Reklama

Skuteczne komunikowanie jak najbardziej wskazane

17/11/2022 06:26

Kilka tygodni temu w naszej gazecie pojawił się artykuł komentujący zmiany, które zaszły w radzie miasta Jarosławia. O wypowiedź w sprawie owych zmian zostało poproszonych kilku radnych. Prośba o komentarz została skierowana na oficjalne adresy e-mail, dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Niestety, nie udało się owych komentarzy zdobyć. Dlaczego?

Nie wszyscy radni korzystają na co dzień z adresów wskazanych na BIP-ie, stąd brak odzewu z ich strony.

Wystosowałam zatem prośbę o informację, w jaki sposób można zadbać o skuteczną komunikację z radnymi – nie tylko przedstawicieli prasy, ale także mieszkańców miasta, bo właściwy kontakt z nimi to zadanie radnego.

Wiceprzewodniczące RM wystosowały e-mail, w którym przypominają numer telefonu do biura rady mieszczącego się w ratuszu. Radzą, aby przy okazji ważnych spraw poprosić o numer telefonu lub adres e-mailowy do radnego, z którym chcemy porozmawiać.

Przypominają także o dyżurach radnych, na które zawsze można przyjść i osobiście przedstawić problem. Ponadto można skorzystać z mniej oficjalnej drogi, jaką jest kontakt przez portal społecznościowy lub spotkanie na żywo, na przykład podczas miejskich wydarzeń.

Czy to zadowala mieszkańców?

Jak się okazuje, niekoniecznie. Nie wszyscy bowiem mają możliwość przyjścia do ratusza, ani też nie każdy jarosławianin chce problem przedstawić na żywo, tym bardziej, że jest to opcja nieformalna i nie pozostaje po niej żaden ślad na piśmie. Biorąc pod uwagę powagę izby, jaką jest rada miasta i jej złożoność, chciałoby się wiedzieć, do kogo w pierwszej kolejności się zgłosić, by rozmowa odniosła zamierzony skutek.

Wiceprzewodniczące rady zaznaczają, że nie ma konkretnej ścieżki (ani konkretnych radnych), którą należy wybrać przy okazji swojej sprawy. Czy to właściwe rozwiązanie? Trudno powiedzieć, jednak warto w razie potrzeby zastosować się do przedstawionych rad.

Najlepsza komunikacja to taka, która jest skuteczna – to nie ulega wątpliwości, ale czy problem z jej brakiem leży po stronie mieszkańców, którzy piszą do radnych, korzystając z drogi oficjalnej, czy po stronie tego, że na BIP-ie brakuje odpowiednich danych kontaktowych, by komunikację maksymalnie ułatwić?

Jeśli zaś chodzi o brak odpowiedzi na moją prośbę o komentarz do artykułu i sugestię, że mogłam korzystać z innych form kontaktu, odpowiem, korzystając ze słów, które często padają na sesjach rady miasta: miałam prawo skorzystać z drogi oficjalnej, zatem właśnie ją wybrałam.

Było to niestety bezskuteczne, ale na pewno pouczające.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama