Reklama

Szlak Rakoczego rozpocznie się w Jarosławiu

28/02/2016 17:42

Będzie to jedyne polskie miasto tworzące razem z miastami Węgier, Czech i Słowacji „Europejski Szlak Kulturowy im. Rakoczego”. Porozumienie o tworzeniu szlaku podpisano w piątek, 19 bm., w opactwie Benedyktynek. Sygnowali je przedstawiciele władz samorządowych, powołując jednocześnie zarząd stowarzyszenia.

 Na międzynarodowym szlaku mają znaleźć się miasta związane z księciem Franciszkiem II Rakoczym. – Skłoniliśmy się do udziału w tworzonym szlaku, ponieważ książę Rakoczy był przez pewien czas związany z Jarosławiem. Na początku XVIII wieku mieszkał w[paywall] opactwie, a blisko 3 tysiące jego żołnierzy rozlokowano w okolicach miasta. Był wtedy właścicielem Jarosławia – uzasadniał udział w międzynarodowym przedsięwzięciu burmistrz Waldemar Paluch.

Nie ukrywał przy tym, że miasta wchodzące w skład stowarzyszenia mogą zdobyć unijne dotacje. W sumie nawet milion euro na utworzenie całego szlaku. Węgierscy delegaci zaznaczali, że udział Jarosławia daje im lepsze szanse na uzyskanie dofinansowania, ponieważ ma on już doświadczenie w zdobywaniu pieniędzy kierowanych na działania kulturalne, a przy tym sam szlak zyskuje większe znaczenie.

Jednogłośnie zadeklarowano utworzenie stowarzyszenia mającego przyczynić się do powstania szlaku. W skład prezydium weszli przedstawiciele każdego kraju i dodatkowo ks. Marek Pieńkowski, zarządzający dzisiaj miejscem, w którym przed wiekami przebywał Rakoczy. Na siedzibę stowarzyszenia wybrano węgierskie Sarospatak, a zainteresowanych udziałem jest około 25 miast, m.in.: Koszyce, Miszkolc, Svidnik, a nawet Budapeszt, Wiedeń, Florencja i Rzym. 
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Adam - niezalogowany 2016-03-02 09:07:21

    Powstało stowarzyszenie, więc miasto będzie dawać na niego pieniądze, utrzymywać jakieś biura, pracowników do obsługi , no i będzie szef tego stowarzyszenia, który dostanie "dobrą" pensję". To kolejna inicjatywa wspaniałego burmistrza, pokazująca jak można kolesiom załatwić dobrą pracę i wyciągnąć pieniądze z miasta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama