W ostatnim czasie pojawiły się dwie propozycje uczczenia zasłużonych dla Jarosławia osób. Do przewodniczącego rady miasta wpłynęły pisma sugerujące, by Annie Jenke przyznać honorowe obywatelstwo oraz wnioskujące o nazwanie powstającego ronda w centrum miasta imieniem jego długoletniego burmistrza Adolfa Dietziusa.
Adolf Dietzius jest już wprawdzie patronem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale , członkowie facebookowej grupy „Historia i Zagadki Jarosławia i Okolic” – pomysłodawcy inicjatywy nazwania jego imieniem ronda u zbiegu ulic 3 Maja, Grunwaldzkiej, Lubelskiej i Sikorskiego – sądzą, że osiągnięcia[paywall] burmistrza Jarosławia w latach 1891-1918 uzasadniają dodatkowe jego uhonorowanie.
Rzeczywiście Dietzius to postać nietuzinkowa. To za czasów jego rządów w Jarosławiu wybudowany został m.in. gmach „Sokoła”, budynki szpitala, straży ogniowej, Dyrekcji Skarbu, poczty, starostwa i bursy szkolnej, rozbudowano kanalizację i założono Cmentarz Nowy.
To za jego kadencji wytyczono ulice, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny Jarosław, a więc: Poniatowskiego, Królowej Jadwigi, Kraszewskiego, Kościuszki, Głowackiego i Racławicką.
Nie mniej znaczącą postacią, zwłaszcza dla duchowości i tożsamości kulturowej miasta, jest Anna Jenke. Publiczne Liceum Katolickie,działające przy parafii pw. Bożego Ciała, złożyło wniosek o nadanie jej tytułu honorowego obywatela miasta.
Anna Jenke uznana przez Kościół katolicki za służebnicę bożą to postać, która całe swoje życie poświęciła służbie dla społeczności Jarosławia. Urodzona w 1921 od pierwszych dni okupacji wsławiła się zaangażowaniem w pomoc biednym i osamotnionym, przygotowywała z harcerkami zapasy żywności, pracowała w pogotowiu ratunkowym, a do 1942 była nauczycielką tajnego nauczania.
Po wojnie kontynuowała tę ścieżkę, ukończyła studia i przez wiele lat, mimo licznych przeciwności losu, pracowała jako polonistka i wychowawczyni w szkołach średnich w Jarosławiu, na przełomie lat 50. i 60. dyrektorując nawet Liceum Sztuk Plastycznych. Jej życiowa postawa, przede wszystkim rozmodlenie i oddanie Bogu, zaowocowały rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego, który trwa do dziś.
Wnioski o uhonorowanie obu postaci skierowano do dalszych prac. Ich wynik jest póki co nieznany. Propozycję dotyczącą Anny Jenke poparł, posiadający w jarosławskiej radzie większość, klub radnych Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, co dobrze wróży projektowi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze