27 maja 1990 roku w kraju odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do lokalnych władz. W 25. rocznicę tego wydarzenia, znaczącego dla naszej historii, w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej otwarto okolicznościową wystawę „25 lat samorządności”. Ćwierć wieku to niby niedużo, ale czas zaciera pamięć, a młodzi mieszkańcy miasta bardzo niewiele wiedzą o najnowszej historii.
Pierwszym krokiem do odzyskania pełnej suwerenności Polski były wybory do sejmu i senatu, zwane „kontraktowymi”, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W marcu 1990 roku Sejm 10. kadencji uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, która pozwoliła odejść od trwającego od wojny modelu zarządzania państwem przez jeden układ polityczny. Oddanie kompetencji wspólnotom lokalnym było podstawą nowoczesnego państwa, którego fundamentem są: ustrój demokratyczny, gospodarka rynkowa z udziałem własności prywatnej oraz niezależne środki masowego przekazu. [paywall]
Członkowie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 29 przy ulicy Borelowskiego po zamknięciu lokalu o północy, 27 maja 1990 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze