Reklama

Szpital na skraju chaosu

23/07/2015 15:36

Brak dyrektora, groźba pożegnania się z pogotowiem, rozdźwięki pomiędzy personelem i rosnące straty. To tylko cześć problemów z jakimi zmaga się Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Kłopotów jest znacznie więcej, a placówka może stanąć przed widmem upadku, jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania pozwalające ustabilizować szpital.

O co najmniej dziwnej sytuacji wśród pracowników COM świadczy list, jaki dotarł do redakcji Życia Podkarpackiego, odnoszący się do tekstu o rezygnacji Sławomira Porady z funkcji dyrektora. Niepodpisane pismo wypowiadające się jakoby w imieniu całego personelu zarzuca użycie nieprawdziwego stwierdzenia. Chodzi o określenie „... ludzie związani ze szpitalem przyjmują rezygnację z zadowoleniem...”. Anonimowi autorzy wnioskują o przeproszenie ich i dyrektora[paywall].

 

Dobry dyrektor


„Sławomir Porada był dobrym Dyrektorem, który zawsze miał czas dla pracowników, każdego wysłuchał i rozwiązywał wszelkie problemy pracownicze. Był Dyrektorem, który nie stosował podziałów, wszystkich pracowników niezależnie od grupy zawodowej traktował jednakowo i z wielkim szacunkiem. Decyzje, które podejmował były obiektywne, dobrze przemyślane i nie stronnicze. Bardzo żałujemy, że tracimy Dyrektora, który przez rok swego urzędowania bardzo wiele dobrego zrobił dla Szpitala i pracujących w nim ludzi.

Reklama

Mamy nadzieję, że Pan Redaktor w poczuciu etyki zawodowej odpowiedzialnie ustosunkuje się do naszego pisma” – czytamy w liście sygnowanym przez zakładowe struktury: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii,  Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Przypominamy, że nie ocenialiśmy dyrektora, a cytowane wcześniej zdanie ma pełne potwierdzenie w opinii przedstawicieli samorządu powiatowego, pacjentów i sporej części personelu placówki oraz ludzi, którym na dobru szpitala zależy, czyli „związanych ze szpitalem”. Na potwierdzenie przytoczymy wypowiedź starosty, który reprezentuje powiat, który jest organem prowadzącym szpital.

Reklama

 

Poszedł na zwolnienie lekarskie 


– O wartości ustępującego dyrektora świadczy sposób, w jaki rozstał się ze szpitalem. Przyszedł z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę, motywując to względami osobistymi. Zgodziłem się na to, kierując się dobrą wolą. Ustaliliśmy, że do 17 lipca pozamyka ważne sprawy i ustawi pracę, a on poszedł na zwolnienie lekarskie. Niezbyt dobrze to świadczy o odpowiedzialności za placówkę – mówi Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski. – A podwyżki, które dał na odchodnym wybranym pracownikom. Gospodarz, dobry menedżer tak nie postępuje. Takie posunięcia bulwersują – dodaje oburzony starosta.

Reklama

 

M. Dankiewicz zgodziła się awaryjnie zastąpić szefa


W ubiegłym tygodniu szpital zbliżał się do decyzyjnego kryzysu. Ustępujący dyrektor był na zwolnieniu. Zastępca ds. administracyjno-technicznych odszedł do innej firmy, a zastępcy ds. medycznych nadal nie znaleziono. W końcu Małgorzata Dankiewicz, ordynator oddziału zakaźnego zgodziła się poprowadzić placówkę do czasu znalezienia następcy. Decyzję podjęła kierując się troską o szpital, z którym związała swoje zawodowe życie. Ma też doświadczenie, ponieważ pełniła wcześniej funkcję zastępcy dyrektora. Zastrzegła jednak, że liczy, iż nowy dyrektor pojawi się szybko. Inaczej może ucierpieć oddział, którym kieruje, a na to jako lekarz nie może pozwolić.

Reklama

 

Radny chce nadzwyczajnej sesji


O zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu wystąpił radny Radosław Ryznar. Radny uważa, że szpital znalazł się w trudnej finansowo i organizacyjnie sytuacji, a do tego doszło wypowiedzenie umowy na ratownictwo. Zadaje też publicznie pytanie, czy w powiecie jest ktoś, kto interesuje się szpitalem pod innym kątem, niż tylko wolą obsadzania „swoich” na najważniejszych tam „stołkach”. R. Ryznar zwraca się także do zarządu powiatu, by przygotował program pomocy dla szpitala. Jak odniosą się do tego radni, zobaczymy.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Doktor - niezalogowany 2015-07-23 15:42:00

    Chrzan na dyrektora.nie chciał Porady to teraz robi w portki .nikt nie zgodzi się na dyrektora.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pielęgniarz - niezalogowany 2015-07-23 16:23:26

    kto normalny pozbywa się osoby, która miała dobrą współprace z NFZ, bo tam wcześniej pracowała, no kto??? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pielegniarka - niezalogowany 2015-07-23 16:42:24

    10 milionów długu, to kto? krasoludki?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama