Reklama

Takiej wody nie da się pić

07/06/2016 15:30

– Z naszym kranów płynie woda w kolorze kawy – alarmują mieszkańcy podprzemyskich Buszkowiczek. – Ona nie nadaje się do mycia naczyń, prania ubrań, a tym bardziej picia – twierdzą zaniepokojeni o zdrowie swoich dzieci i swoje. Władze gminy Żurawica wiedzą o uciążliwości. Sanepid zobowiązała je do poprawy jakości wody. W tym celu należy wybudować nową stację uzdatniania.

Dokument opatrzony nagłówkiem „Ocena jakości wody” z 5 lutego 2016 roku nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Woda z wodociągu w Wyszatycach, która m.in. płynie z kranów w domach w Buszkowiczkach, ma znacznie przekroczoną zawartość manganu i żelaza i nie odpowiada wymogom[paywall] określonym przez ministra zdrowia. Pomimo tego została warunkowo dopuszczono do spożycia.

– Taka sytuacja jest zgodna z prawem – zapewnia dr Adam Sidor, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, którego pracownicy regularnie badają wodę. – Wszystkie jej pozostałe parametry mikrobiologiczne i fizykochemiczne są w normie, a ona sama nie zagraża życiu i zdrowiu spożywających ją – dodaje.

Reklama

Mieszkańcy mają liczne wątpliwości czy rzeczywiście są bezpieczni.

– Tego nie da się pić – twierdzi Marian Żywczak, sołtys Buszkowiczek. – Woda ma specyficzny smak i kolor. Przeważnie jest brunatna, a niekiedy wygląda niczym kawa – opisuje.

Obecność manganu i żelaza w wodzie doprowadza do jego odkładania się w wodociągu, wpływa na brudzenie armatury, powoduje awarię pralek, zmywarek.

– Ich liczne usterki są niemal na porządku dziennym – mówi Ryszard Granda, jeden z mieszkańców. – Nikt nie rekompensuje nam wydatków ponoszonych na naprawę. Wodę do picia musimy kupować w butelkach – przekonuje.

Reklama

Władze samorządowe gminy Żurawica doskonale znają problem.

– Pokłady wody w Wyszatycach, chociaż bardzo bogate, rzeczywiście cechuje nadmiar manganu i żelaza – tłumaczy wójt Krzysztof Składowski. – Bardzo zależy nam na poprawie jej jakości do czego zresztą zostaliśmy zobowiązani przez sanepid. Zgodnie z ich decyzją, powinno to nastąpić do końca 2017 roku. W tym celu należy wybudować nową stację uzdatniania, co według szacunków, wyniesie ok. 2,5 miliona złotych. Taka inwestycja przekracza możliwości naszego budżetu. Nie pozostajemy jednak bezczynni i na wszelkie możliwe sposoby szukamy źródła finansowania – kończy.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    karwasz - niezalogowany 2016-06-07 21:00:17

    To na pewno kuśmany zatruwają wodę myjąc się w rzece co sobotę;-)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama