzice się nieustannie kłócą, bo moja mama nie rozmawia z siostrą która wysyła kasę "ojcu" Rydzykowi zamiast nam pomóc a mama nie wierzy w zamach smoleński . bo choze w ciuchach ze szmatexu a chłopak mnie rzucil bo poznał laskę która ma firmowe ciuchy. Miliony powodów w tej zasranej rzeczywistości. U tu ? 5.99 za m/c to pryszcz. Nie, to obiad dla całej rodziny.Właśnie IPN pokazał że tata był konfidentem a dziadek ormowcem i wszyscy się ze mnie śmieją i pokazują palcami w klasie.Własnie tata stracił pracę bo zrobili lustrację. Popierdzielony kraj. Bo nie wypada dać na tacę mniej niż 5,99 co tydzień,Może zaoszczędzić i nie chodzić do kościoła. A Biedroń jest szczęśliwy, kochają się nie zajdzie w ciążę,Niwe musi robić aborcji i w Słupsku nie okropnych zdjęć na rynku.A może ktoś porówna dane , ile samobójstw dzieci było za tej okropnej komuny? Nie , na pewno było więcej to przecież taki niedobry ustrój był.Wszyscy to mówią, w telewizji , w intermecie , w kościele A dlaczego tyle było współpracowników SB, dlaczego dziadek był ormowcem? Do dupy z takim życiem.