Mszą św. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w kalwarii Pacławskiej rozpoczęły się we wtorek, 17 maja, uroczystości 25-lecia istnienia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas liturgii została poświęcona nowa szklana suknia na obrazie Maryi, ufundowana przez funkcjonariuszy BiOSG.
Była to wyjątkowa uroczystość w dziejach Kalwarii i być może pierwsza, która zgromadziła aż pięciu arcybiskupów. Mszy św. przewodniczył nowy metropolita przemyski Adam Szal wraz z abp. seniorem Józefem Michalikiem, abp. Mieczysławem Mokrzyckim ze Lwowa oraz hierarchami Kościoła greckokatolickiego abp. seniorem Janem Martyniakiem i abp. Eugeniuszem Popowiczem. Mszę św. koncelebrowali również: bp Stanisław Jamrozek oraz kilkunastu księży. Obecny był także prawosławny kapelan Straży Granicznej.
– W to 25-lecie przynosicie niezwykły dar[paywall]. Przynosicie kryształową suknię Matce Bożej, jest ona piękna, każdy z tych kolorów błyszczy. Ma piękny symbol, że każdy członek tej służby może się odnaleźć, w którymś z tych kawałków kryształu. Wykonana została przez artystów rzemiosła lokalnego. Jest więc świadectwem, że nasza ziemia pulsuje kulturą – powiedział w kazaniu do pograniczników abp Józef Michalik. – Obyśmy potrafili promieniować kulturą miłości – dodał.
W liturgii uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta przemyski Józef Pączek, prezydent Przemyśla Robert Choma i wójt gm. Fredropol Mariusz Śnieżek. Oprócz dowódców Straży Granicznej, obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych innych formacji.
Na zakończenie mszy św. odbyło się zawierzenie funkcjonariuszy Straży Granicznej i ich rodzin Matce Bożej Kalwaryjskiej.
Wykonanie sukni to dzieło krośnieńskiej firmy Villa Glass Studio oraz tamtejszego Centrum Dziedzictwa Szkła. Suknia waży ok. 50 kg i ma wymiary 113 cm na 80 cm. Z tego powodu konieczne było wykonanie specjalnej konstrukcji podtrzymującej całość wraz z ramą obrazu. Zrobili to pracownicy Rejonowych Warsztatów Technicznych 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Żurawicy.
Będzie to trzecia zewnętrzna suknia dla Matki Bożej Kalwaryjskiej. Najstarsza – drewniana - wykonana została na uroczystość koronacji obrazu w 1882 r. Druga - srebrna - dekorowana złotymi motywami roślinnymi, powstała w 50. rocznicę koronacji obrazu.
Autor i rok powstania obrazu nie są znani. Do Kalwarii Pacławskiej trafił on z Kamieńca Podolskiego po najeździe Turków na tamtejszą twierdzę w 1672 r. Wedle przekazów historycznych, w Kamieńcu przed tym wizerunkiem Matki Bożej modlili się między innymi: hetmani Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, książę Jarema Wiśniowiecki, król Jan Kazimierz, król Jan III Sobieski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze