Reklama

W niedzielę referendum. Nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania

01/09/2015 16:30

Jedna karta i trzy pytania, na które należy odpowiedzieć „tak” lub „nie” – czekają na nas w niedzielę w lokalach wyborczych.

Referendum, które odbędzie się 6 września, ogłosił w maju prezydent Bronisław Komorowski, a na jego przeprowadzenie zgodził się Senat. Może w nim wziąć udział każdy, kto najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został ubezwłasnowolniony[paywall] prawomocnym orzeczeniem sądu i nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem – najlepiej dowód osobisty. Lokale będą otwarte od g. 6 do 22. – Na terenie powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przemyskiego oraz miasta Przemyśla przygotowanych jest 381 lokali wyborczych, w tym 20 odrębnych w szpitalach, domach pomocy społecznej i zakładach karnych. Obwody do głosowania są takie same, jak w przypadku wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich – informuje dyrektor przemyskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Zygmunt Leszczyński.

Nie wolno nakłaniać do głosowania

Na wyborców czekają trzy pytania. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?
Aby głos był ważny, należy w kratkach z odpowiedziami postawić znak X. Nie musimy odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli w jakiejś sprawie nie mamy zdania, możemy pozostawić puste kratki, a odpowiedzieć na jedno lub dwa pozostałe pytania.
Referendum będzie wiążące, jeśli weźmie w nim udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania. Uwaga – w przypadku tego głosowania nie wolno nikogo namawiać ani zniechęcać do pójścia do urn. Takie zachowanie będzie przejawem złamania ciszy wyborczej, która będzie obowiązywać od północy w sobotę do zakończenia referendum. Nie wolno również informować o frekwencji.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama