Reklama

Stacja uzdatniania wody w Stubnie już otwarta

01/01/1970 01:00

Stacja uzdatniania wody w Stubnie doczekała się modernizacji. W połowie czerwca została oficjalnie oddana do użytkowania.

Historia Stacji Uzdatniania Wody sięga lat siedemdziesiątych.

– Za jej wybudowanie  w Stubnie była wtedy odpowiedzialna stadnina koni. Początkowo zaopatrywała w wodę tylko obiekty gospodarstwa rolnego. Następnie po wybudowaniu sieci wodociągowej, woda z SUW zasilała całe Stubno oraz okoliczne miejscowości: Nakło, Stubienko i Barycz. W 2001 r. Stadnina Koni w Stubnie przekazała SUW Gminie Stubno. W tym samym roku wykonana została[paywall] przebudowa obiektu.

Po dwudziestu latach SUW w Stubnie doczekała się kolejnej przebudowy. Wyremontowano budynek stacji, wymienione zostały wszystkie rurociągi i instalacje, wymieniono i rozbudowano technologie uzdatniania wody, zastosowano po trzy filtry pospieszne usuwające żelazo i mangan, zastosowano pneumatyczne zasuwy, dzięki czemu cały proces uzdatniania wody jest w pełni automatyczny.

Istnieje możliwość pełnej wizualizacji i monitorowania procesu oczyszczania wody zarówno na szafie sterowniczej, jak i na ekranie komputera. Wykonano dwa nowe żelbetowe zbiorniki wody czystej o pojemności 250 m sześc. każdy. Dwie studnie zostały wyposażone w nowe obudowy oraz pompy. Zamontowano w nich również sondy hydrostatyczne badające w sposób ciągły poziom zwierciadła wody. Zakupiono również agregat prądotwórczy, dzięki czemu stacja będzie pracowała nawet w przypadku zaniku zasilania z sieci energetycznej – informuje  w komunikacie kierownik GZK Paweł Grządziel.

Reklama

Pieniądze z Europejskiego Funduszu

Inwestycja pod nazwą „Budowa, rozbudowa i przebudowa istniejącej stacji uzdatniania wody w Stubnie” została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr IV „Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wartość zadania po przetargu wyniosła 3317 310,00 zł, natomiast kwota dofinansowania 1998 762,00 zł.

W wydarzeniu uczestniczyli: wójt gminy Stubno, radni gminy Stubno, sołtysi, wykonawca, inspektorzy oraz zaproszeni goście. Po wystąpieniu wójta gminy Ryszarda Adamskiego nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. Następnie proboszcz parafii Stubno ks. Tadeusz Włoch dokonał poświęcenia obiektu.

Reklama


fot.GPK Stubno
MiW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama