Reklama

Rozpoczęła się budowa drogi do Kalwarii Pacławskiej

11/06/2015 18:26

Jeszcze przed sierpniowym odpustem do Kalwarii Pacławskiej będzie można dojechać nową asfaltową drogą z Huwnik przez rzekę Wiar. Prace już trwają.

Długość drogi wynosi ponad 2 kilometry. Obecnie w Kalwarii asfalt kończy się na wysokości kaplicy Ukrzyżowanie. Po budowie będzie prowadził do Wiaru. Prace mają się zakończyć do 15 lipca. Oprócz asfaltu wykonane zostaną rowy. Szerokość jezdni wyniesie 3,5 m. Dodatkowo w kilku miejscach pojawią się zatoczki do wymijania się samochodów.[paywall]
– Sama droga bez przejazdu przez rzekę nie miałaby sensu. W tym roku przygotowana ma zostać również dokumentacja na budowę przeprawy przez Wiar. Nie będzie to jednak typowy most, ale inna konstrukcja w formie brodu. Takie rozwiązanie zastosowano w gminie Baligród i sprawdza się. Wierzę, że uda się to wykonać w przyszłym roku – mówi wójt gm. Fredropol Mariusz Śnieżek.
Do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej pielgrzymi przyjeżdżają przez cały rok, ale najwięcej w miesiącach letnich. Kulminacja sezonu to sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej, kiedy miejsce to odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym czasie ruch samochodowy jest utrudniony. Jeśli jest sucho, część kierowców przejeżdża przez Wiar i dalej wspomnianą, gruntową drogą do Kalwarii. Jeśli jednak mocniej popada, wiele aut nie jest w stanie sprostać takim warunkom. Wówczas pozostaje tylko dojazd z Nowosiółek Dydyńskich.
Gwardian kalwaryjskiego klasztoru o. Piotr Reizner przyznaje, że budowa tej drogi to wydarzenie dla tego miejsca epokowe. – Starania rozpoczął jeszcze w 1978 r. ówczesny gwardian.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    aa - niezalogowany 2015-06-12 10:03:28

    A przez Wiar .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dcs - niezalogowany 2015-06-12 11:52:36

    a przez Wiar na łapach

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ds - niezalogowany 2015-06-13 15:18:56

    A przez Wiar to zależy jak dany kierowca oceni głębokość wody, prędkość nurtu i przyczepność podłoża. Będzie się działo.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama