Reklama

Sprawa studentów z Ukrainy wraca do prokuratury

Postępowanie w sprawie ukraińskich studentów, pozujących na zdjęciu z flagą UPA, zostało wznowione. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Leila Belkhiria-Hajduk poinformowała o tym w piśmie przedstawicieli Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich.

Do zdarzenia doszło w rocznicę powstania UPA, 14 października ub.r. Siedmiu studentów PWSW w Przemyślu pozowało do zdjęcia w podziemiach galerii „Sanowa” z czerwono-czarną flagą UPA. Fotografie zamieścili w internecie. Zostali ukarani przez uczelnię, ale sesja zdjęciowa wywołała falę protestów ze strony środowisk patriotycznych w całej Polsce, czego wyrazem było zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczącego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych pomiędzy Polską a Ukrainą, które do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu złożyli przedstawiciele Ruchu Społecznego Patriotyczny Przemyśl.

29 czerwca br. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu umorzyła postępowanie w dwóch sprawach: o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych pomiędzy Polską a Ukrainą oraz o wyłudzenie Karty Polaka. Jej zdaniem, przestępstw tych nie popełniono z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Stowarzyszenie żądało wznowienia postępowania
8 lipca br. do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu wpłynęło pismo od prezesa Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich Stanisława Żółkiewicza, w którym zwraca się z prośbą o wznowienie postępowania przygotowawczego w tej sprawie i objęcie go nadzorem służbowym przez prokuraturę okręgową. S. Żółkiewicz zarzucił „rejonowej” tendencyjność, brak zamiaru ujawnienia i utrwalenia materiału dowodowego. Podważył także bezstronność powołania na biegłego Bogdana Huka.
„(...) Uznano, że decyzja końcowa (o umorzeniu postępowania – przyp. aut.) została wydana przedwcześnie. Podzielając państwa uwagi w zakresie opinii wydanej przez Bogdana Huka, zlecono prokuratorowi rejonowemu podjęcie – prawomocnie zakończonego – postępowania celem jego uzupełnienia, w tym uzyskania nowej opinii, która w sposób kompleksowy i pełny odniesie się do przedmiotowej kwestii (...)” – napisała w piśmie do stowarzyszenia prokurator Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Leila Belkhiria-Hajduk.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ska - niezalogowany 2015-08-23 21:24:49

    Art. 256§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.W czasie wojny w służbie wojskowej i policyjnej w złożonych z Ukraińców formacjach III Rzeszy (bataliony Nachtigall i Roland, Ukraińska Policja Pomocnicza i Schutzmannschaft) - m.in. Marijan Łukaszewycz, Ostap Łynda, Mychajło Duda, Jarosław Kociołek, Hryhorij Mazur, Iwan Szymanskyj, Wasyl Andrusiak, Omelian Polowyj.Według obliczeń Iwana Kaczanowskiego co najmniej 46% dowódców OUN-B i UPA miało w swoim życiorysie etap kolaboracji z Niemcami.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    no_comment - niezalogowany 2015-08-24 01:14:19

    Prokuratura poinformowała o tym na piśmie Stowarzyszenie??? Pewnie mają ze sobą jakieś układy. Poinformowała kogoś z WAS na piśmie albo telefoniczne Prokuratura? To jakaś sprawa polityczna???Może się zbliżają jakieś wybory??? Tradycyjnie jak się szykuje obsadzanie stołków pociotkami to silnie Banderą zalatuje. OUN i UPA to tradycyjny temat przedwyborczy odżywający przy każdej walce politycznej. Bandera to takie PANACEUM na tzw. "Polskę południowo-wschodnią" jej ułomności i niedostatek. Szczęść Wam Boże biedna pseudo katolicka mściwa i nienawistna częścio Polski "B". Tfu, tfu. czerwono-czarne "B"?  To wiadomo kto się pod tym kryje!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ska - niezalogowany 2015-08-24 08:48:04

    do ,,no comment"Co ma piernik do wiatraka.  Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich złożyło zażalenie do prokuratury a nie jakaś tam partia polityczna.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama