Reklama

To już 25 lat samorządności

03/06/2015 13:48

27 maja 1990 roku w kraju odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do lokalnych władz. W 25. rocznicę tego wydarzenia, znaczącego dla naszej historii, w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej otwarto okolicznościową wystawę „25 lat samorządności”. Ćwierć wieku to niby niedużo, ale czas zaciera pamięć, a młodzi mieszkańcy miasta bardzo niewiele wiedzą o najnowszej historii.

Pierwszym krokiem do odzyskania pełnej suwerenności Polski były wybory do sejmu i senatu, zwane „kontraktowymi”, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W marcu 1990 roku Sejm 10. kadencji uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, która pozwoliła odejść od trwającego od wojny modelu zarządzania państwem przez jeden układ polityczny. Oddanie kompetencji wspólnotom lokalnym było podstawą nowoczesnego państwa, którego fundamentem są: ustrój demokratyczny, gospodarka rynkowa z udziałem własności prywatnej oraz niezależne środki masowego przekazu. [paywall]

W Przemyślu 1 grudnia 1989 roku z istniejącego od kwietnia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność wyłonił się Przemyski Komitet Obywatelski „Solidarność”, który miał się zająć przygotowaniem do planowanych na maj wyborów samorządowych. Korzystając z doświadczeń zdobytych w wyborach parlamentarnych, komitet zaczął prowadzić kampanię wyborczą. Przygotowywano materiały informacyjne o kandydatach, opracowano ankietę sondażową, która miała umożliwić mieszkańcom Przemyśla przedstawienie ich oczekiwań w kluczowych dziedzinach życia: opieki społecznej, ochrony zdrowia, edukacji i kultury, handlu i usług oraz gospodarki komunalnej.

27 maja 1990 roku odbyły się wybory, do których zgłoszono 97 kandydatów W Przemyślu w sześciu okręgach na ogólną liczbę 36 miejsc w Radzie Miasta 35 mandatów uzyskał Przemyski Komitet Obywatelski „Solidarność”. Na wszystkie listy oddano 21 tysięcy 616 głosów, a frekwencja wyniosła 44,3 procent. O tym wszystkim opowiada wystawa w muzeum, na którą składają się archiwalne fotografie, plakaty i kopie dokumentów.


Członkowie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 29 przy ulicy Borelowskiego po zamknięciu lokalu o północy, 27 maja 1990 roku.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama