XIX-wieczny nagrobek rodziny Patronowiczów to jeden z najpiękniejszych pomników na cmentarzu w Przeworsku. Staraniami władz miasta podjęto się renowacji charakterystycznego postumentu. W grudniu 2021 zakończył się pierwszy etap prac.

Choć końca renowacji nagrobka należy się spodziewać dopiero w przyszłym roku, już teraz wykonano dość szerokie spektrum prac. Przede wszystkim odkopano i oczyszczono ściany piwniczek i elementy piaskowca. Ponadto przeprowadzono dezynfekcję[paywall] i odsolenie elementów z piaskowca oraz wzmocniono preparatami krzemoorganicznymi osłabione partie kamienia, a tam, gdzie doszło do jego rozwarstwienia lub uszczerbku, użyto specjalnego kleju.
Pierwszy etap remontu nagrobka kosztował blisko 21 tys. zł. Przeszło połowa tej kwoty to pieniądze z budżetu gminy oraz fundusze zebrane podczas kwesty. Brakujące 10 tys. zł dołożył Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Remont nagrobka kontynuowany będzie w roku 2022.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze