Brak dyrektora, groźba pożegnania się z pogotowiem, rozdźwięki pomiędzy personelem i rosnące straty. To tylko cześć problemów z jakimi zmaga się Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Kłopotów jest znacznie więcej, a placówka może stanąć przed widmem upadku, jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania pozwalające ustabilizować szpital.
O co najmniej dziwnej sytuacji wśród pracowników COM świadczy list, jaki dotarł do redakcji Życia Podkarpackiego, odnoszący się do tekstu o rezygnacji Sławomira Porady z funkcji dyrektora. Niepodpisane pismo wypowiadające się jakoby w imieniu całego personelu zarzuca użycie nieprawdziwego stwierdzenia. Chodzi o określenie „... ludzie związani ze szpitalem przyjmują rezygnację z zadowoleniem...”. Anonimowi autorzy wnioskują o przeproszenie ich i dyrektora[paywall].
„Sławomir Porada był dobrym Dyrektorem, który zawsze miał czas dla pracowników, każdego wysłuchał i rozwiązywał wszelkie problemy pracownicze. Był Dyrektorem, który nie stosował podziałów, wszystkich pracowników niezależnie od grupy zawodowej traktował jednakowo i z wielkim szacunkiem. Decyzje, które podejmował były obiektywne, dobrze przemyślane i nie stronnicze. Bardzo żałujemy, że tracimy Dyrektora, który przez rok swego urzędowania bardzo wiele dobrego zrobił dla Szpitala i pracujących w nim ludzi.
Mamy nadzieję, że Pan Redaktor w poczuciu etyki zawodowej odpowiedzialnie ustosunkuje się do naszego pisma” – czytamy w liście sygnowanym przez zakładowe struktury: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii, Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Przypominamy, że nie ocenialiśmy dyrektora, a cytowane wcześniej zdanie ma pełne potwierdzenie w opinii przedstawicieli samorządu powiatowego, pacjentów i sporej części personelu placówki oraz ludzi, którym na dobru szpitala zależy, czyli „związanych ze szpitalem”. Na potwierdzenie przytoczymy wypowiedź starosty, który reprezentuje powiat, który jest organem prowadzącym szpital.
– O wartości ustępującego dyrektora świadczy sposób, w jaki rozstał się ze szpitalem. Przyszedł z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę, motywując to względami osobistymi. Zgodziłem się na to, kierując się dobrą wolą. Ustaliliśmy, że do 17 lipca pozamyka ważne sprawy i ustawi pracę, a on poszedł na zwolnienie lekarskie. Niezbyt dobrze to świadczy o odpowiedzialności za placówkę – mówi Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski. – A podwyżki, które dał na odchodnym wybranym pracownikom. Gospodarz, dobry menedżer tak nie postępuje. Takie posunięcia bulwersują – dodaje oburzony starosta.
W ubiegłym tygodniu szpital zbliżał się do decyzyjnego kryzysu. Ustępujący dyrektor był na zwolnieniu. Zastępca ds. administracyjno-technicznych odszedł do innej firmy, a zastępcy ds. medycznych nadal nie znaleziono. W końcu Małgorzata Dankiewicz, ordynator oddziału zakaźnego zgodziła się poprowadzić placówkę do czasu znalezienia następcy. Decyzję podjęła kierując się troską o szpital, z którym związała swoje zawodowe życie. Ma też doświadczenie, ponieważ pełniła wcześniej funkcję zastępcy dyrektora. Zastrzegła jednak, że liczy, iż nowy dyrektor pojawi się szybko. Inaczej może ucierpieć oddział, którym kieruje, a na to jako lekarz nie może pozwolić.
O zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu wystąpił radny Radosław Ryznar. Radny uważa, że szpital znalazł się w trudnej finansowo i organizacyjnie sytuacji, a do tego doszło wypowiedzenie umowy na ratownictwo. Zadaje też publicznie pytanie, czy w powiecie jest ktoś, kto interesuje się szpitalem pod innym kątem, niż tylko wolą obsadzania „swoich” na najważniejszych tam „stołkach”. R. Ryznar zwraca się także do zarządu powiatu, by przygotował program pomocy dla szpitala. Jak odniosą się do tego radni, zobaczymy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Chrzan na dyrektora.nie chciał Porady to teraz robi w portki .nikt nie zgodzi się na dyrektora.
kto normalny pozbywa się osoby, która miała dobrą współprace z NFZ, bo tam wcześniej pracowała, no kto???
10 milionów długu, to kto? krasoludki?
Przecież Staroście o to chodzi żeby łatwiej było szpital sprywatyzować i klan lekarzy to kupi.
O take przecież Polske chodziło więc nie narzekać.
Poprzednio jak był Chrzan to też chcieli na siłę prywatyzować szpital.
a co ciekawe partia pana Chrzana jest przeciwko prywatyzacji szpitali
tchórze pracują w tym comie. Jak już coś piszecie to podpiszcie się pod tym a nie wysyłacie wiecznie anonimy, chyba że pisanie anonimów weszło już wam tak w krew że trudno się teraz podpisać
Po co czepiasz się starosty, jak nie wiesz co w trawie piszczy. Porada zwiał na minutę przed skandalem na cały kraj, bo jak można było być wicewójtem i dyrektorem. Finał to własnie... rozłożenie na łopatki i dalsze długi - Porada pilnował fuchy w gminie, a ... daleko daleko miał szpital. Winny temu poprzedni zarząd i starosta - a w zarządzie większość była z PO chyba ? Co nie wiedzieli kogo biorą ?! Nikt nie płacze po Batyckim - nikt...
Do Pana sprawiedliwego! Ajesli anonimowi podpiali się jako "sprawiedliwi". Jak wówczas ma się anonimowość???
a ty dlaczego sie nie podpisales ?
Jaki "chaos"?... Szpital pracuje normalnie. Chaos wprowadzają jak dotychczas kolejni "dyrektorzy z bożej łaski" , a raczej z partyjnego nadania... Żenada!
skandal,gdzie rada powiatu,gdzie burmistrz i rada miasta a przedewszystkim gdzie starosta.jak sie nie nadaje to podziekowac mu i tyle.w koncu to jego zasrany obowiazek zajmowac sie szpitalem a nie pierdolami kampaniami i itp
do jarosławiak/ szpital podlega pod Starostę i burmistrz i rada miasta niema tu nic do gadania.
jarosławskim szpitalu oddział wewnętrzny jest prowadzony proceder zabijania ludzi chorych czyli proceder Hitlera czyli nie leczy ludzi chorych tylko doprowadza do wielu chorób i do kalectwa i do śmierci i póżniej na wyznaczonych ludziach chorych dokonuje i uśmiercenia i jeszcze ordynator oddziału Żak Hubert jest przebiegły jak lis i bierze od rodziny łapówki a swego dokona czyli wyniosą zwłoki ludzkie do trupiarni i jeszcze co dzień wynoszą po 4 lub 5 zwłok ludzkich bezwstydne Państwo Polskie jak istnieje proceder Hitlera takie państwo nie powinno istnieć jak istnieje proceder Hitlera
Chrzan na dyrektora.nie chciał Porady to teraz robi w portki .nikt nie zgodzi się na dyrektora.
kto normalny pozbywa się osoby, która miała dobrą współprace z NFZ, bo tam wcześniej pracowała, no kto???
10 milionów długu, to kto? krasoludki?