Do końca bm. można zgłaszać kandydatury w naborze uzupełniającym na ławników do wydziałów: cywilnego i karnego Sądu Okręgowego w Przemyślu na kadencję 2016-2019.
Ławnikiem może zostać wybrany ten, kto: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, a nie przekroczył 70, jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania, co najmniej od roku, jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika i legitymuje się przynajmniej średnim wykształceniem. Kandydatów na ławników, których wyborem w tym przypadku zajmie się[paywall] Rada Miejska w Przemyślu, mogą zgłaszać prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia bądź inne organizacje społeczne i zawodowe z wyłączeniem partii politycznych. Prawo zgłaszania ma także grupa, co najmniej 50 obywateli posiadających czynne prawo wyborcze.
Ławnicy w zakresie orzekania są niezawiśli i – podobnie jak sędziowie – podlegają wyłącznie Konstytucji i ustawom. Przy rozstrzyganiu spraw mają równe prawa z sędziami, ale w odróżnieniu od nich nie mogą przewodniczyć przewodowi sądowemu jak i naradzie. Obecność ławnika w składzie orzekającym ma związek z zasadą kolegialności rozpoznawania spraw sądowych oraz z realizacją konstytucyjnego prawa obywateli do udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Za czas spędzony w siedzibie Temidy ławnikowi przysługuje rekompensata. Jej wysokość za jeden dzień pełnienia obowiązków wynosi 1,9% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego zawodowego. W praktyce ławnik, czyli sędzia społeczny może liczyć na ok. 50 złotych za każde posiedzenie.
Zgłoszenia kandydatów w naborze uzupełniającym trwają do 31 bm. Dokumenty należy składać w Kancelarii Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli w Urzędzie Miejskim w Przemyślu, Rynek 1.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze