Reklama

Są pieniądze, żeby zrealizować wszystkie obietnice

27/10/2015 19:51

Rozmowa z Markiem Kuchcińskim, dotychczasowym wicemarszałkiem Sejmu RP, liderem PiS na Podkarpaciu.

 Osiągnęliście bardzo dobry wynik nie tylko w naszym regionie, ale i w całej Polsce. Wszystko wskazuje na to, że PiS będzie miało większość w parlamencie.

– Bardzo się cieszę z tego sukcesu i mam wielką świadomość ogromnego zaufania ze strony mieszkańców Podkarpacia i całej Polski. Czujemy za to wielką odpowiedzialność. Mieliśmy ambitny plan, żeby rządzić samodzielnie, po to, żeby w jak największym stopniu zrealizować nasz duży plan zmiany sytuacji w Polsce. Taki wynik to efekt wspólnej pracy i zaangażowania wszystkich 22 kandydatów, z których wszyscy powinni zostać posłami. Zorganizowaliśmy ponad 1500 spotkań w okręgu, podczas których przedstawialiśmy i  konsultowaliśmy program.

Większość PiS w Sejmie jest jednak niewielka. Będziecie szukać koalicjanta, żeby wzmocnić swoją pozycję?
– Warto przypomnieć słowa Jarosława Kaczyńskiego o propozycji utworzenia wielkiej siły biało-czerwonych, a więc zaproszenia do współpracy wszystkich posłów i wszystkich sił, które chcą z nami współpracować. Ja jestem dużym zwolennikiem takiego rozwiązania.

Jakie będą wasze priorytety na początku kadencji? Jakie ustawy chcecie wprowadzić jako pierwsze?
– To musi być rząd porządkowania prawa, przywracający sprawiedliwość, który ma zapewnić ludziom godziwe życie. Nie stanie się to w ciągu roku czy dwóch. Pierwsze projekty[paywall], które mamy przygotowane, to 500 złotych na każde dziecko jako dodatek rodzinny, kwota wolna od podatku 8 tysięcy złotych, obniżenie wieku emerytalnego do poprzedniego. Trzeba też uporządkować system wyborczy. Olbrzymia liczba głosów nieważnych, jaka zdarzyła się rok temu w wyborach samorządowych, to ewenement w skali Europy.

Jeden z waszych flagowych projektów to 500 złotych miesięcznie zasiłku na drugie i kolejne dziecko. Opozycja zarzuca wam, że zrujnujecie tym budżet. Stać nas na to?
– Oczywiście, że tak. Mamy wyliczenia. Choćby uszczelnienie systemu podatkowego i spowodowanie, że ludzie najbogatsi, wielkie firmy międzynarodowe będą płacić podatki w Polsce, a nie w rajach podatkowych, a nasze służby państwowe będą ściągać podatek VAT z tych wielkich firm, to da nam dziesiątki miliardów złotych oszczędności już w 2016 roku. Nie mówiąc już o podatkach od hipermarketów. Od przyszłego roku podatek VAT spadnie z 23 do 22 procent, a od osób prawnych z 19 do 15 procent.

Czy hipermarkety nie zrzucą tego na nas? Czy nie podrożeją produkty w tych sklepach?
– Zapewniam, że nie. Na Węgrzech to się udało i wszyscy sobie to chwalą. Po drugie będziemy w ten sposób zmuszać sklepy, żeby sprzedawały dobre jakościowo towary.

Mówił Pan o polityce podatkowej względem najbogatszych i największych. Są pomysły, jak pomóc tym najmniejszym przedsiębiorcom? Oni ciągle narzekają na procedury związane z założeniem działalności i późniejszą biurokrację.
– Mamy przygotowany tak zwany kodeks drobnego przedsiębiorcy dla tych niewielkich przedsiębiorców, który polega nie tylko na wspieraniu tworzenia nowych miejsc pracy i podnoszeniu pensji poprzez różne ulgi, ale też na uporządkowaniu systemu podatkowego. Po pierwsze mniej kontroli. Po drugie, nie może być tak, że mamy różne interpretacje podatkowe, w zależności od miejsca urzędu skarbowego. Będzie jedna centralna interpretacja podatkowa.

Wiadomo już, kto zasiądzie w rządzie, kto będzie piastował najważniejsze stanowiska w państwie, czy będą to ludzie z naszego regionu? Jaka rola czeka Pana w tej nowej kadencji?
– Mój plan to być skromnym posłem i dobrze wykonywać obowiązki poselskie z myślą o mieszkańcach Polski i Podkarpacia, a szczególnie tych z obszarów górskich. Do Programu Polski Wschodniej trzeba wprowadzić poprawki, żeby pieniądze nie szły tylko do największych ośrodków miejskich, ale żeby były równomiernie rozłożone. Chcemy przyspieszyć powołanie wielkiej strategii karpackiej, żeby z funduszy europejskich wspierać rejony górskie i podgórskie, a to jest cały nasz okręg.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bopan_175 2015-10-28 02:59:58

    Jakie to wszystko proste! A przecież kraj, po PO, jest w ruinie! Gowin już o "trupach" w szafie opowiada. PIS składa się głównie z takich "ekspertów"  jak pan Kuchciński.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sdf - niezalogowany 2015-10-28 10:04:27

    może to i dobrze, że PIS wygrał wybory bo pan Kuchciński znowu włamałby się do Apteki z kolegami.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bopan_175 2015-10-28 12:41:48

    A niech wreszcie pokażą jak się rządzi! Próbkę dał paranoiczny Komitet Kontroli Wyborów w informacji o nieprawidłowościach w Żurawicy. Normalny człowiek nie ma ciągłych podejrzeń wobec innych ludzi. Ci mściwi i nienawistni ludzie nawet nie pofatygowali się aby sprawdzić doniesienie! Piszecie, że widocznie działalność RKW jest "jest niebezpieczna dla reżimu"? Jakiego reżimu w zagłębiu Michalika i Rydzyka!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama